KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Yuval Zommer "Suur putukaraamat"
Uus raamat: Yuval Zommer "Suur putukaraamat" (5 mai 2017)


Yuval Zommer

„Suur putukaraamat“

(Varrak)

 

Kui aeglaselt tigu liigub? Kas putukad kardavad pimedust? Miks sipelgad reas käivad? Sellest imeliste illustratsioonidega raamatust leiad vastused neile ja paljudele teistele huvitavatele küsimustele putukate kohta. Muu hulgas saab selgeks, miks putukatele meeldib samuti toas elada.
Tutvustatakse lendavaid mardikaid, sumisevaid mesilasi ja vilkalt sibavaid põrnikaid kogu maailmast, ent ka kõikvõimalikke teisi tegelasi, nagu tigusid, ämblikke, sajajalgseid ja vihmausse.
Igal lehel on ka väike otsimismäng.

 

See on üks väga suur ja väga uhke raamat, mis räägib lastele putukatest. Ma ei tea, kas sulle putukad meeldivad, mulle eriti meeldi, välja arvatud teod, lepatriinud ja liblikad, kuid selles lahedas raamatus on kõik joonistatud putukad igati armsad ja mõnusad. Isegi mina ei kartnud neid.

Raamatu alguses öeldakse, et selles raamatus on igasugu putukaid. Siin on ohtralt lendavaid, nõelavaid, vingerdavaid putukaid, on mardikaid, mesilasi, põrnikaid, tigusi, ämblikke, sajajalgseid ja vihmausse.

Seejärel saab lugeja teada, mis putukatel ühist on, et kõik mardikad ei olegi mardikad, et putukad on suurim selgrootute klass.

Edasi saame tuttavaks putukaotsijaga, kelleks võib vabalt olla ka selle raamatu lugeja. Seetõttu võib öelda, et tillukese putuka jaoks oled sina lausa hiiglane. Kust putukaid leida? Milline peab olema putukaotsija varustus? Ei maksa unustada, et paljud putukad võivad hammustada või nõelata, sest soovivad uudishimulikku putukaotsijat minema ajada ja ei tohi unustada ka seda, et putukatele ei tohi liiga teha.

Edasi. Milline on putukate sugupuu? On erinevat tüüpi putukaid ja nende perekondi. Meile tutvustatakse putukaliike, näiteks tigusid ja nälkjaid, ämblikke, saja- ja tuhatjalgseid, vihmausse.

Pärast seda tutvustatakse lugejale putukaid juba lähemalt.

Mardikad. No mardikaid on tuhandeid liike, nad võivad elada puudel, vees, liiva või jää sees, isegi meie kodus elavad mardikad.

Seejärel saame tuttavaks lepatriinude, liblikate, koiliblikate, sipelgate, mesilaste, ööputukate, termiitide, kärbeste, kiilide, sajajalgsete, kilkide ja rohutirtsude, raagritsikate, palvetajaritsikate, veeputukate, tigude, vihmausside ja ämblikutega.

Kuid see pole veel kõik. Üks peatükk räägib lugejale putukalastest, lisaks veel ka liikvel olevatest putukatest, sest paljudel putukatel on sageli üsna kiire. Kuhu ja miks nad kiirustavad? Putukad võivad olla tublid pikamaalendurid, kõrgushüppajad, kiired lendurid, väledad jooksjad.

Järgmine peatükk on majaputukatest ehk neist, keda me kodus võime leida. Juttu on ka töökatest putukatest ja putukatest sinu aias. Viimati mainitud aiateema juures on juttu sellest, kuidas putukate elu aias kergendada, milline võiks olla liblikate hommikusöök, mis asi on tõugukohvik, milline võiks olla mesilaste hotell ja mardikate laagriplats.

Raamatu lõpus on vastused sellele, kust me võisime leida 15 ühesugust sinist kärbest, kes olid raamatu lehekülgedele ennast ära peitnud, lisaks veel mitmed teised putukad, keda oli samuti vaja otsida. Lisaks leiame siit veel ka putukasõnad, et lugejal oleks edaspidi lihtsam rääkida putukate kehast, õitest toidulaual, õietolmust, putuka elust, elutsüklist jpm.

 

Selline hiiglama vahva putukaraamat on see. Lühikesed ja selged tekstid on kirjutanud ning armsad ja mõnusad pildid on joonistanud Yuva Zommer. Raamatu putukatundjaks on Barbara Taylor.

 

5+ raamat!

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad