KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Geraldine Maincent "Ütle mulle! Millal see oligi?"
Uus raamat: Geraldine Maincent "Ütle mulle! Millal see oligi?" (18 mai 2017)


Geraldine Maincent

„Ütle mulle! Millal see oligi?“

(Varrak)

 

Millal leiutati suhkruvatt? Millal leiutati televiisor? Millal põletati Jeanne d’Arc?

Need on vaid üksikud küsimused, mis panevad aeg-ajalt elu üle pead murdma nii suuri kui väikeseid. See raamat vastab rohkem kui kahesajale küsimusele ajaloo kohta, et rahuldada laste uudishimu. Raamatus on neli kleepimislehtedega eraldatud teemat: isikud ja monumendid, ajalugu ja teadus, kultuur ja sport, igapäevaelu. 

Vanusele alates 4. eluaastast.

 

Kirjastuse Varrak vahva, lastele suunatud raamatusari „Ütle mulle!“ on saanud uue osa. Seekord üritatakse vastata küsimusele, millal see oligi? Selles raamatus piilutakse põnevasse ajaloo maailma. On ju ka raamatu kaanel vahva sildike, millel kirjas „Uudishimulike põngerjate küsimused“ ja olen kindel, et kui uudishimulikud põngerjad selle raamatu läbi loevad, siis saavad nad palju vahvaid teadmisi juurde.

Raamat on väga lahedas spiraalköites, väga vastupidavate ja tugevate ning põneva lahendusega kaantega, ka leheküljed on vastupidavast materjalist. Nii on kindel, et raamat peab uudishimulike põngerjate käes kaua vastu.

Raamat on jaotatud nelja osasse – isikud ja monumendid, ajalugu ja teadus, kultuur ja sport, igapäevaelu. Kaasas on palju kleepse, mida saab erinevate osade juures olevatele spetsiaalsetele lehekülgedele kleepsutada.

 

Alustame.

Esimene osa on „Isikud ja monumendid“, mis algab küsimusega, millal elas Lucy? Minagi pean tunnistama, et kohe ei taibanud, kellest käib jutt, milline Lucy? Kuid selgub, et Lucy elas umbes 3,3 miljonit aastat tagasi ja on meie esivanemate kauge sugulane.

Seejärel uuritakse, kui vana on vanim muumia? Mis te arvate? Vanim muumia on lausa 9415-aastane!

Kui vana on akropol? Ateenas kõrguv akropol oli olemas juba 3000 aastat enne meie aja arvamist. Seejärel tehakse esimeses osas juttu Egiptuse püramiididest, Buddhast, Spartacusest, Kleopatrast, Jeesusest jpt. Kas teate, millal elasid viikingid, millal ehitati Pariisi Jumalaema kirik, mis ajast on Pisa torn viltu? Väga huvitavad ja põnevad küsimused, kas pole. Juttu on veel ka kuulsast musketärist d’Artagnanist, samuraidest, Valgest Majast, Londoni kuulsast kellatornist Big Benist jpm.

Teine osa – „Ajalaugu ja teadus“. Täpselt sama põnev ja huvitav, nagu ka raamatu esimene osa. Algab jällegi ammuste aegadega ehk Suure Pauguga, mis toimus 13,8 miljardit aastat tagasi! Kas teate, mis ajast eksisteerib Maa? Selgub, et 4,5 miljardit aastat, nagu ka Päike ja Kuu. Millal algas Maal elu? 3,8 miljardit aastat tagasi. Millal hakkas kasvama esimene puu, millal moodustusid mandrid, millal kadusid dinosaurused, millal ilmus Maale esimene inimene? Viimasele küsimusele on vastuseks 2,8 miljonit aastat tagasi. Edasi tehakse teises osas juttu tule tegemisest, esimestest koduloomadest, mammutitest, kirjast, Kolumbusest, Antarktikast, põhja- ja lõunapoolusest, esimesest inimesest kosmoses ja Kuul. Samas osas esitatakse ka üsna tõsiseid küsimusi tuleviku kohta: millal kaovad (Aafrika) elevandid, millal läheb inimene Marsile, millal jääpank kaob, millal leiab aset järgmine päikesevarjutus, millal kustub Päike?

Kolmas osa on „Kultuur ja sport“. Ka see osa algab ammuste aegadega. Esimene raamat kirjutati umbes 3000 eKr, esimesed olümpiamängud toimusid 776 eKr.

Millal leiutati male, tennis ja klassikaline tants? Millal maaliti maailmakuulus maal „Mona Lisa“, millal kirjutati „Punamütsike“, millal hakkas helilooja Mozart muusikat tegema?

Selles osas on juttu veel ka ragbist, jalgpallist, poksist ja džuudost. Saate teada, et Sherlock Holmesi seiklused said alguses 1887, esimene koomiks ilmus ühes Ameerika ajalehes 1895, esimene multifilm on aastast 1906 ja televisioon leiutati 1926. Kolmandas osas on juttu veel ka Miki-Hiirest, Tintinist, rock’n’rollist, smurfidest, „Sõrmuste isandast“, Harry Potterist, räpist jpm.

Neljas ja viimane osa on „Igapäevaelu“. Siin selgub, et inimene hakkas riideid kandma 10 000 eKr, nii uskumatu, kui see ka pole, siis popkorn leiutati juba 5500 eKr, paber leiutati 2500 eKr, jõulusid hakati tähistama aastal 330.

Kas teate, millal leiutati kool, kui vana on seep ja prillid, millal leiutati vesiklosett? Lugeda saab ka parukatest, hambaklambritest, rulluiskudest, friikartulitest, elektrist, jalgratastest, bussidest jpm. Maailma esimene metroo ehitati Londonis 1863, sportlased võtsid tossud kasutusele 1868, närimiskummi leiutas 1871 ameeriklane Thomas Adams, hambapasta on pärit aastast 1873. Aga prügikastid, pilvelõhkujad, Coca-Cola, mängukarud, suhkruvatt, külmkapp, aluspesu, tõukeratas, batuut, internet, euro jpm?

 

Selline hiiglama põnev ja huvitav raamat on see „Ütle mulle! Millal see oligi?“. Olen kindel, et sobib suurepäraselt erinevas vanuses lastele ja tegelikult võiksid seda sirvida/lugeda ka lapsevanemad, sest kindlasti leiab siit huvitavaid teadmisi ka täiskasvanud inimene. Tegelikult võiksid seda raamatut lapsed koos ema ja isaga lugeda, see oleks ju eriti vahva.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad