KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Titta Kuisma, Laila Nevakari ''Lapse retk looduses. Seiklused suvekodu ümbruses''
Uus raamat: Titta Kuisma, Laila Nevakari ''Lapse retk looduses. Seiklused suvekodu ümbruses'' (25 juuni 2017)


Titta Kuisma, Laila Nevakari

„Lapse retk looduses. Seiklused suvekodu ümbruses“

(Pegasus)

 

Raamat „Lapse retk loodusesse” viib suve ja maakodu looduse imedemaale. Südamlikud jutustused, teadmiste osa ja kaunid pildid tutvustavad õue, metsa, ranna, vee ja niitude eluvorme. Räägitakse ka jaanipäeva pidamisest ja teistest maakodu traditsioonidest.
Raamatu peategelane Asta ja tema nõbu Joonas veedavad mälestusterohke suve Kolinamäel, kus nad kohtuvad humoorika saunavaimu Hermanniga, kes elab juba 100 aastat sealses suitsusaunas. Hermannist saab laste sõber, kes viitsib nendega mängida, selgitada looduses toimuvat ja aitab vajadusel hirmust üle saada. Looduses seigeldes kohtavad Asta ja Joonas erinevaid veeelukaid, jänesepoega, lindusid, kurja oinast Peket ning mitmeid muid põnevaid elukaid.

 

Kui sulle meeldivad vahvad loodusraamatud, siis on see raamat igati õige valik. Soome autorid (Titta Kuisma, tekst ja Laila Nevakari, kaunid illustratsioonid) on avaldanud väga vahva loodusraamatu, mille peategelasteks on tüdruk, kel nimeks Asta, ja tema nõbu, kel nimeks Joonas.

 

On suve algus. Oleme Kolinamäe talus, kus Asta veedab oma suve. Temaga on koos ka tema nõbu Joonas. Lapsed jooksevad järve suunas, kust on kuulda konnade krooksumist. Äkki kuulevad nad eriti valjhäälset krooksumist, mis tuleb vana suitsusauna poolt. Justkui keegi norskaks. Kas saunas on karu? Juba esimestel lehekülgedel on kaunid ja vahvad illustratsioonid, millel on näha Kolinamäe talu, järve, lapsi ja näiteks ka paislehte, mille ladinakeelne nimi on Tussilago farfara. See ongi selles raamatus igati lahe, et on selliseid argielulisi pilte, kuid on ka looduspilte, millel on loomad, linnud, kalad, putukad, puud, lilled jpm. Nende piltide juures on pildil kujutatud tegelase nimi, ladinakeelne nimi ja lisaks veel mõned põnevad faktid.

Edasi oleme juba suitsusaunas. Seal selgub, et norskajaks on saunavaim Hermann. Ta on lühikesevõitu saunavaim, kes elanud Kolinamäel juba sada aastat! Saunavaim jutustab, kuidas ta Kolinamäele sattus. Seejärel otsustatakse mängida ukakat. Lapsed lähevad peitu ja Hermann peab hakkama neid otsima. Ka see on vahva, kuidas raamatu autorid on sisse toonud ka muinasjutulisi tegelasi, kes kõik on igati lahedad.

Asta jookseb järve äärde ja peidab end suure sanglepa juurde. Siin näeb ta suurt konna, vees on juba ka konnakudu, rannast kaugemal ujub sõtkapaar, järvest kostab kõva sulpsatus – seal ujub meeletult suur haug. Õigupoolest lausa kaks haugi! Hetk hiljem märkab türdukut saunavaim, kes hüüab, et leidis türduku üles: „Uka-uka mina prii!“

 

Järgmisel hommikul ärkab Asta varakult, sest tõusev päike paistab talle otse näkku. Tuppa on kuulda musträsta kaunist laulu. Õues liigub juba ka saunavaim. Väljas on uskumatu lindude sädin. Hermann rõõmustab, sest mai on aasta kõige parem aeg – igal hommikul on võimalik kuulata lindude võimast kontserti. Sel hommikul laulavad metsvindid, taevast on kuulda trompetit meenutavat tuututamist. Need on laululuiged. Siin on ka kaunis joonistus laululuikedest, kelle ladinakeelne nimi on Cygnus cygnus, kes on ka Soome rahvuslind.

Edasi on mitmel leheküljel joonistusi lindudest, konnadest, puudest ja lilledest. Siin on laululinde: must-kärbsenäpp, sinitihane, salu-lehelind, vihitaja, lepalind, musträstas, metsvint. Siin on pontsakad konnad: harilik kärnkonn, rabakonn, rohukonn, kuid on ka konnakudu ja konnakulles. Siin on uhked hoovipuud ja lilled: harilik toomingas, varsakabi, mänd, arukuusk, pihlakas, kuusk, võilill ja väike kuldtäht.

 

Seejärel loeme juba sõtkast ja tema muna munemisest. Käime koos Asta, Joonase ja Asta isaga kalaretkel. Nad on kolmekesti paadis ja on leidnud lahesopi, mis peaks olema hea kalapüügikoht. Joonas loobib oma uut spinningut, Asta õngitseb ussiõngega. Nad püüavad sel päeval mitu päris suurt ja prisket ahvenat. Nüüd on selge, et õhtul süüakse suitsutatud kala.

Sama päeva õhtupoolikul käiakse veel ka ujumas. Vees ujuvad ka pisikesed lepamaimud, kes näkitsevad pehmelt Asta jalgu.

Järgnevalt on mitu lehekülge ilusaid joonistusi. Siin on mitmesugused vee-elanikud: väike vesiroos, suur mudatigu, harilik pilliroog, ondatra, nastik, viupart, suur järvekarp, hobukaan, kalakajakas, kollane vesikupp. Siin on ka vilkad kalad ja putukad: ahven, latikas, võldas, särg, haug, lõhe, liuskurlane, selgsõudur, harilik ühepäevik, kukrik, kuid on ka salapärased kivid ja mineraalid: punane graniit, hall graniit, epidoot, gneiss, piima- ehk lumekvarts, rooskvarts, spektroliit, kevadel kasvab kividele samblikke ja pehmeid samblaid: kaartsamblik, alpi põdrasamblik, sõõr-põhjasamblik, kiri-kilpsamblik, harilik laanik.

 

Me oleme jõudnud selle ilusa ja väga huvitava loodusraamatu poole peale ja ma pean jätma ka sulle endale lugemis- ja avastamisrõõmu. Saad sellest raamatust lugeda veel suitsusaunast, jaanipäevast ja jaanitulest, kaelushiirest, ristämblikust, kes on kempsuvalvur Luke, kompostist, värvidest ja hõrgutistest aiamaal, kullist, tuntud metsaelanikest, keravälgust, toonesepast, mahedast ja metsikust suveilmast, üllstusest jalgrattamatkal, haldjast liblika-aasal, oinast, kel nimeks Peke, sitketest maatõugu loomadest jpm.

 

Ilus, sisukas, veidi isegi muinasjutuline loodusraamat, mida soovitan kindlasti kõikidel lugeda, sest meid ümbritsev loodus on kaunis, müstiline ja meile kõigile igati vajalik kaaslane.

 

5+ raamat!

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad