KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Jeff Kinney "Ühe äpardi päevik: kannatuste rada"
Uus raamat: Jeff Kinney "Ühe äpardi päevik: kannatuste rada" (28 juuli 2017)


Jeff Kinney

„Ühe äpardi päevik: kannatuste rada“

(Ajakirjade Kirjastus)

 

Perereis peaks olema lõbus... Muidugi sel juhul, kui te ei ole Heffleyd, kelle reis algab lootustandvalt, kuid muutub üsna pea tõeliseks kannatuste rajaks. Bensujaama tualetid, hullunud kajakad, plekimõlkimine ja põgenev siga – pole just Greg Heffley kujutlus mõnusast ajaveetmisest. Aga isegi kõige hullem reis võib osutuda seikluseks – ja seda seiklust Heffleyd juba ei unusta.

 

Ma olen üsna kindel, et paljud raamatusõbrad on oodanud pikisilmi, millal Greg Heffley uued juhtumised eesti keeles ilmuvad. Nüüd on uus raamat ilmunud ja perekond Heffley humoorikad lood jätkuvad. Ka seekordne raamat on täpselt sama naljakas, nagu ka kõik eelmised raamatud, ja suvel on ju naljakaid raamatuid hiiglama vahva lugeda. Eriti veel selliseid, milles kohtuvad tavaline raamat ja koomiks.

 

Seekord peab Greg Heffley minema suvisele autoreisile koos terve perega – ema, isa, vanema venna Rodricki ja noorem venna Mannyga. Seltskond on äge. Ja ei maksa unustada seda, et autoreisi idee autoriks on Gregi ema.

Tavaliselt on ju suvised autoreisid vägagi vahvad, huvitavad ja mõnikord isegi põnevad, kui uusi paiku avastada, kui perekond Heffley autoreis on pehmelt öeldes üks suur kannatuste rada.

Greg valmistub raamatu alguses lõõgastavaks suvepuhkuseks. Selleks pole palju vaja – töötav konditsioneer ja patareid telekapuldis, kuid sel aastal ei lähe kõik sedavõrd lihtsalt. Gregi ema teatab, et kõigil tuleb asjad pakkida, sest minnakse üheskoos reisile. Ja mitte tavalisele reisile, aga reisile autoga.

Esimesed probleemid tekivad juba siis, kui tuleb valmis pakkida asjad, mida reisile kaasa võtta. Ema toonitab, et kaasa tuleb võtt ainult „hädavajalikud“ asjad, sest mahtuniversaalis ju väga palju ruumi ei ole. Asju on siiski liiga palju ja kõikidel pereliikmetel on „hädavajalikust“ vägagi erinev arusaamine. Kuna haagismaja rent on väga kallis, siis tuleb autole külge panna paat, mis on juba üsna pikka aega Heffleyde õue peal seisnud. Nii saab panna autosse mittemahtuvad asjad paati, mida saab ju auto järel vedada.

Seejärel võib sõit alata, kuigi ka praegu on auto asju täis ja Gregil on asjade otsas istuda üsnagi kitsas.

Juba sõidu alguses on selge, et sõit tuleb pikk ja väsitav, sest ema on laenutanud raamatukogust hunniku hispaania kelle õppe CD-sid, et teekonnal perekondlikult uut keelt õppida. Siinkohal võin kinnitada, et raamatu lõpus on sellest keeleõppimisest kasu ka, kusjuures keelegeeniuseks osutub väikevend Manny.

Esimese päeva lõpuks jõutakse siiski ka motelli, kus ööbida, kuigi see pole just teab mis luksuslik koht – fuajee haiseb, vaip on kaetud plekkidega, motellituba lehkab suitsu järele, voodikatetes ja patjades on augud, süüa ei ole, bassein on, kuid seal pole vett, kuumaveevann on, kuid seal on ees üks üsna ebameeldiv perekond, kellega me sellel reisil veel korduvalt kohtume. Kuna selle perekonna perepea on väga karvane mees, siis hakkab Greg neid kutsub perekond Parrakaks.

Ja veel. Ma ei saa sulle ju kõike asju ära rääkida, sest lugemine läheks sedasi igavaks, kuid mõned vihjed veel. Meil õnnestub käia maalaadal, kus väike Manny võidab endale päris elus põrsa, kellesse väike poiss kiiresti kiindub. Teise öö veedame kübe paremas motellis, kuid seal korraldab just väike põrsas päris korraliku segaduse, juues ära minibaarist ka mõned alkohoolsed joogid. Veidi hiljem viiakse põrsas lemmikute soosse. See ei meeldi Mannyle ja väikse põrsaga kohtud selles loos veel.

Saad lugeda ka sellest, kuidas käia poes, kui autot seisma jätta ei saa, sest Manny magab. Magavat Mannyt ei tohi äratada, sest ta teeb hirmsat lärmi. Saad teada sedagi, et Gregi lemmikraamatud on sarjast „Aluspükste bandiidid“, ja kuidas Greg üritas selle raamatusarja autorilt autogrammi saada. Saad teada sedagi, kuidas on Rodrickil lood kooli kohustusliku kirjandusega, kas videote vaatamisest ikka piisab, et raamat loetud saaks? Eriti siis, kui vaatad täiesti valet videot. Koos Heffleydega jõuame ka veeparki, kus veemõnudest on asjad üsna kaugel, kohtume ka kajakaga, kes soovib krõbistada juustumõnglit perekond Heffleyde autos, mistõttu toimub pisike avarii.

Kuidas reis lõpeb? Kas Heffleyd jõuavad sihtkohani või tuleb neil tagasi pöörduda? Milline on tagasitee koju? Kõigest sellest saad teada siis, kui raamatu lõpuni loed.

Igal juhul on see raamat sedavõrd mõnusalt humoorikas, et suveks sobib see lausa suurepäraselt!

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad