KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Annie M.G. Schmidt "Miisu"
Uus raamat: Annie M.G. Schmidt "Miisu" (7 november 2017)


Annie M.G. Schmidt

„Miisu“
(Eesti Raamat)

 

Preili Miisu on varem olnud kass. Seepärast lööb ta endiselt vahel nurru, küünistab, müksib peaga ja armastab tibatillukesi linde. Vaatamata sellele, et nüüd on ta tavaline neiu, laulab ta siiski aeg-ajalt Miaumiau-laulu ja valdab vabalt kasside keelt. Viimasest on tema uuel sõbral Tibbel kõvasti kasu. Tibbe on ajakirjanik ja kasside pressiteenistuse kaudu jõuavad temani paljud salajased ja varjatud uudised. Sellest tekib ka paksu pahandust, kuid tänu Miisule ja tema rohketele kassidest sõpradele lõpeb kõik siiski hästi.
Annie M. G. Schmidt (1911–1995) on enimloetud, armastatuim ja tuntuim lastekirjanik Hollandis. 1988. aastal anti talle Hans Christian Anderseni lastekirjandusauhind. Eesti lastele on tuntud juba paljud Annie M. G. Schmidti raamatud. Nimetagem kasvõi „Viplala lugusid”, „Plukki ja punast autokraanat” või „Jippi ja Jannekest”. Maailmas on kõige rohkem tähelepanu äratanud aga just „Miisu”. See on tõlgitud paljudesse keeltesse, nagu näiteks katalaani, saksa, inglise, prantsuse, kreeka, itaalia, norra, hispaania ja rootsi.

 

Minu lapsepõlve üks lemmikraamatutest oli kindlasti Annie M.G. Schmidti kirjutatud „Viplala lood“. Mina lugesin selle raamatu eesti keelset versiooni 1975. aastal, kuid pärast seda on väikese mehikese, kel nimeks Viplala, seiklused ilmunud eesti keeles üsna mitmel korral.

Sama autori raamat „Miisu“ ilmus esimest korda eesti keeles 1998, seega peaaegu 20 aastat tagasi, mistõttu olen kindel, et praegu on igati õige aeg raamat uuesti avaldada, sest on ju see samuti üks väga lahe ja mõnus lugemine. Minu lugesin „Miisut“ praegu esimest korda ja ütlen, et see on väga äge raamat.

 

Lugu saab alguse ajalehe „Killendoorni Sõnumid“ toimetuses, kus peategelane Tibbe peab minema peatoimetaja jutule. Selgub, et noor ajakirjanik Tibbe kirjutab väga häid lugusid, kuid selles on üks „aga“. Kõik Tibbe lood räägivad üksnes kassidest. Tibbele endale kassid meeldivad. Ta tunneb kõiki ümbruskonna kasse. Tibbel endalgi oli kass, kel nimeks Fluf.

 

Peatoimetaja annab noorele ajakirjanikule viimase võimaluse – Tibbe peab hakkama kirjutama lugusid, mis uudiseid sisaldavad. Ajaleht peab ju ikkagi uudiseid pakkuma. Juhul, kui see Tibbel ei õnnestu... Tibbe saab aru, sel juhul on ta töökohast ilma.

Nukker Tibbe kohtub tänavale härra Smitiga, kes on Tibbe vana õpetaja. Härra Smitile meeldib, et Tibbe ajalehe juures töötab, sest juba koolis kirjutas ta imetoredaid kirjandeid.

Hetk hiljem märkavad mehed, kuidas suur lambakoer jälitab raevukalt mingit olendit. Olend kihutab kõrge jalakapuu otsa. Kass oli see kass? Olis see suur lind? Toonekurg? Mõlemad mehed on segaduses.

Koer jääb puu otsa vaatama ja haukuma, sest koerad ju teadupärast puu otsa ronida ei oska. Eemalt tuleb keegi härra kaelarihmaga ja võtab koera kaasa. Koera nimeks on Mars.

Ei möödu palju aega, kui on selge, et puu otsas istub punase juuksepahmakaga neiu. Mehed aitavad neiu puu otsast alla ja hetk hiljem on neiu kadunud. Härra Smit tõdeb, et see oli küll üks väga ebatavaline naisterahvas, kes sarnases tema arvates kassiga.

Tibbe läheb koju, et kummalisest vahejuhtumist uudis kirjutada, kuid ta jätab asja pooleli, sest see on jällegi justkui kassiga seotud lugu.

 

Samal ajal istub see kummaline naisterahvas, neiu ühes aias, ta oli peitnud ennast põõsaste vahele. Ta vallandab mäuguva häälitsuses, kuni lähenes üks vana ja soliidne emakass. Neiu kõnetab kassi, kutsudes teda tädi Mooriks. Emakass on veidi pahur, kuid vastab, et teab, kes preili on – preili on tema õetütar, Miisu, Emma puiesteelt!? Selgub, et preili Miisu on varem olnud kass, kuid ühtäkki inimeseks muutunud. Preili kinnitab seda – kui ta ühel päeval välja läks, siis oli ta kass, kui ta tagasi tuli, siis oli ta naine. Preili Miisu otsib nüüd ulualust, kuhu minna. Tädi Moori soovitab rääkida Rääbakassiga, kohaliku hulkuva kassiga. Äkki oskab tema nõu anda.

 

Tagasi Tibbe pööningutuppa, kus noor ajakirjanik on mures. Tal pole ühtegi head mõtet, millest uudist kirjutada. Suur on tema üllatus, kui ta leiab oma köögis, prügiämbris sobramast tollesama neiu, kes päeval puu otsas oli. Neiul on suus suur kala selgroog, ta on üsna märg ja sarnaneb kohutavalt palju hirmunud, märja, kodutu kassiga, lausa hulkuva kassiga. Preili tutvustab ennast, öeldes, et ta on preili Miisu. Tibbe pakub Miisule öömaja, kuhu tal ikka sellisel kellaajal enam minna on. Preili avaldab soovi magada papist kastis, millest oli talle rääkinud Tibbe kass Fluf! Kas preili räägib kassidega? Ei suuda Tibbe seda uskuda. Kui Miisu kinnitab, et ta oli varem kass, siis arvab Tibbe, et preili on veidi segane, kuid samas ta meeldib Tibbele.

 

Nii saabki alguse vahva sõprus, millest hiljem sünnivad veelgi sügavamad tunded. Igal juhul hakkab preili Miisu Tibbele uudiseid edastama selle kohta, mis linnas toimub. Miisule edastavad uudiseid kassid, nii sünnib omamoodi kassipressiteenistus. Nii saab Tibbe teada, et härra Smit on pidanud vanemõpetaja ametit juba 25 aastat, kuid kõik on selle olulise tähtpäeva unustanud. Tibbe kõrvu jõuavad ka põnevad linnavalitsuse uudised, sest on olemas ka Linnavalitsusekass. Tibbe on saanud isegi uudise sellest, et kirikuaeda on peidetud potitäis münte, sellest teavitas kirikukass Eukemiina.

Vahvaid kasse on selles loos mitmeid, kuid siin on ka üks väike, hakkaja tüdruk, kel nimeks Bibi. Tema joonistab muideks ka Rääbakassi, kusjuures Rääbakass peaks varsti ka poegima.

Preili Miisu on abiks nii Tibbele kui ka kassidele, kuid tema käitumine jätab mõnikord soovida, sest ta teeb paljusid asju nagu kass.

 

Sündmused lähevad põnevaks siis, kui Rääbakass saab eelpool mainitud koera peremehelt peksa. Koera peremees on kohalik ja tunnustatud ärimees, vabriku direktor härra Küünarmõõt, kes valitakse õige pea ka kohaliku Loomasõprade Seltsi esimeheks! Veidi hiljem sõidetakse kalakaupmees koos putka ja kõigega pikali, nii et kalakaupmees satub haiglasse. Kassid teavad, kes on süüdi. Tibbe teab, kuidas seda tõestada?

Kes selleks süüdlaseks on? Selle paljastamiseks on vaja Tibbe kirjutamisoskust, väga palju kasse ja kavalat Miisut, kes suudavad juhtida tähelepanu sellele, et mõni edukas ärimees on tegelikult üsna halb inimene.

Igal juhul saad sa teada veel sedagi, kuidas kass Miisust sai preili Miisu. Kas preili muutub kassiks tagasi? Mis saab sel juhul Tibbest ja preili Miisust? Paljud kassid loodavad, et preilist saaks kass, kuid kas see nii ikka läheb? Kui raamatu lõpuni loed, siis saad vastused kõikidele küsimustele.

 

Igal juhul on „Miisu“ üks hiiglama vahva lugemine. Siin on põnevad ja kaasahaaravad sündmused, väga lahedad peategelased, on palju kasse jpm huvitavat.

 

Väga vahvad illustratsioonid on joonistanud Carl Hollander.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad