KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Jurgita Miciuleviciute-Smeu "Hoidu ohtudest tänaval"
Uus raamat: Jurgita Miciuleviciute-Smeu "Hoidu ohtudest tänaval" (11 november 2017)

Jurgita Miciuleviciute-Smeu

„Hoidu ohtudest tänaval“

(Pegasus)

 

"Hoidu ohtudest tänaval" tutvustab lastele ohutusreegleid tänaval.
Raamatu abil saab selgeks, kuidas tänaval õigesti liigelda ja ära tunda ülekäiguraja märgistust, panna tähele valgusfoori märguandeid ja mõista nende tähendust ning ohutult tänavat ületada. Selles raamatus kasutatakse "ma näen - ma õpin - ma teen" põhimõtet: liiklusreeglite tutvustamisel ja selgitamisel on kasutatud tegelikke olukordi koos põnevate tegelaskujudega.

 

See on üsna õhuke raamat, kuid see on väga oluline ja tähtis raamat, sest see jutustab sellest, kuidas hoiduda ohtudest tänaval. See on oluline teadmine kõikidele lastele, kuid tegelikult ju meile kõikidele.

Liikluses käitumist aitab väikesel lugejal õppida uudishimulik elevandipoeg.

 

Juba esimesel leheküljel käitub elevandipoeg valesti ja jookseb autode vahelt tänavale, et jõuda jäätisekioskini. Õnnetus ei lase ennast kaua oodata ja elevanipoeg saab autolt löögi. Väikesel lugejal võimalik on seda ohtlikku olukorda pildi pealt vaadata, pildile kleepse lisada (kleepsud on raamatuga kaasas) ja ka jutustada, mis juhtus ja selgitada, miks just nii juhtus.

 

Järgmistel lehekülgedel õpime ületama tänavat.

Uudishimulik elevandipoeg peatub tänava ääres, ta hoiab täiskasvanud elevandil ilusasti käest kinni. Nad peavad ootama, kuna valgusfooris põleb punane tuli. Roheline tuli hakkab põlema, tuleb vaadata vasakule, seejärel paremale ja veel kord vasakule, et poleks ohtu, seejärel ületab elevandipoeg koos täiskasvanud elevandiga tänava. Loomulikult hoiab elevandipoeg täiskasvanud elevandi käest kinni ka siis, kui nad üle tänava lähevad.

Seejärel saame lugeda jalakäijate ülekäigurajast, mis on koht, kus peaksid saama ohutult üle tänava minna. Väljaspool ülekäigurada ei tohi jalakäijad tänavat ületada! Jalakäijate ülekäigurada on tähistatud vastava liiklusmärgiga ja valgete vöötidega, mida kutsutakse ka sebraks.

Seejärel saame tuttavaks jalakäijate valgusfooriga. Punane tuli on loomulikult keelav tuli, rohelise tulega võib üle tänava minna.

Lõpuks öeldakse, et tänavat ületades pead olema tähelepanelik ja järgima liiklusreegleid. Elevandipoeg kinnitab oma isale, et ta õppis selgeks, kuidas ohutult üle tänava minna.

Raamatukese lõpus on diplom, kuhu võid kirjutada oma nime ja vanuse, kui oled raamatu läbi lugenud ehk täitnud ohutu liiklemise ülesanded edukalt.

 

Selline vahva ja vajalik raamat on see „Hoidu ohtudest tänaval“. Kindlasti vajalik lugemine kõikidele lastele. Seda tasuks lugeda ja uurida koos lapsevanemaga, sest siis on kindlam, et asjad selgeks saavad ja liiklemine oleks tõepoolest ohutu.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad