KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Lady GaGa – uus tegija tipus
Lisatud ka video!
Lady GaGa – uus tegija tipus
Lisatud ka video!
(8 märts 2009)
Foto: reklaamfoto

Lady GaGa – uus tegija tipus


Välisajakirjanduse abil Marko Tiidelepp

Lady GaGa on uus tulija popmuusika maailmas, kuid päris roheline tegija ta siiski pole. Nii on see kena neidis kirjutanud laule isegi bändile New Kids on the Block.

Mitte midagi pole teha. See hitt jääb väga hästi meelde ja hakkab üsna ruttu kummitama. Millest jutt? Loomulikult Lady GaGa megahitist “Poker Face”. Pahatihti on arvatud, et Lady GaGa on vaid ilus neidis, kes esitab neid laule, mida muusikatöösturid talle ette söödavad. Tegelikult pole see sugugi nii.

Lady GaGa ehk Stefani Germanotta on vaid 22aastane ja ta on pärit New Yorgist. Itaalia päritolu peres kasvanud Stefani elas Manhattanil ja tegeles muusikaga juba plikapõlves. Pärast erakooli lõpetamist õppis ta vaid väga vähestele ja valitutele mõeldud Tischi kunstikoolis.

Siiski jäi Lady GaGa’le sellest väheseks. Ta kolis paarikümnesena rokkarite ja boheemlastest kunstnike poolt hõivatud Lower East Side’ile ja proovis saada rokkbändi lauljaks. Ka rokkmuusikast tüdines ta ruttu ning varsti esitas ta pophitte kohalikes ööklubides.

“See oli minu võimalus muusikat esitada,” tõdeb Stefani. “Sain endale väga hea publiku ja underground-rahvas võttis mind väga hästi vastu.”

Stripparist muusikuks
Kolm aastat tagasi hakkas Lady GaGa tegema omi laule koos produtsent Rob Fusariga. Vartsi pääses ta Def Jam plaadifirma leivale, kuid sama kiiresti sai ta sealt ka kinga, kui ta leiti.

Muusikaäri on ala, kus paljud teist võimalust ei saa. See lauljatar sai – Universal pakkus talle plaadilepingut ja tööd laulukirjutajana. Tema pidi kirjutama laule nii Pussycat Dollsile kui ka New Kids on the Blockile.

“Kõige tähtsam sellel alal on see, et lased teistel ütelda, milline artist sa oled,” kinnitab lauljatar. “Pead olema enesekindel ja suutma öelda: “Mina olen artist, mina olen laulja, mina olen täht.” Vahet pole, kas sul on suur plaadileping või elad sa ühetoalises korteris, sa pead lihtsalt enesekindel olema.”

Lady GaGa debüütalbumi “The Fame” teemad keerlevadki vastavalt plaadinimele just kuulsuse, maine ja rikkuse ümber. Lauljatar ise ütleb, et ta ei taha plaadil kuulsuse suhtes sõna võtta vaid tahab seda uurida.

“Plaadil mõtiskletakse, mida kuulsus noore inimesega teeb. Mõnedes lauludes on see kaunis, mõnedes lausa mürgine. Ise käisin konservatiivses koolis Manhattanil ja siis kolisin nälgivate kunstnike linnaossa, et hakata käima oma kunstnikuteed. Kui võrdlesin neid kahte maailma, siis mõistsin, et oma kuulsuse võib ka ise luua, selleks pole vaja raha, kaameraid või kuulsaid sõpru.”

“The Fame” on plaat, millel on palju lahedat ja vürtsikat, euroopalikku elektroonilist poppi, mis USAs eriti popp pole.

“Ma olen alati teadnud, et minu muusika sobib eurooplastele,” kinnitab Lady GaGa. “Usun, kui ma poleks Euroopas edukas olnud, siis poleks USA minust kunagi aru saanud. Ka ameeriklastele meeldib tantsumuusika, kuid sellel pole nii kõrge profiil kui Suurbritannias, Prantsusmaal, Saksamaal või mujal.”

Nüüdisaegsed lavashow’d
Lady GaGa kiidab oma lavashow’d. See on tema arvates kõigi aegade arenenum, andekaim ja leidlikum. Ka tema lavakostüümid on silmatorkavad. Nii dekoratsioonid kui ka kostüümid on tootnud tema enda kokku pandud meeskonnalt – Haus Of GaGa.

Moefriik Lady GaGa naudib ise 70-80ndate aastate glämmrokki ja popkunsti. Üks tema suurimaid mõjutajaid on poppkunstnik Andy Warhol.

“Ma jumaldan kaubanduslikku kunsti ja pop-esteetikat,” hüüatab ta. “Lisaks Warholile meeldivad mulle sellised tüübid nagu Grace Jones, Damien Hirst, Jeff Koons, David Bowie ja Yves Saint Laurent.”

Nüüd aga klapid pähe ja kõik “Poker Face’i” kuulama!

Vaata videot siit!
« Eelmised nädalad