KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Uus plaat: Graham Candy ''Plan A''
Uus plaat: Graham Candy ''Plan A'' (1 juuni 2016)

 

 

Graham Candy

“Plan A”

(Sony Music)

 

Mida me teame Uus-Meremaast? Arvatavasti seda, et tegemist on riigiga, mis asub meist üsna kaugel, Austraaliast eraldab Uus-Meremaad Tasmani meri ja vahemaa on lausa üle 2000 kilomeetri. Uus-Meremaa pealinn on Wellington, riigikeelteks on inglise, maoori ja Uus-Meremaa viipekeel. Suurim linn pole mitte pealinn, aga hoopis Auckland, kus elab ca 1,3 miljonit inimest. Uus-Meremaal on filmitud "Kääbiku"-filmid. Uus-Meremaal on sündinud näitlejad Russell Crowe ja sõjaprintesse Xenat kehastanud Lucy Lawless, uusmeremaalased on näitlejad Sam Neill ja Anna Paquin. Uusmeremaalane on ka maailmakuulus mägironija sir Edmund Hillary, kes oli esimene, kes tõusis maailma kõrgeima mäe, Mount Everesti tippu.

Kindlasti on mitmeid eestlasi, kes on käinud Uus-Meremaal tööd tegemas või lihtsalt puhkamas.

Aga Uus-Meremaa muusika? Veelgi keerulisem küsimus? Uus-Meremaalt on pärit laulja ja laulukirjutaja Daniel Bedingfield, Uus-Meremaaga on seotud 80ndate aastate edukas rokkbänd Crowded House, populaarseks on saanud Uus-Meremaa hardrokibänd The Datsuns, teatakse ka ansamblit Evermore, mis praegu baseerub küll pigem Austraalias. 90ndate aastate keskpaigas oli üsna edukas ka ansambel OMC. Ja ei maksa unustada ka tõelist maailmastaari - ooperitähte Kiri Te Kanawa’d ja veidi nooremat klassikalise muusika tähte Hayley Westenra’t.

Uus-Meremaal, Aucklandis on sündinud ka laulja-laulukirjutaja Graham Candy, kes selle aasta 1. aprillil sai 25-aastaseks. 2013. aastal kolis Graham Candy küll Saksamaale, et hakata tegema muusikat, kuid noor mees on ikkagi sündinud ja kasvanud Uus-Meremaal.

Grahm oli pere neljast lapsest noorim. Juba 6-aastaselt alustas ta võistlustantsuga ning oli lapsena ja ka noorena igati tubli tantsija, tal on nii Uus-Meremaa kui ka Austraalia tiitleid ette näidata! Noorena lõi ta kaasa ka kooli näiteringis, laulis kooris,veidi hiljem laulis muusikalides ning 2008 hakkas ka ise muusikat kirjutama. Muideks, tal on ka mitmeid vahvaid auhindu nii teatrilavalt kuika muusikalidest.

2009 lõi ta kaasa ansamblis The Lost Boys, mis jõudis Uus-Meremaa bandied võistlusel kümne parima bändi hulka lauluga “Hot Air Balloon”. Seejärel mängis ta kaasa veel mitmes etenduses ja filmis, näiteks üsna edukas linateoses “Queen of Carthage” (2015).

Aastast 2012 hakkas Graham Candy esinema sooloartistina Aucklandi baarides ja pubides. Nii õnnestus tal teha muusikat ka koos Mumford and Sons’iga ning Daniel Bedingfield’iga. 2013 tutvus Graham Candy “Crazy Planet Records”-nimelisest firmast Matthias Mülleriga, kelle abiga läkski Graham Saksamaale. Laulja kinnitab, et ta ei teadnud, mis teda Saksamaal ees ootab. Ta lootis, et tema unistused täituvad, vaatamata sellele, et ta pidi sõitma ajavööndis 11 ajavööndit tagasi!

Nüüd hakkas ta tegutsema hoopis Berliinis, tehes koostööd saksa indie-bändi Abby’ga, DJ ja produtsent Alle Farben’iga (just Alle Farben’iga sai Graham Candy kuulsaks, kuna laulis loos “She Moves”, mida müüdi Saksamaal 170 000 eksemplari ja see tõusis Saksamaa singlimüügitabelis 9. kohale, kusjuures saavutas edu ka teistes Kesk-Euroopa riikides) ning electro-swing muusiku Parov Stelar’iga (temaga koos tehtud lugu “The Sun” saavutas samuti edu).

2014 ilmus Graham Candy esimene EP ja selle aasta mais debüütalbum “Plan A”.

Graham Candy ise on ütelnud, et “Plan A” on reis läbi kauni meele. Plaat on tehtud koos produtsentide-tiimiga feeling valencia. Plaadil on erinevaid stiile ja üsnagi isiklikku lüürikat.

Plaat algab kauni looga “Home”, mis algab väga vaikselt ja rahulikult, mis on plaadile üsna ootamatu algus. Graham Candyl on tõepoolest väga omanäoline ja ilus hääl, millele annavad oma varjundi just kõrged noodid ja vahetevahel tekib lausa kahtlus, kas mitte ei laula hoopis naisterahvas. Eks neid omanäolisi varjundeid on laulja hääles veelgi. Lugu areneb ja kasvab, võimsust tuleb juurde, kuid esil on Grahami laul ja klaver, mida mängib Oded K.dar.

Teiseks looks on “Glowing in the Dark”, mis on oluliselt rütmikam, vägagi hea popilugu, milles on tõelist hitiainest, just refrään on see, mis “kummitama” hakkab.

Ka kolmas lugu on popilugu – “90 Degrees”, mis on vägagi huvitava rütmilahendiga.

Neljas lugu on “Back Into It” – tõeline hittlugu, mida näites youtube’is on käidud vaatamas juba üle 350 000 korra. Taaskord “töötab” suurepäraselt meeldejääv refrään ning palju on huvitavaid lahendusi nii meloodiates kui ka rütmis.

Viiendas loos viib Graham Candy Uus-Meremaa pealinna Wellingtoni, sest juba selle laulu pealkiri on “My Wellington”, mis on laulja jaoks oluline paik, sest ta laulab: “My Wellington, you’re my Middle-earth”. Muusikaliselt on selles loos kübe reggae-hõngu ja isegi veidi kalüpsot.

Kuues lugu on “Kings and Queens”, milles Graham Candy läheb üsnagi filosoofiliseks, lauldes nii kunigatest kui ka kuningannadest, usust, rahast, tavalistest inimestest. Väga põnev lugu nii muusikaliselt kui ka sõnumilt.

Seejärel otsib laulja laulus “Travellers Lovers” oma õdesid ja vendasid, hingesugulasi.

Kaheksas lugu on “Heart of Gold”, mis on selle plaadi üks ilusamatest. Juttu on isast, koju tagasitulekust, kullast südemest ja sellest, et igaüks peaks leidma oma tükikese oma maad. Ilus sõnum ja väga ilus meloodia, lisaks veel Graham Candy hingestatud esitus ja millised ilusad kõrged noodid!

Ka plaadi viimased lood “Little Love”, “Paid a Nickel”, “Broken Heart” ja “Memphis” on aeglased lood, kõik ilusate meloodiatega (esil on Grahami laul ja kitarrimäng, oleks justkui veidi folgihõngu tunda) ning ilusate ja sügavate sõnadega. Juttu nii kallimast türdrukust, murtud südamest ja viimases loos “Memphis” viitab kõik Elvis Presley’le, tema lugudele, Memphisele ja Gracelandile ning emale, kes oli tähtis ka Elvisele.

 

Jah, Graham Candy debüütalbum on plaat, mida tuleb kuulata mitu korda, sest siis hakkab see järjest paremini “töötama”. Tuleb minna lauljaga ühele lainele ja lugudega kaasa minna, sest kõik need 12 lugu on igati suurepärased lood. Igas loos on midagi sellist, mis jääb meelde. Hämmastavalt suurepärane album!

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad