KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Uus plaat: Kaleo "A/B"
Uus plaat: Kaleo "A/B" (27 juuni 2016)


Kaleo

„A/B“

(Warner Music)

 

Island näib olevat selline imeline paik, kus paljud inimesed tahaksid korra oma elu jooksul ära käia ja sealsest müstilisest loodusest osa saada.

Ka muusika, mis on Islandilt pärit on igati põnev ja huvitav. Mulle endale meenub ansambel The Sugarcubes, mis 80ndate lõpus 90ndate alguses ka Eestimaal esinemas käis. See oli bänd, kust sai alguse suurepärase Björki edukas karjäär. Kuid Islandilt on tulnud veel väga head muusikat, näiteks Emiliana Torrini, Jonsi, Jonsi & Alex, Mezzoforte, Of Monsters and Man, Olafur Arnalds, Sigur Ros jpt. Kõik eelpool mainitud artistid on teinud muusikat, mis ühel või teisel moel on puudutanud kuulajaid üle terve maailma.

Mida arvata sellest, et minu arust on antud hetkel üks parimaid bluusi ja bluusi-roki bände pärit Islandilt? Üsna ootamatu, kuid ometigi Kaleo on just selline bänd. Tõeliselt põnev muusikaline leid ja vahva on kuulda ülimalt kvaliteetset bluusi just selliste noorte meeste esituses, nagu Kaleo-mehed seda on.

Kaleo tuli kokku 2012. aastal ja bändis mängivad: Jökull Juliusson (laul, kitarr, klaver, tema on Kaleo lugude autor), David Antonsson (trummid, löökriistad ja laul), Daniel Kristjansson (basskitarr) ja Rubin Pollock (kitarr ja laul). Novembris 2012 osales Kaleo Islandil Airwaves Music-nimelisel festivalil ning äratas koheselt ka tähelepanu. Samal aastal saavutas edu nende lugu „Vor i Vaglaskogi“, mida kuuleb ka sellel albumil ning lugu sai kuulda ka edukas Islandi telesarjas „Trapped“.

2014 jätkus Kaleo edu lauluga „All the Prety Girls“, mida Spotify’s striimiti 23 miljonit korda! Ka seda lugu on võimalik sellel plaadil kuulda.

2015. aasta alguses sõlmis Kaleo plaadistuslepingu Atlantic Recordsiga ning saavutas edu USA’s. See pole sugugi ootamatu, sest eks ole ju USA’s bluusmuusika alati kõrges hinnas olnud. Kaleo lõi kaasa ka kuulsal „South by Southwest“-nimelisel muusikaüritusel, mis on nii muusikafestival, konverents kui ka interaktiivse meedia kokkutulek ning Kaleod hinnati seal väga kõrgelt.

Aasta hiljem, 2015, ilmus uus singel „Way Down We Go“, mis oli samuti edukas (ka see lugu on sellel plaadil olemas). Lugu sai kuulda USA telesarjas „Blindspot“, „FIFA 16“ heliribal ning USA telesarjas „Suits“. USA rokkmuusika edetabelis tõusis lugu 9. kohale! Kõik see näitab, et Kaleo andis endast märku ja tegi seda igati korralikult.

Ja nüüd lõpuks ka esimene rahvusvahelisele muusikaturule suunatud album „A/B“. Igati suurepärane plaat, millel nii rokilikumat bluusi kui ka rahulikumat bluusi. Plaadi kümme lugu olekski justkui pooleks – esimesed viis on rokilikuma minekuga, teised viis kübe rahulikumad, kuid ka nendes rahulikemas lugudes on seda ehedat bluusi ja suurepärast muusikalist hingamist. Minu jaoks on hämmastav, kust võtab selline noor laulja nagu seda Jökull Juliusson on, sellise tõelise roki- ja bluusimehe hääle, justkui oleks noore Jim Morrisoni või Robert Plantiga tegemist, sest selle mehe hääles on seda bluusilikku alfaisast ja siiraid tundeid, mis selles muusikas sedavõrd olulised on. Lisaks muidugi ka suurepärased kitarrisaundid ja –soolod ning ka saundis on saavutatud ünsa ehedat klassikalist bluusi või bluusrokki. Seda on sõnadega üsna raske edasi anda, kuid tegemist on tõeliselt hea plaadiga, ja kui teil nüüd huvi tekkis, siis saate Kaleo loominguga tuttavaks alloleval lingil.

Kuid kuulake eriti tähelepanelikult lugusid 1 ehk „No Good“, see on suurepärase minekuga rokilik bluusilugu, kus Jökull Juliusson tõestab, et selles tüübis on seda powerit, mida rokkmuusikas on vaja, võimsust ja jõudu, kui vaja siis piisab vahepealt ka lihtsalt paarist karjest, lisaks suurepärased kitarririffid, lahedat rütmi, kus vahepeal ainult kätteplakse kasutatakse. Ai see on VÄGEV lugu! Loomulikult teine lugu „Way Down We Go“, mis on oluliselt rahulikum, kuid kuulake laulja häält, millseid tundeid suudab ta edasi anda! Ja kolmas lugu „Broken Bones“, milline vana ja klassikalise bluusi hingamisega lugu! Taaskord head rokilikku minekut on 5. laulus „Hot Blood“. Plaadi teise poole lood on rahulikumad, kuid ka neid kuulake tähelepanelikult, siis väga häid muusikalisi lahendusi, mida kõrva taha panna. Eriti uhke ja tundeküllane on islandikeelne „Vor i Vaglaskogi“, kui vaid saaks aru, millest mees laulab, kuid tuleb kuulata lihtsalt seda muusikalist tunnet. Ilus!

Mulle on tunne, et mina olen endale selle suve plaadi leidnud!

 

https://lnk.to/Kaleo

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad