KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Uus raamat: Roxette "Good Karma"
Uus raamat: Roxette "Good Karma" (29 juuni 2016)


Roxette

„Good Karma“
(Warner Music)

 

Roxette on kindlasti üks Rootsi muusika lipulaevadest, mis esitanud suurepärast poppi juba 30 aastat, sest nad alustasid tegutsemist 1986. aastal. Tegelikult tegid Marie Fredriksson ja Per Gessle muusikat juba enne Roxette’i tegutsemisaja algust, sest lauljatar Marie Fredriksson oli sooloarist ning Per Gessle laulis ja kirjutas lugusid ansamblis Gyllene Tider. Viimati mainitud bänd ei olnud mingi naljanumber, vaid väga kuum popibänd Rootsis, kelle kindlasti üks tuntumaid lugusid on Per Gessle kirjutatud „Sommartider“, mis ilmus singlina 1982.

Roxette esimene album „Pearls of Passion“ ilmus 1986. aastal, kuid see duole veel rahvusvahelist edu ei toonud, kuid oli selge, et see on bänd, millel on suurt potentsiaali läbi lüüa ka rahvusvahelisel turul. Ja edu ei lasknud ennast kaua oodata – 1988 ilmus album „Look Sharp!“, millel olid hitid „The Look“, „Dangerous“ ja „Listen to Your Heart“. Loomulikult tõusis album plaadimügitabeli esikohale Rootsis, kuid see oli üliedukas ka mujal, sh. USA’s. Kokku on plaati müüdud üle 10 miljoni eksemplari.

Ja duo ei jäänud loorberitele puhkama, sest möödus vaid kolm aastat, kui ilmus nende kolmas plaat – „Joyride“, mis oli veelgi edukam kui eelmine album ja see tõusis plaadimüügitabelite etteotsa nii USA’s, Austraalias kui ka mujal. Plaadilt leiab sellised hitid nagu: „Joyride“, „Fading Like a Flower“, „The Big L“, „Spending My Time“ jt. Lood, mida mängitakse edukalt raadiojaamades ka täna.

Edu jätkus. 1992 ilmus neljas album „Tourism“, mis oli segu kontsertsalvestitets kui ka uutest lugudest. Nii leiab just sellelt plaadilt hittlood „How Do You Do!“, „It Must Have Been Love“ (seda lugu sai kuulda ka maailmakuulsa kassahiti „Pretty Woman“ heliribal) ja „Queen of Rain“.

Ja duo jätkas, ikka edukalt! 1994 ilmus album „Crash! Boom! Bang!“, millel oli hittlugusid ikka päris mitu: plaadi nimilugu, „Fireworks“, „Run to You“, „Sleeping in My Car“, „Vulnerable“. Kõik sellised laulud, mis on kindlasti osa popmuusika ajaloost.

Seejärel väikene paus, kuid 1999 ilmus uus album „Have a Nice Day“. Ka siin oli päris mitu suurepärast popilugu, millest ka hittlood said: „Wish I Could Fly“, „Anyone“, „Stars“, „Salvation“. Sellel plaadil on teiste seas ka esimene selline duo lugu, mille on üksinda kirjutanud Marie Fredriksson ja see on „Waiting for the Rain“.

2001 ilmus album „Room Service“, kuid see polnud enam sedavõrd edukas, kui eelmised plaadid. Edu saatis plaati Rootsis, kuid mujal maailmas polnud see enam sedavõrd popp. Paljud muusikakriitikud arvasid, et see võib olla ka superduo lõpp, kuid võta näpust! Duo jätkas, kuid vahepeal juhtus ka palju mud.

2002 ilmus nende edukas kogumikplaat „The Ballad Hits“ ja 2003 „The Pop Hits“. 2002 läks halvaks lauljatar Marie Fredrikssoni tervis, sest tal avastati ajukasvaja. Lauljatari opereeriti ja tervis hakkas paranema. Just taastumise ajal avaldas lauljatar oma esimese ingliskeelse sooloalbumi „The Change“. Samal ajal avaldas ka Per Gessle sooloplaadi, see oli rootsikeelne „Mazarin“ ja ka see oli kodumaal, Rootsis igati edukas. Aastail 2006-2008 avaldasid Fredriksson veel ühe sooloplaadi ja Per Gessle veel lausa kaks plaati.

2009 hakati rääkima, et on oodata duo taasühinemist ning nii see läks. Alustati kontsertitega 2009. aastal, 2011 ilmus album „Charm Scholl“ ja sellele järgnes juba maailmaturnee. 2012 ilmus duo üheksas stuudioalbum „Travelling“.

Ja jõuamegi aastasse 2016. Duo 30. juubeliaasta! Paljud ootavad uut maailmaturneed, kuid arstid soovitavad Marie Fredrikssonile enam seda mitte ette võta, kuna lauljatari tervis pole enam siiski see, et selline koormus kanda võtta. Kuid fännid ei pea pettuma, sest Roxette ei lähe küll maailmaturneele, kuid duo avaldab hoopis uues plaadi! Järjekorras kümnes ja nimeks „Good Karma“. Per Gessle kinnitab, et eesmärgiks oli teha uus plaat, millel siduda klassikaline Roxette’i saund millegi hoopis uuemaga, et kuulaja tunneks ära duo saundi, kuid avastaks ka midagi uut. Ja tundub, et fännid on uue plaadi omaks võtnud, sest Rootsi plaadimüügitabelis tõusis see ilmudes kohale number 2 ning jõudis headele kohtadele ka Belgias, Hollandis ja Norras. Üle pika aja jõudis uus album ka brittide plaadimüügitabelisse kohale number 61 (viimane plaat brittide TOP100 plaadi hulgas oli 1999. aasta album „Have a Nice Day“ ning ka Austraalias debüteeris see väga heal kohal ehk kohal 25!

Uut albumit on teil võimalus kuulata ka siin kaasas olevalt lingilt, kuid võib öelda, et uuel plaadil on tõepoolest seda head ja vana Roxette’i popmuusika saundi, kuid ka täiesti uut hingamist, et ka tänasele muusikasõbrale meeldida. Muusikakriitikud ja fännid on kiitnud plaadi avalugu „Why Dontcha?“, kus Per Gessle rohkem sõna saab. Plaadi teine lugu on plaadi esimene singel „It Just Happens“, milles Marie Fredriksson tõestab, et tema hääles on jõudu ja sära ka praegu. Ilus popilugu, suurepäraste meloodiatega ja kauni refrääniga. Plaadi nimilugu „Good Karma“ on samuti igati suurepärane popilugu, milles on seda uut Roxette’i ikka päris palju. Muusikasõprade kiitust on saanud ka plaadi kuues lugu „From a Distance“, mis on taaskord väga hea popilugu, veidi rahulikum, kuid taaskord kaunite meloodiatega ja põnevate helidega. Kaunis ja Roxette’i stiilis ballaad on plaadi kaheksas lugu „Why Don’t You Bring Me Flowers“, märgatavalt rokilikum on kümnes lugu „20 BPM“. Plaadi lõpetab taaskord üks ilmatuma ilus ja rahulik lugu ehk „April Clouds“. Mitmedki muusikakriitikud ütlevad, kui see peaks olema Roxette’i viimane plaat, siis on see lugu igati õigustatud ja suurepärane viimane lugu... kuid, elame-näeme...

Kuid, kuulake ise ka:

 

https://lnk.to/GoodK

 

Marko Tiidelepp

« Eelmised nädalad