KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Uus plaat: Michael Buble ''Nobody But Me''
Uus plaat: Michael Buble ''Nobody But Me'' (27 oktoober 2016)

 

 

Michael Buble

“Nobody But Me”
(Warner Music)

 

Frank Sinatra, Elvis Presley, Tom Jones, George Michael, Robbie Williams… ja Michael Buble on kindlasti need meesartistid, kellel kõigil on fantastiline lavaline karisma. Kõik on nad artistid, keda võib nimetada tõelisteks Meelelahutajateks ja seda tõepoolest suure algustähega.

Michael Steven Bublé sai selle aasta 9. septembril 41-aastaseks, ta on sündinud Kanadas, ta on laulja, laulukirjutaja, näitleja ja produtsent. Suurepärasel artistil on ette näidata mitmeid auhindu, sh. neli Grammy-auhinda. Vägagi lahe on see, et maailma supertäht on käinud esinemas üsna hiljuti ka Tallinnas!

Mehe esimesed plaadid ilmusid 2001 ja 2002. aastal, vastavalt “BaBalu” ja “Dream”, kuid nendest midagi väga suurt rääkida polegi.

Kuulsust tõi mehele 11. veebruaril 2003 ilmunud album “Michael Buble”, millel oli mitmeid kuulsaid popmuusika standardeid nagu “Fever”, “The Way You Look Tonight”, “Moondance” jt. Plaadil on ka laul “How Can You Mend a Broken Heart”, millel laulab ka legendaarse ansambli Bee Gees üks liikmetest – Barry Gibb. Debüütalbumit märgati Kanadas, Inglismaal, LAV’is, kus plaat jõudis edetabelite TOP 10’sse, Austraalias tõusis plaat plaadimüügitabeli esikohale!

Sama aasta novembris nägi ilmavalgus EP “Let Is Snow” ja aasta hiljem kontsert-DVD/CD “Come Fly With Me”.

Michael Buble suurem edu maailmas saabus 2005. aastal, kui ilmus album “It’s Time” ning 2007, kui ilmus album “Call Me Irresponsible”. Viimati mainitud album tõusis esikohale nii brittide kui ka USA plaadimüügi edetabelis.

Albumil “It’s Time” esitas Buble taaskord popmuusika standardeid nagu “You Don’t Know Me”, “Feeling Good”, “Can’t Buy Me Love”, “Save the Last Dance For Me” jpt. Laulus “Quando Quando Quando” lööb kaasa ka Kanada lauljatar Nelly Furtado. Plaadil oli ka üks Buble’le kirjutatud lugu – “Home”, suurepärane popilugu.

Ka “Call Me Irresponsible” oli plaat, millel oli lugusid erinevatest ajastutest: “Always on My Mind”, “Dream”, “Comin’ Home Baby”, milles lööb kaasa ka USA R&B ansambel Boyz II Men. USAs debüteeris album kohal number kaks ja nädalaga tõusis see esikohale! Maailmas on seda plaati müüdud üle 5 miljoni eksemplari!

 2009 ilmus album “Crazy Love”, mis tõusis juba ilmumisnädalal USA plaadimüügi edetabeli etteotsa. Sellel plaadil leiame 12 lugu, millest kahes on kirjutamises kaasa löönud ka laulja ise: “Haven’t Met You Yet” ja “Hold On”.

Sama edukas oli ka mehe 2011 ilmunud jõuluplaat “Christmas”, mis tõusis edetabelite tippu nii USAs kui ka Inglismaal. See oli tõepoolest suurepärane jõuluplaat, mida tasub kuulata kindlasti ka selle aasta jõulude ajal.

2013 ilmus album “To Be Loved” ning samal aastal oli teada, et Buble albumeid on maailmas müüdud 55 miljonit eksemplari!

Ja nüüd, “Nobody But Me” on mitmekordse Grammy- ja plaatinaalbumi teeninud artisti uus stuudioalbum üle kolme aasta ja ühtlasi tema karjääri  üheksas stuudioalbum. Uus album on järg, kriitikute poolt kiidetud "To Be Love"-albumile,  mis oli tema neljas nr 1 album Billboardi edetabelis. Uus plaat on väga põnev ja ilus kogum popmuusika originaallugudest kui ka popmuusika standarditest, ja taaskord näitab laulja, miks teda on kutsutuda ka 21. sajandi popmuusika crooner’iks. Buble on suurepärane talent, kes fantastiliselt interpreteerib USA lauluvaramut, on andekas laulukirjutaja ja produtsent.

Uus album lindistati Los Angeleses ja Vancvouveris, sellel on kolm uut Buble’-originaali ning mitmeid popmuusika klassikuid. Albumi produtseeris Buble koos Johan Carlssoni, Alan Changi, Jason “Spicy G” Goldmani ja The Monsters and Strangerziga.  Albumi “Nobody But Me” deluxe-versioon sisaldab kolme lisalugu.

 “Ma ei tea, kas mul on kunagi nii lõbus olnud albumi kallal töötades," räägib Michael Buble. "Oli eriti põnev töötada oma bändiga, kes mõistab, et tahan kõlada paremini, kui kunagi varem. Olen ka väga uhke uute lugude üle.  Võimalus olla kaas-produtsent oli mulle puhas rõõm."

Ja veidi uue plaadi lugudest lähemalt.

Plaat algabki uue popplooga ehk “I Believe in You”, mille üheks autoriks on laulja ise. Lugu, millel on igati meeldejääv harmoonia ja suurepärane refrään.

Seejärel “My Kind of Girl”, mis on pärit aastast 1961, mida algupäraselt esitas Matt Monro, kuid seda on laulnud ka legendaarne Frank Sinatra. Suurepärase orkestratsiooniga lugu, kõik on perfektselt paigas, mõnusa minekuga lugu.

Seejärel jälle popilikum lugu ehk “Nobody But Me”, plaadi nimilugu, milles lööb kaasa ka The Rootsi MC Black Thought. Jällegi väga laheda harmmoniaga ning laheda refrääniga. Igati super popilugu.

Neljas lugu on legendaarne Itaalia lugu “On an Evening in Roma (Sotter Celo de Roma)”, mis on aastast 1959 ja seda esitas toona suurepärane Dean Martin. Üsna hiljuti laulis seda suurepäraselt ka Itaalia noor laulja Patrzio Buanne. Ka Michael Buble esitus võrratu, mõnus, veidi uinutav, täpselt selline peabki üks popmuusika klassik olema!

Viies lugu on uus lugu “Today Is Yesterday’s Tomorrow”, mille üheks autoriks Michael Buble ja Johan Carlssoni kõrval on tõeline hitimeister – Ross Golan, kes kirjutanud lugusid paljudele artistidele. Nt. Selena Gomezi “Same Old Love”, Flo Rida “My House”, Justin Bieberi “Take You”, Keith Urbani “Shame”, Maroon 5 “Unkiss Me”, kuid tema lugusid on esitanud ka Demi Lovato, Cee Lo Green, Jason Derulo, James Blunt, One Direction, Colbie Caillat jpt. Seegi lugu on igati laheda meloodiaga popihitt. Üks kord kuulad, teine kord suudad juba kaasa ümiseda ning kolmas kord laulad juba kaasa. Mõnusa hingamisega ja ülesehitusega hit.

Kuues lugu “The Very Thought of You” on aastast 1934, ja selle on kirjutanud Ray Noble. Laulu on esitanud Al Bowlly, Bing Crosby, Doris Day, Nat “King” Cole, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Andy Williams, Perry Como, Billie Holiday, Nellie McKay, Chris Botti, Kristin Chenoweth jpt. Ja selles loos kuuleme me parimat Michael Buble’d, see on see laul, mis oleks justkui Buble’le kirjutatud, uskumatult hea esitus, muusikaline tunnetus, super!

7 laul on “I Wanna Be Around”  on legendaarse Johnny Merceri sulest ja see on aastast 1959. Aretha Franklin, Tony Bennett, Patti Page, Buddy Greco, Dinah Washington, John Cale on varem seda esitanud. Taaskord suurepärase orkestratsiooniga lugu, ja ai kui hea on kuulata suurt orkestrit, puhkpille, keelpille ja klaverit, päris ehedat klaverit. Jällegi vapustavalt hea esitus.

8 laul on popilugu “Someday”, milles laulab ka Meghan Trainor, kusjuures tema on ka üks laulu autoritest. Selline lihtne popilugu, mida just tänases popmuusika maailmas paljud esinevad – lihtne, mõnusa meloodiaga, kergesti meeldejääv, lahedate sõnadega, kergesti meeödejääva meloodiaga, ja huvitav, kas ka siin kasutatakse ukulelet? Või on see siiski kitarr? Vist ikkagi ukulele. Buble ja Trainori hääled sobivad ka suurepäraselt kokku.

9 laul “My Baby Just Cares for Me” on jällegi nn dzässistandard, mille on kirjutanud Walter Donaldson ja sõnade autor on Gus Kahn. See kirjutati juba 1930. aastal ja see kõlas esimest korda filmis “Whoopee!”, seal esitas seda Eddie Cantor. Seda lugu on esitanud veel ka: Nat “King” Cole, Mel Torme, Dean Martin, Tony Bennett, Gene Kelly, Nina Simone, Pat Boone, Marlene Dietrich, Vic Damine, Julie London, Frank Sinatra, kuid ka uutest tegijatest George Michael, Cyndi Lauper, Renee Olstead. See on kübe tempokam, kui eelmised sellel plaadil olnud standardid, kuid taaskord suure orkestriga, puhkpillid, keelpillid, klaver jne. Vahva on see, kuidas Buble laseb särada ka orkestril, sest siin on ka mitmeid soolosid pillimeestelt.

10 laul on ühtlasi viimane -  “God Only Knows”, mis algupäraselt ansambli The Beach Boys lugu, ja selle autoriteks on sama bändi liikmed Brian Wilson ja Tony Asher. Lugu on aastast 1966. Kui ajakiri “Rolling Stones” pani paika 500 kõigi aegade parimat lugu, siis platseerus see lugu kohale 25! Esitajate seast võiks nimetada: Andy Williams, Glen Campbell, Neil Diamond, Olivia Newton-John, David Bowie, Elvis Costello, kuid ka uuemad tähed on seda laulu esitanud: Mandy Moore, Michael Stipe, Joss Stone, Taylor Swift, She & Him jpt. Plaadile on see lugu igati kaunis ja rahulik lõppakord.

Minul on käes Michael Buble deluxe versioon, mistõttu on sellel plaadil veel kolm laulu ja 10 laul siin on hoopis “This Love of Mine”, mis on aastast 1941 ja selle algupärase versiooni esitas Frank Sinatra koos Tommy Dorsey orkestriga. Kuid on veel ridamisi suurepäraseid esitusi aastate jooksul: Shirley Bassey, Ray Charles, Ella Fitzgerald, Jack Jones, Al Martino, Van Morrison jt. No ja nüüd, muidugi ka Michael Buble versioon, mis on suurepärane, vaata, et parem, kui Sinatra algupärane, kui nii tohib öelda…

Seejärel plaadi nimiloo “Nobody but Me” alternatiivsem versioon, kus on väga hea trompetisoolo ja popilugu “Take You Away”, mille üheks autoriks ka Buble ise. Ja deluxe versiooni viimane lugu on eelpool mainitud “God Only Knows”.


Kuula:


https://lnk.to/MBNobodyBMdlx

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad