KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Uus plaat: Laura Pausini ''Laura Xmas''
Uus plaat: Laura Pausini ''Laura Xmas'' (24 november 2016)

 

 

Laura Pausini

“Laura Xmas”

(Warner Music)

 

Pean tunnistama, et mulle jõululaulud meeldivad. Ikka ja alati, kui hakkab detsember lähemale tulemale, siis otsin plaadiriiulilt jõuluplaadid välja, et neid kuulata. Ja tegelikult on neid plaate aastate jooksul üsna mitmeid (võiks öelda kümneid ja kümneid) kogunenud, sest iga endast lugupidav artist avaldab oma tegutsemisaja jooksul vähemalt ühe jõuluplaadi. Võib-olla ma veidi liialdan, ja päris kõik tegijad jõuluplaati siiski ei avalda, kuid peaaegu kõik…

Laulud on jõuluplaatidel enamasti samad. Kuulsamaid jõululugusid on ca 30-40, mida on võimalik esitada. Kahju on sellest, et ei tule peale uusi ja meeldejäävaid jõululugusid, ja raske on öelda, miks see nii on.

Laura Pausini on kindlasti üks kuulsamaid Itaalia lauljatare, kes selle aasta 16. mail sai 42-aastaseks. Laura Pausini on mulle meeldinud juba üsna pikka aega, sest tegelikult on ta suurel muusikaareenil olnud juba aastast 1993. Ta on kena välimusega naine, tal on suurepärane hääl, ta on võrratu esineja, keda on vahva vaadata laval ja kuulata plaadilt. Aastate jooksul on Laura Pausini avaldanud 12 stuudioplaati (uus jõuluplaat on tema 13. album) ning tal on ka mitu suurepärast hittlugu nagu “La solitudine”, “Strani amori”, “E ritorno da te”, “Resta in ascolto”, “Vivimi”, “Io canto”, “Invece no”, “Primavera in anticipo (It Is My Song)” (see on laulud kood James Bluntiga), “Benvenuto”, “Limpido” (see on lauldud koos Kylie Minogue’ga) jt. Kes tahab Laura Pausini loominguga lähemalt tuttavaks saada, siis tasuks kuulata näiteks 2013 ilmunud kogumikplaati “20 – The Greatest Hits”.

Ja nüüd ka temalt jõuluplaat, mis on oma olemuselt swingi ja džässiplaat, millel annab head “jumet” juurde asjaolu, et plaat on tehtud koos suure orksestriga ehk Patrick Williamsi orkestriga. Seetõttu on lugude seaded igati suursugused ja vahvad, kus on kuulda nii puhkpille, keelpille, osades lugudes soleerivad nii flööt, trompet kui ka saksofon. Oma meelelolult on plaadil nii tempokamaid jõululugusid kui ka rahulikumaid mõtisklusi.

Ja 12 jõululugu, mida plaadil kuulda saame.

Plaat algab väga salapäraselt flöödi soolo ja keelpillidega, mis on ülimalt ilus ja jõululilk. Laulu pealkiri on “It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas” on pärit 1951. aastast, ja selle on kirjutanud Meredith Wilson. Aastate jooksul on seda lugu esitanud Perry Como, The Fontane Sisters, Andrea Bocelli, Michael Buble jt. Pole vist küll mitte väga kuulus jõululugu, kuid tuntud ja teatud on see kindlasti.

Teine lugu on “Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!”, mis on hoopis tempokam, kui esimene lugu ja see hingab swingi rütmis. Se on kindlasti vägagi tuntud jõululugu, mis aastast 1945. Lugu on esitanud Dean Martin, Bing Crosby, Doris Day, Jessica Simpson, Carly Simon, Kylie Minogue, Rod Stewart, Kim Wilde, Kacey Musgraves (samuti selle aasta plaadil “A Very Kacey Christmas”) ning Sarah McLachlan (temagi sel aastal ilmunud albumil “Wonderland”).

Samas tempos jätkama, swingilikult džässilik on Laura Pausini esitus laulust “Santa Claus Is Comin’ to Town” ja viib meid algupäraselt aastasse 1934. Selle loo on kirjutanud John Frederick Coots ja Haven Gillespie ning esimesena esitas seda Eddie Cantor. Pärast seda on saanud sellest üks vägagi populaarne jõululugu ning aastate jooksul on seda laulnud: Bing Crosby, Frank Sinatra, The Beach Boys, The Platters, The Supremes, The Jackson 5, The Carpenters, Faith Hill, Miley Cyrus, Andrea Bocelli, Justin Bieber, Michael Buble, Colbie Caillat, Rod Stewart, Richard Marx, Dannii Minogue, Kylie Minogue.

Laura Pausini esituses on sellel lool väga uhke orkestriseade, kus on hea kuulata suurepäraselt mängitud puhkpille.

Neljas lugu plaadil on “Jingle Bell Rock”, mis on algupäraselt veidi rokilikum jõululugu. Lugu on aastast 1957, ja selle autoriks on Bobby Helms. Seda lugu on esitanud väga-väga paljud supertähed: Billy Idol, Amy Grant, Girls Aloud, Hilary Duff, Jessica Simpson, Randy Travis, Vanessa Hudgens jpt. Laura Pausini plaadil on see taaskord džässilik, kübe rahulikum, kuid vägagi mõnus kuulata. Laura Pausini hääl lausa paitab kuulaja kõrva.

Viies lugu on taaskord rahulikum jõululugu ehk “Have Yourself a Merry Little Christmas”, mis kirjutatud aastal 1944. Selle autoriteks on Hugh Martin ja Ralph Blane ja algupäraselt kõlas see lugu muusikalis “Meet Me in St. Louis” ja esitajaks oli Judy Garland. Veidi hiljem laulis selle kuulsaks, veidi teistsuguste sõnadega kui esimeses versioonis, Frank Sinatra. Lugu on eistanud ka Bing Crosby, Doris Day, Ella Fitzgerald, The Pretenders, James Taylor, Luther Vandross, Sam Smith jt. Laura Pausini esitus algab taaskord jõululikult rahulikult, on kuulda flööte ja keelpille, ka lauljatar ise alustab peaaegu sosinal, ja see paneb kuulatama. Mulle on see lugu alati meeldinud ja meeldib ka Laura Pausini esitus. Fantastiline meloodia, kaunid sõnad.

Kuues lugu on  legendaarne “Jingle Bells”, kindlasti on üks kuulsamaid jõululugusid terves maailmas. Selle on kirjutanud James Lord Pierpont, ja algupärand on aastast 1857! Uskumatult vana lugu! See oli ka esimene lugu, mida 1965. aastal edastati esimest korda kosmosest! Lugu on aastate jooksul esitanud: Louis Armstrong, The Beatles, Nat King Cole, Perry Como, Placido Domongo, Barry Manilow, Nsync, Luciano Pavarotti, Barbra Streisand jpt. Sellel plaadil on sellest tehtud swingi versioon, kus kuuleme ka uhket orkestrit. Ma usun, et lugu on sedavõrd tuttava, et suudavad kõik kaasa laulda või vähemalt ümiseda.

Seejärel üks kõigi aegade kuulsamaid ja kaunemaid jõululugusid ehk igihaljas “White Christmas”, mis on pärit aastast 1942, ja selle autoriks on Irving Berlin. Loo esimeseks esitajaks oli Bing Crosby ja tema esituses peaks see lugu olema maailmas kõige rohkem müüdud singel, mida on kokku müüdud üle 100 miljoni eksemplari! Uskumatult kaunis lugu ja uskumatult suur number. Lugu on esitanud väga-väga paljud kuulsad artistid. Vaatasin järgi, kes seda on teinud ainuüksi sel sajandil: Pentatonix, Darius Rucker, Idina Menzel, Keith Urban, Leona Lewis, Kelly Clarkson, Bad Religion, Blake Shelton, Rod Stewart, Cee Lo Green, Lady Gaga, Jackie Evancho, Sheryl Crow, Michael Buble, Andrea Bocelli, Rascal Flatts, Taylor Swift, Westlife, Diana Krall, Girls Aloud, LeAnn Rimes, Bette Midler, Destiny’s Child, Linda Ronstadt jpt. Laura Pausini esituses on see täpselt nii ilus nagu see lugu olema peabki. Algab ilusa kitarrisoologa, ja laulu saatev “inglikoor” on väga kena. Lugu kasvab aeglaselt, et lõpus taaskord rahulikult ja kitarriga lõppeda. Lühike küll, aga väga ilus.

Seejärel lugu “Happy Xmas (War Is Over)”, jällegi üks hiiglama ilus jõululugu, mida 1971. aastal esitasid John Lennon ja Yoko Ono. Eks seda lugu John Lennoni jõululoona tuntakse, sest toonased laulusõnad kirjutasid just Lennon ja Ono, ja see oli Vietnami sõja vastane lugu. Muusika on oluliselt vanem, ja see on vana inglise traditsionaal. Laulnud on seda ka Andy Williams, Neil Diamond, Diana Ross, Celine Dion, Sarah Brightman, Daniel Powter, Jessica Simpson, Vanessa Carlton, Christina Perri jt. Ka Laura Pausini esitab seda lugu suurepäraselt, tõeliselt siiralt ja sügava tundega, paigas on ka lauljatari saatev lastekoor.

9. laul plaadil on “Feliz Navidad”, mis on oluliselt rõõmsameelsem ja lõbusam ning tempokam, kui eelmine lugu. Lugu viib meid aastasse 1970, kui selle kirjutas maailmakuulus Puerto Rico laulja ja laulukirjutaja Jose Feliciano. Vahvaid versioone on sellest loost aastate jooksul teinud Boney M, Thalia, Il Volo, Celine Dion, David Hasselhoff jt. Sellel plaadil on see mõnusas swingi tempos.

Ja oleme jõudnud 10 lauluni. Selleks on “Adeste Fideles”, mis viib meid ajas tagasi 17. sajandisse. See on ladina keeles, kuid tuntud on ka ingliskeelne versioon “O Come, Al Ye Faithful”. Taaskord väga südamlik ja kaunis jõululugu, mida on esitanud: Mariah Carey, Pentatonix jt. Paljude muusikssõprade jaoks on see kindlasti üks olulisemaid jõululugusid, mida sobib kuulata nii kirikus kui ka kodus koos perega. Ka Laura Pausini esitus on pühalik, väga huvitavalt kõlavad puhkpillid, jõudu annab juurde ka taustal laulev koor.

Eelviimane lugu “Oh Happy Day” on tuntud 1967. aastast gospelmuusika seadest, kuid seegi lugu viib meid ajas kaugele ehk 18. sajandisse. 1969 sai sellest loost tõeline hittlugu, toona esitas seda Edwin Hawkins Singers. Laura Pausini esitab seda just gospelina ning saatjaks ka gospelkoor.

Vimane lugu on taaskord tõeline jõululugude klassik – “Astro del Ciel” ehk ingliskeelsena tuntud kui “Silent Night” ja algupäraselt tegelikult isegi ju saksa keeles ehk “Stille Nacht, heilige Nacht”, mille 1818 kirjutas Franz Xaver Gruber ja sõnade autoriks on Joseph Mohr. Üks kuulsamaid esitusi sellest on aastast 1935, esitajaks Bing Crosby ja see on maailma kõigi aegade kolmandaks enimmüüdud singel.

Selline vahva jõuluplaat on Laura Pausini uus jõuluplaat. Kindlasti tasub kuulata ja nautida. Plaadist on ilmunud väikeste variatsioonidega ka versioonid Hispaania ja Prantsusmaa jaoks.

Juhin tähelepanu ka sellele, et plaadil löövad kaasa suurepärased muusikud, kes teinud koostööd paljude suurepäraste artistidega. Klaverit ja klahvpille mängib Randy Kerber, basskitarri Nathan East, trummidel on JR Robinson, kitarri mängivad George Doering ja Dean Parks.

Kuula ka:

https://lnk.to/laura-xmas

 

Marko Tiidelepp

 

 

 

 « Eelmised nädalad