KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Uus plaat: Bruno Mars "XXIVk Magic"
Uus plaat: Bruno Mars "XXIVk Magic" (28 november 2016)

 

 

Bruno Mars

“XXIVk Magic”

(Warner Music)

 

Bruno Mars ehk Peter Gene Hernandez on sündinud 8. oktoobril 1985 Honolulus, Havail. Hetkel on ta kindlasti üks andekamaid USA lauljaid, laulukirjutajaid ja multiinstrumentaliste, kes ka ise plaate produtseerib ning on ju ta veel ka koreograaf. Paljude muusikasõprade arvates võib just Bruno Marsi pidada uueks popikuningaks, ja oma uue plaadiga mees seda ka tõestab.

Laulmist ja muusika tegemist alustas ta juba lapsena, sest ka tema vanemad on muusikud. Ta esines juba lapsena oma kodulinnas (talle meeldis järgi teha Elvis Presley’t, kes Bruno Marsile väga meeldib, eriti Elvise 1950ndad aastad, Mars kiidab väga ka varalahkunud Prince’i ja ansamblit The Police). Mars on teinud järgi ka Michael Jacksonit ning Little Richardit, kuid ta kinnitab, et väga palju on teda mõjutanud ka doo-wop muusika ning R&B. R&B artistidest toob ta välja Keith Sweati, Jodeci, R. Kelly, Stevie Wonderi, kuid lisaks veel ka teiste muusikasuundade esindajaid nagu Led Zeppelin, The Beatles, Freddie Mercury jt. P

ärast keskkooli lõppu kolis Bruno Mars Los Angelesesse, et hakatagi tegelema muusikaga.

2009 oli ta üks produktsioonitiimi The Smeezingtons liikmetest, kes kirjutasid laulu “Nothin’ on You” B.o.B.’le ning “Billionaire” Travie McCoy’le. Mõlemas loos laulis kaasa veidi ka Bruno Mars.

2010 ilmus juba mehe enda esimene sooloplaat “Doo-Wops & Hooligans”, millel oli ka USA singlimüügitabeli esikohale tõusnud laulnud “Just the Way You Are” ja “Grenade”, liskas veel hittlugu “The Lazy Song”.

Kaks aastat hiljem ehk 2012 ilmus tema teine plaat “Unorthodox Jukebox”, mis tõusis USA plaadimüügitabeli etteotsa. Plaadil megahitid “Locked Out of Heaven”, “When I Was Your Man” ja “Treasure”.

2014 laulis Bruno Mars kaasa Mark Ronsoni superhitis “Uptown Funk”. Mars oli ka üks loo autoritest.

Tänaseks on müüdud maailmas üle 100 miljoni Bruno Marsi singli, mis teeb temast läbi aegade ühe edukama artisti. Tal on olnud kogunisti 6 USA singlimüügitabeli eskoha hitti.

Mars on võitnud mitmeid auhindu, sh Grammysid. Ajakirjad “Time” ja “Forbes” on valinud ta maailma mõjukamate inimeste hulka jne. Mars on tuntud ka oma vahvate lavashow’de poolest, ja teda saadab ka tema ansambel The Hooligans. Selles bändis kasutatakse väga mitmeid instrumente, sh elektrikitarr, basskitarr, klaver, klahvpillid, trummid, puhkpillid, lisaks veel taustalauljaid ja tantsijad, selline uhke värk.

 

Ja nüüd siis mehe kolmas album “XXIVk Magic”.

Suurepärane popmuusika album, mida saab “lahteradada” ka R&B ja funk-muusika plaadiks. Igal juhul on see minu jaoks selle aasta üks ägedamaid plaate, milles on mõjutusi väga erinevatest asjadest, on tunda 60ndate, 70ndate, 80ndate ja 90ndate aastate hõngu, on väga vahvaid meloodiaid ja harmooniaid, on palju põnevaid effekte, kasutatakse vokoderi, põnevaid instrumente jne jne. Kõik on väga täpselt paigas, kuid see ei häiri sugugi mitte seda emotsiooni ja positiivsust, mis sellelt plaadilt õhkub.

Plaadi avalugu ongi plaadi nimilugu, ja oi, kui hea funk-lugu see on. Algab väga effektselt vokoderiga ja see tuletab kangesti meelde 1970ndate aastate parimaid funk-lugusid.

Ka teine lugu “Chunky” on suurepärane funk-lugu. Veidi rahulikum, kui esimene, kuid taaskord väga häid harmooniaid, lahedaid effekte, klassikalisi süntesaatori saunde.

Kolmas lugu on “Perm” ja liigume edasi funk-rütmis. See lugu on justkui 1970ndatest pärit. On tunda sellist James Browni hõngu, mida ka Bruno Mars oma lauluga rõhutab, siin on karjeid, hüüdeid jpm. Väga äge lugu!

Neljas lugu on “That’s What I Like”, mis on pigem R&B-lugu, milles on tunda 80ndate ja 90ndate R&B ja soulmuusika hõngu. Meenuvad tolle aja kuulsad R&B bändid, nagu Jodeci, Shai, New Edition jpt.

Ja viies lugu – “Versace On The Floor”. Bruno Mars esitab suurepärase ballaadi, tõelise R&B-ballaadi, mis toob meelde Stevie Wonderi, Michael Jacksoni, Babyface’i, ja näitab, et Bruno Mars on fantastiliselt hea laulja. Väg ilus lugu! Palju siiraid tundeid, mida ka laulja ei karda väljendada.

Kuues laul “Straight Up & Down” algab vahva vokaliisiga. Ka see on veidi rahulikum lugu, milles on jällegi põnevaid harmooniaid, ja ka huvitavaid rütmilahendeid. Taustalaul on loole palju juurde.

Seitsmes laul, mis kannab pealkirja “Calling All My Lovelies” on samuti rahulikum R&B-lugu. Oma olemuselt taskord midagi sellist, mis tuletab meelde 90ndate aastate algust. Kuulake ka Bruno Marsi kõrgeid noote, need on ai kui head!

Kaheksas lugu on “Finesse” ja tõstame jällegi tempot. Taaskord väga hea R&B-lugu, tantsulikum ning mulle meenuvad 1980ndate aastate Bobby Brown, Tevin Campbell jt toonase aja parimad R&B tähed.

Plaadi üheksas lugu “Too Good To Say Goodbye” on kahjuks ka plaadi viimane lugu. Kas tõesti, nii vähe ongi? On jah, ja seepärast on väga kahju, kuid viimane lugu on väga ilus R&B-ballaad, mille refrään tuletab mulle meelde veidi ühte vana lugu, mille ma praegu jätan enda teada, aga kuulake ise ka, kas tunnete sama? Kuid igal juhul on see saatanlikult kaunis lugu ja Bruno Mars laulab ikka paganama hästi, mitte midagi pole ütelda.

Selline plaat see Bruno Marsi uus album on! Lühidalt öeldes, VÄGA hea! Ja kui hakatakse täna otsima, kes on pärast Michael Jacksoni uus popmuusika kroonimata kuningas – see tiitel võiks vabalt just Bruno Marsile kuuluda…

 

 

Kuula ka: https://lnk.to/BrunoMars24K

 

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad