KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Uus plaat: Ed Sheeran „÷“
Uus plaat: Ed Sheeran „÷“ (27 märts 2017)


Ed Sheeran

„÷“

(Warner Music)

 

Ma olen kindel, et briti laulja-laulukirjutaja, folk- ja popmuusika ning akustilise muusika suurkuju Ed Sheeran ei vaja pikemat tutvustust, kuid lühidalt – Ed Sheeran sündis 7. veebruaril 1991 Hebden Bridge’is, West Yorkshire’is Inglismaal. Lapsepõlvest on Ed Sheeran meenutanud, et talle meeldisid Van Morrison, The Beatles, Bob Dylan, Nizlopi ja Eminem. 11. aastaselt käis ta Iirimaal kuulamas Damien Rice’i, jällegi ühte väga huvitavat ja põnevat artisti.

Koolist kukkus ta välja ning 2008 kolis ta Londonisse, et hakata tegelema muusikaga. 2011 ilmus tema EP „No. 5 Collaborationis Project“, mis äratas suurt tähelepanu isegi sellistes tuntud ja tunnustatud artistides nagu Elton John ja Jamie Foxx! Seejärel sõlmis ta lepingu plaadifirmaga Asylum Records ning 9. septembril 2011 ilmus tema debüütalbum „+“. Sellel oli ka hittsingel „The A Team“, mis tõi talle ka Ivor Novello auhinna, kui parim laul nii muusikaliselt kui ka lüürikalt!

Tema teine stuudioplaat ilmus 23. juunil 2014 ja see kandis nime „x“ (seda on palutud hääldada multiply). See tõusis plaadimüügitabeli esikohale nii Suurbritannias kui ka USAs!

 

Uus plaat on samuti väga sobiliku palkirjaga, mis sobib hästi kahe eelmise plaadiga kokku ehk „÷“, ja see on siis „Divide“.

Ma olen kindel, et seda plaati on ed Sheerani fännid oodanud. Järjekorras kolmandat stuudioplaati. Plaati, mille tutvustavad singlid ilmusid selle aasta jaanuaris, need olid „Castle on the Hill“ ja „Shape of You“.

Uus plaat tõusis koheselt briti plaadimüügitabeli esikohale ja seda müüdi esimesel nädalal 672 000 eksemplari! See on parim meesartisti saavutus briti plaadimüügitabelis, paremini on läinud vaid Adele albumil „25“ ja Oasise albumil „Be Here Now“. No ja see polnud veel kõik, sest album tõusis plaadimüügitabelite tippu veel 14 riigis, sh USA, Kanada ja Austraalia. Uskumatu lugu, kuid uus plaat on ka seda väärt, sest Ed Sheeran on valmis saanud ühe hiiglama hea popiplaadi.

 

Plaat algab veidi häälest ära kitarri riffidega, kuid avaloost kujuneb üks põnev segu poppi, rokki ja isegi räppi (grime’i) ehk „Eraser“.

Teine lugu on plaadi üks singlitest ehk „Castle on the Hill“, milles Sheeran viib kuulaja oma kodulinna Framlinghami, kus asub ka loss, millest ka laulu pealkiri. Sheeran meenutab oma kodulinna ja noorusaegu. Kokkuvõttes on see üks suurepärase meloodia ja meeldejääva refrääniga popihitt, millega Sheeran tõestab, miks ta on nii hea laulukirjutaja. Ta teeb seda lihtsalt ja meeldejäävalt ja see ongi tema võlu. Ja tegelikult on ju Sheeranil ka ülimalt mõnus hääl, mis veidi vahepeal murdub, et siis jälle võimsamaks minna. See on super suurepärane lugu.

Kolmas lugu „Dive“. Milline võrratu algus. Kitarr, trummid ja Sheeran. Veidi pehmem lugu. Nagu oleks Michael Buble kampa löönud, kuid lugu hakkab kasvama, ja sellest saab üks hiiglama hea popilik lugu, milles veidi soulisugemeid, midagi, mis meenutab 60-70ndaid aastaid. Igati mõnus taustalaul ja kõik see kokku – super.

Neljas lugu. Ma olen kindel, et seda lugu sa tead – „Shape of You“ – tuttav ja meeldejääv harmoonia, lihtsuses peitub võlu, jah taaskord parim näide, kuidas peab popmuusikat kirjutama. Väga palju põnevaid saunde, mõnusaid harmooniaid, meeldejääv vokaliis ning refrään, mida taustalauluna sissetulev „oua-oua-oua“ teeb ainult mõnusamaks ja lahedamaks. Üsna varsti märkad, et laulad ise seda „oua-oua-oua“’d kaasa.

Viies lugu. „Perfect“. Sheeran tõmbab tempo maha ja teeb seda, mida ta on samuti väga hästi teinud. Esitab ühe superhea ballaadi. Imeline meloodia ja harmoonia, ja mees laulab – laulab ikka ülimalt hästi. Super!

Seejärel jällegi tempo üles. Tuleb folgi ja räpi segune „Galway Girl“, millesse sisse toodud väga lahedalt iiri rahvamuusikat. Kaasa lööb ka iiri bänd Beoga.

Seistmes lugu kannab pealkiri „Happier“. Algus on rahulik, folgilik. Ja nii on see ka loo lõpuni. Pean tunnistama, et mulle Sheerani hääl ja esitus meeldivad. Mõnus, rahulik, kuid otse kuulaja südamesse.

Kaheksas lugu on taaskord tempokam ja rütmikam „New Man“, millele järgneb folgilik ja rahulik „Hearts Don’t Break Around Here“.

Plaadil on veel kolm laulu. Neist meeldib mulle väga „How Would You Feel (Paean)“, mis on muideks Ed Sheerani enda sõnul üks selle plaadi tema enda lemmikutest. Võimsa hingamisega kaunis ballaad, suurepärase harmoonia ja refrääniga. Ilus ja uhke lugu, ja ei millestki muust kui armastusest. Loo teises pooles on väga äge kitarrisoolo.

Plaadile paneb ilusa punkti „Supermarkets Flowers“ – mitte lihtsalt ilusa lõpu, aga väga ilusa punkti. Väga õrn ja ilus lugu, millel ka võrratud sõnad:

 

Oh I'm in pieces, it's tearing me up, but I know
A heart that's broke is a heart that's been loved

So I'll sing Hallelujah
You were an angel in the shape of my mum
When I fell down you'd be there holding me up
Spread your wings as you go
And when God takes you back we'll say Hallelujah
You're home

 

Jah – Ed Sheerani uus plaat on uskumatult hea plaat. Kuulad korra läbi. Mõtled, pühid pisara ja kuulad uuesti. Ilus. Väga ilus...


Kuula ka:


https://lnk.to/ESDividedlx

 

Marko Tiidelepp

 

 

 

 

 « Eelmised nädalad