KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Uus plaat: Gorillaz ''Humanz''
Uus plaat: Gorillaz ''Humanz'' (29 mai 2017)

Gorillaz

“Humanz”

(Warner Music)

 

Milline bänd on maailma kuulsam joonistatud bänd!? No siin ei ole vist eriti keeruline vastust leida, loomulikult on selleks bändiks Gorillaz! Maailma kuulsaim joonisbänd Gorillaz on veetnud koomiksielu juba üle 15 aasta.  Lisaks plaatidele suudavad nad anda ka live-kontserte, seda tänu kaasaegsele tehnikale, ja ka kontserdid lähevad korda väga suurele publikule ja fännidele.

 

“Humanz” on bändi viies stuudioalbum, kusjuures eelmine “The Fall” ilmus seitse aastat tagasi. Enne seda veel kolm stuudioplaati: “Gorillaz” (2001), “Demon Days” (2005) ja “Plastic Beach” (samuti 2010 nagu ka “The Fall”).

Uuel plaadil löövad kaasa: USA räppar Vince Staples, Jamaika DJ ja laulja Popcaan, USA räppar D.R.A.M., legendaarne lauljatar ja modell Grace Jones, kes on täna juba 69-aastane, USA soulmuusika täht Anthony Hamilton, USA suurepärane hiphopi trio De La Soul, USA hiphopi artist Danny Brown, lauljatar Kelela, USA R&B ja gospelmuusika täht, 77-aastane Mavis Staples, USA räppar Pusha T ja põnev briti avant-garde’i artist Benjamin Clementine. Vahva on see, et Gorillaze plaadiga on liitunud nii noori kui ka vanemaid artiste.

 

Lähme ajas tagasi.

 

Gorillaze sünni ja alguse kohta on kaks versiooni. Üks on seotud nende tegelastega, keda näeme videotes ja plaadikaantel. Teine nendega, kes muusikat teevad ja lugusid kirjutavad.

 

Versioon 1

 

Gorillaz sai alguse üsna segasel moel. Ühel laupäeval läks Nottinghamis, Inglismaal muusikapoodi Boy Stu-Pot, kes oli tore poiss ja klahvpillimängu virtuoos. Samal ajal, kui Stu-Pot poes oli, sõitis poeaknast sisse Vauxhall Astra, mille roolis oli Murdoc. Auto põrkas vastu Stu-Poti pead…

Tulemus: Murdocile 30 000 tundi heategevust ja iga nädal kümme tundi Stu-Poti eest hoolitsemist, kes oli vahepeal lausa koomas.

Varsti tegid Murdoc ja Stu-Pot uue avarii, mille tulemusena Stu-Pot jälle peast viga sai ning tema klahvpilli mänguoskus üsna imelikuks muutus. Nüüd sai Stu-Potist 2 D, kuna tema peas oli nüüd kaks mõlki!

Russell on pärit New Yorgi osariigist. Ka tema oli neli aastat koomas, kuna tema hinge vaevasid pahad vaimud. Russell oli läinud pärast seda Brooklyn High’sse, kus kohtus andekate tänavamuusikute, räpparite ja DJ-dega. Hiphop päästis tema hinge. Ükskord lasti maha aga kõik tema sõbrad. Russell oli murtud ja kõik tema sõprade hinged tulid tema kehasse – Russelli silmad muutusid tondilikult valgeks ja temas avanesid imepärased trummimängu, räppimise ja hiphoppimise oskused.

Õige varsti kolisid Russelli vanemad Inglismaale, et elukeskkond rahulikum oleks. Murdoc kohtus temaga ühes plaadipoes. Nüüd oli neil puudu vaid kitarrist.

Nad panid kuulutuse ühte muusikaajakirja, kuid pea samal ajal tõi Fed-Ex neile paki, kust hüppas välja väike jaapanlane, kaelas Les Pauli kitarr. Ta mängis kitarri ja tegi uskumatuid karatelööke. Poisid olid sõnatud. Jaapanlasel oli vaid üks sõna varuks. See oli Noodle.

 

Versioon 2

 

Gorillaze taga on ansambli Blur juhtkuju Damon Albarn ja koomiksikunstnik Jamie Hewlett (tema tehtud on ka koomiks „Tank Girl“ („Tank Tüdruk“)). Endised toakaaslased tulid mõttele teha joonistatud virtuaalbänd 1997. aastal, kui nad ühise katuse all elasid. Eesmärk oli see, et joonistatud tegelased teevad samu asju nagu pärisbändid teevad.

2001 ilmus debüütalbum „Gorillaz“. Sellel plaadil aitasid Albarni muusikalist visiooni ellu viia produtsent Dan The Automator ja lauljad Miho Matori ning Tina Weymouth. Visuaalse teostuse jaoks rajas Jamie Hewlett firma Zombie Flesh Eaters, mis annab tööd kaheksale oma ala asjatundjale.

2001-2002 andis Gorillaz ka 20 live-kontserti. Tegelaskujud projetseeriti hiigelsuurele ekraanile, mille taga lugusid esitasid tõelised muusikud, lauljad ja räpparid. Gorillad ise on ka publikuga rääkima pandud. Virtuaalsed tähed on rääkinud ka oma fännidega chat-foorumites, auhinnagaladel, andnud intervjuusid lehtedele ja raadiojaamadele.

 

Ja kes ei mäleta, siis siin ka väike ülevaade sellest, kes on kes?

 

Murdoc – sündinud Stoke-on-Trentis, Inglismaal 6.6.66. Puseriti hammastega, saatanat kummardav bassimees on bändi rokktäht ja vanim liige. Vaatamata halvale lõhnale ja inetule välimusele on ta vastupandamatu. Ta räägib pidevalt, vannub ja tümitab teisi, eriti 2 D’d. Ta teab, et headest lugudest eduks ei piisa, peab olema ka hea välimus, mida tal ei ole. Peab olema ka rikutud meel, mis tal on.

Suitsetab liiga palju. Probleemid hügieeniga. Tellib ajakirja “Max Power”.

 

Noodle – sündinud Osakas, Jaapanis. 15. aastane Jaapani printsess, ansambli kitarrist. Armastab kõike jaapanipärast ja kõike, mis on kilest. Räägib vähe inglisekeelt, kuid õpib. Idamaiste võitlsukunstide spets, väike jääprintsess.

Mahasurumatu, mõistatuslik ja vastupandamatu.

Armastab riisi ja nuudleid.

 

Russell – sündinud New Yorgi osariigis. 28. aastane hiphopi-fänn, kes on bändi arvates maailma parim kontsettrummar. Hingestatud, samas rahulik ja heade kommetega New Yorgi kutt kogub tosse ja armastab süüa.

Riietub korralikult. Räägib ilusasti. Armastab oma vanemaid. Teadmised omandab iseseisvalt.

 

2 D – sündinud Crawley’s, Inglismaal. 26. aastane siniste juustega laulja-klahvpillimängija on kõikide tüdrukute lemmik. Mõistusega pole tal eriti vedanud, kuid ta oskab mänida erinevaid pille ja joonistab suurepäraselt. Midagi tõsist ei ütle. Ei ütle peaaegu üldse mitte midagi.

 

Uuest plaadist ka.

Lugu algab laheda sõnalise sissejuhatusega, milles hääl kinnitab, et tema robot on välja lülitatud: “I Switched My Robot Off”. Teine lugu plaadil (tegelikult ju esimene) on “Ascension”, milles kaasaegne helide virr-varr kohtub USA räppari Vince Staples’iga. Igal juhul väga äge algus, kusjuures see lugu on ka plaadi kolmas singel.

Kolmas lugu on “Strobelite”. Selline hea house’i-lugu, milles laulab suurepärase häälega USA laulja Peven Everett. Mees, kes on “kodus” nii house’is, džässis, soulis. Taaskord väga lahe lugu, selline mõnus tantsukas ja hea minekuga lugu. Saunde ja helide maailma, mis meenutab midagi 1980-90ndatest aastatest.

Neljas lugu “Saturnz Barz” on plaadi esimene singlilugu, ja see on igati võimas ning kuulata sate ka Jamaika DJ’d ja lauljat Popcaani, kes on üks igati vahva tüüp.

Ja viies lugu – “Momentz”, mis algab lastesüntesaatoriga, mis äkki katki läheb. Ja siis läheb lahti, oleks nagu drum’n’bass, kuid ei ole, pigem üsna tiheda rütmiga räpiga, sest selles loos lööb kaasa ju legendaarne räpipunt De La Soul.

Seejärel sissejuhatus järgmisele laulule. Sissejuhatus on “The Non-conformist Oath”. Laul kannab pealkirja “Submission”, taaskord veidi house’ilikuma hingamisega lugu, milles löövad kaasa lauljatar Kelela ja räppar Danny Brown.

Oleme jõudnud 8. lauluni: “Charger”, mis algab üsna rokilikult ja see ongi selline indie-rocki lugu, milles on kandvaks hääleks Damon Albarn isiklikult, kuid kaasa lööb ka legendaarne Garce Jones. Väga kõva lugu! See ongi Gorillaz!

Vahepeal väike vahepala, milles hääl kinnitab, et lift sõidab üles. Järgmine lugu viibki meid kosmilistesse kõrgustesse, selle pealkiri on “Andromeda”. Ka siin on juhtivaks hääleks Damon Albarn, kusjuures ta kinnitab, et see on vägagi isiklik lugu. “Andromeda” oli ööklubi Colchesteris, kus Damon Albarn nooruses tihti käis, kusjuures see oli üks väheseid kohti selles linnas, kus toona mängiti ka soulmuusikat. Lisaks on see lugu pühendatud Damon Albarni elukaaslase Suzi Winstanley emale Ethelile, kes suri sel ajal, kui Albarn just seda lugu kirjutas. Selles laulus teeb kaasa ka USA räppar D.R.A.M.

11 lugu plaadil on “Busted and Blue”, mis on omamoodi kosmiline, justkui oleks see järg eelmisele laulule. Hiiglama rahulik, milles Damon Albarn jutustab lugu. Väga mõtlik, väga rahulik ja väga ilusa harmooniaga lugu. Lisaks väga palju väga häid saunde ning suurepärast taustalaulu.

Ja jälle väike vahepala “Talk Radio”, mis viib meid lauluni “Carnival”. Lugu algav väga põnevate saundidega, effektidega, kuni laulma hakkab USA R&B-muusika supertäht Anthony Hamilton. See on üks hiiglama võimas ja uhke R&B-lugu. Tõeline muusika-karneval.

Edasi kuuleme plaadi viiendat singlit “Let Me Out”, mida on lahterdatud nii trip hopiks, kui ka alternatiivseks hip hopiks. Kaasa löövad USA räppar Pusha T ja suurepärase häälega USA R&B ja gospelmuusika supertäht Mavis Staples. Daam on 77-aastane, kuid milline hääl! Fantastiline esitus ja fantastiline lugu!

Vahepala “Penthouse” viib meid lauluni “Sex Murder Party”. Taaskord suurepärast house’i, milles on abiks USA house-muusika produtsent Jamie Principle ja väga põnev USA räppar Zebra Katz.

17 laul on “She’s My Collar”, milles lööb kaasa Kolumbia päritolu USA lauljatar Kali Uchis. Rütmikam souli-hingamisega lugu.

Järgmise vahepalaga tuuakse mängu elevant, mis aitab meil minna plaadi eelvimase loo “Hallelujah Money” juurde. See on Gorillaze esimene uus lugu pärast aastat 2012. See on omamoodi poliitiline lugu, milles on palju elektroonikat, kuid siin on ka gospelit, trip hoppi ja art poppi. Väga põnev helide maailma, lugu, mida tasuks kuulata kaks-kolm korda järjepanu, siis hakkab asjast paremini aru saama. Laulus laulab, jutustab, räägib briti kunstnik ja muusik Benjamin Clementine, ja loomulikult ka Damon Albarn.

Plaadi viimane lugu on süntesaatoripopilik “We Got The Power”, milles löövad lauluga kaasa briti post-pungi band Savages liige Jehnny Beth, ansambli Oasis kitarrist Noel Gallagher ning räppar D.R.A.M. Igal juhul üks igati huvitav lõpp sellele väga huvitavakle plaadile.

 

Kui Sul on õnnestunud saada Gorillaze uue plaadi luks-versioon (album kahe plaadiga), siis on sul võimalus kuulata veel ühte vahepala ja viite laulu. Vahepala “New World” juhatab selle plaadi sisse.

Esimese loona on sellel plaadil on “The Apprentice”, mis on igati kaasaegne R&B laul, milles laulavad briti soulmuusika artistid Rag’n’Bone Man ja Ray BLK.

Teine lugu “Halfway to the Halfway House” algab vägagi kosmiliste saundidega. See ongi üsna kosmiline soulilugu, milles laulab Peven Everett.

Kolmas lugu on “Out of Body”, mis on taaskord vägagi kosmiline, milles löövad kaasa Zebra Katz, USA laulja, helilooja ja kunstnik Kilo Kish ning Imani Vonsha. Üks väga põnev lugu, milles palju väga huvitavaid saunde ja põnevat laulu.

Seejärel “Ticker Tape”, milles löövad kaasa ka esimesel plaadil laulnud Kali Uchis ning võrratu USA lauljatar Carly Simon. Lugu, mis hõljub vahvasti kosmilistes lainetes.

Viimane, viies lugu on “Circle of Friendz”, mis on igati ilus lõpp sellele plaadile. Soulilugu, milles korratakse vaid ühte fraasi – “circle of friendz”. Lauljaks on siin USA laulja, näitleja Brandon Markell Holmes.

 

Selline põnev muusikaline reis see Gorillaze uus album on. Midagi ei ole öelda, kindlasti on Gorillaz üks vägagi põnev “nähtus” muusikamaailmas, kelle uusi lugusid ja plaate tasub oodata, sest kaua tehtud kaunikene…

 

Kuula ise ka:

https://lnk.to/GorillazHzDlx

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad