KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Uus plaat: Katy Perry "Witness"
Uus plaat: Katy Perry "Witness" (30 juuni 2017)


Katy Perry

“Witness”

(Universal)

 

Viimasel kümnel aastal on muusikamaailmas enim kõneainet pakkunud kaunis ja noor lauljatar Katy Perry. Tema väljakutsuvad laulutekstid, üsna omanäoline muusika ja kena välimus on teinud lauljatarist tõelise maailmatähe.
Katheryn Elizabeth Hudson (nii on tema õige nimi) saab 25.oktoobril 33aastaseks. Ta sündis Santa Barbaras, Californias, USAs. Isa ja ema olid kirikutegelased, mistõttu kuulas Katheryn lapsena palju gospelmuusikat ja laulis kirikus.
Katy ise kinnitab, et teismelise ea lemmikud olid ka Alanis Morissette, Heart, Joni Mitchell, kuid suurim lemmik ja mõjutaja oli hoopis legendaarne Queen.
2001aastal lõpetas Katheryn Dos Pueblos High School’i Golatis, Californias ja kolis edasi Los Angelesse. Siis oli ta vaid 17aastane. Suurlinnas kohtus ta firma Red Hill Records omanike Steve Thomase ja Jennifer Knappiga, kes neiuga plaadilepingu sõlmisid. 2001 ilmus album “Katy Hudson”, mis oli (üllatus-üllatus!) kristlik gospelplaat! Pärast seda muutis Katy oma esinejanime Perryks, kuna eelmine sarnanes liialt Kate Hudson’ile. Perry on muide Katy ema neiupõlvenimi.
2004aastal hakkas Katy tegema koostööd produktsioonitiimiga The Matrix, kes oli varem aidanud ka Avril Lavigne’i, Liz Phairi, KoRni ja Britney Spears’i. Lisaks hakkas Katy kirjutama lugusid ka koos legendaarse produtsendi ja helilooja Glen Ballardiga, et valmistada ette uut nn mainstream-albumit, mida plaaniti publiku ette tuua juba 2005aastal.
Perry ja Ballardi esimest ühisvilja, laulu “Simple” said kuualajad nautida filmiplaadil “The Sisterhood of the Traveling Parts” ja 2006aastal lõi Katy kaasa ka P.O.D. laulus “Goodbye for Now”.
2007 aastal hakkas Katy silma firma Virgin Records bossile Jason Flom’ile, kes sõlmis temaga lepingu ja nii sai Katyst Capitol Music Groupi artist. Pärast seda hakkas meedia talle väga suurt tähelepanu osutama ning räägiti temast kui uuest tõusvast tähest.
Nüüd algas töö albumiga “One of the Boys”. Abiks olid muusikamaailma tippnimed: Greg Wells, Dr. Luke, Butch Walker, Max Martin, Cathy Dennis, Dave Stewart ja Ted Bruner. 2007aasta lõpus ilmus üliedukas singel “Ur So Gay”, mille produtsent ja kaasautor on Greg Wells, kes varem oli koostööd teinud ka megatähtede OneRepublic’u ja Mika’ga. Pärast loo ilmumist ei läinud palju aega, kui Madonna oli see, kes mitmes raadiosaates ja teleintervjuus tõdes, et just see laul on hetkel tema lemmiklaul. Sellest piisas, et laul ülemaailmselt tuntuks sai ja raadiojaamad ning telekanalid seda mängima hakkasid.
2008 aasta aprillis ilmus plaadi esimene ametlik singel “I Kissed a Girl”, mis Katy muusikamaailma tegijate hulka tõstis. Sama aasta suvel ilmus juba ka album “One of the Boys”.
Lisaks laulmisele kasutas Katy ära ka oma suurepärast välimust ning nii on ta näitlejana kaasa teinud Carbon Leaf’i videos “Learn to Fly” ja Gym Class Heroes’i videos “Cupid’s Chokehold”. Katy on olnud külaliseks ka telesarjades “Wildfire” ja “The Young and the Restless” ning modellina osutanud teeneid firmale Too Faced Cosmetics.
Tänaseks on Katy Perryst saanud maailma üks müüdumaid artiste, kelle plaate on müüdud üle 100 miljoni eksemplari. Tal on ette näidata mitmeid olulisi muusikaauhindu – viis Ameerika muusikaauhinda, 14 People’s Choice auhinda, 1 briti muuusikaauhind ja Juno auhind. 2012 aasta septembris valis Billboard ta aasta naiseks! Alates maist 2010 kuni septembrini 2011 oli ta 69 nädalat järjepanu Billboardi singlimüügitabeli TOP 10 hulgas, mis oli uus record. Tema album “Teenage Dream” oli sedavõrd edukas, et temast sai esimene naisartist, kelle ühelt albumilt on USA singlimüügitabeli tippu tõsunud 5 lugu! Sellest edukam on olnud vaid Michael Jacksoni album “Bad”. 2015 juunis sai temast esimene naisartist, kelle lugu “Dark Horse” vaadati Vevos üle 1 miljardi korra! Uskumatud numbrid! Järgmisel kuul juhtus sama tema looga “Roar”, ja nii sai temast esimene artist, kelle kahte videot on vaadatu üle 1 miljardi korra!

Ja enne, kui minna uue albumi juurde, siis tuletan meelde, et pärast esimesi albumeid on lauljatarilt ilmunud veel stuudioplaadid: “Teenage Dream” (2010), “Prism” (2013). Kokku enne selle aasta stuudioplaati seega vaid 4 albumit, mida pole üldse mitte palju. Kuid ega oluline pole kvantiteet, oluline on kvaliteet.

Lisaks veel neli maailmaturneed, mitmed filmid (dokumentaalfilm “Katy Perry: Part of Me” (2012), “Zoolander 2” (2016), hääl multifilmides “The Smurfs” (2011) ja “The Smurf 2” (2013)).

 

Ja nüüd uus album “Witness”, mida on lahterdatud electropopi kategooriasse.

Album, mis tõusis kohe ilmudes USA plaadimüügitabeli esikohale, album, millelt on ilmunud juba kolm väga edukad singlit: “Chained to the Rhythm” (kaasa lööb Jamaika laulja-laulukirjutaja, legendaarse reggaestaari Bob Marley lapselaps, Skip Marley), “Bon Appetit” (kaasa lööb USA hiphopi trio Migos) ja “Swish Swish” (kaasa lööb USA edukas räppar, lauljatar, laulukirjutaja ja modell, Nicki Minaj). Neljandaks singliks on lugu “Save as Draft”.

Albumil lööb kaasa ridamisi maailmakuulsaid produtsente: Max Martin, Ali Payami, Shellback, Oscar Holter, Duke Dumont, Jeff Bhasker, Felix Snow, Illangelo, Mark Crew jpt.

Muusikaliselt ongi Katy Perry uus album igati hea popiplaat, sest eks ole ju kvaliteedi garantiiks ka eelpool mainitud produtsendid ja laulukirjutajad. Praktiliselt igas loos on mängus ka Katy Perry käsi.

Muusikakriitikud on uuel albumil kuulnud elemente 1990. aastate house muusikast, peavoolu EDM’ist, electro-hõngulisest hiphopist ja isegi 1980. aastate new wave’ist. Kui plaati kuulata, siis kõike seda on ka kuulda.

Plaadi nimilugu “Witness” on ühtlasi ka plaadi avalugu. Igati huvitava harmooniaga lugu. Hea popihitt on plaadi teine lugu “Hey Hey Hey”. Kolmas lugu on “Roulette” – väga hea EDM-lugu, neljas lugu on eelpool mainitud “Swish Swish”, suurepärane house’i lugu, milles lööb kaasa ka Nicki Minaj. Selline lugu, mis paneb jala kaasa tatsuma kindlasti.

Viienda laulu “Déjà Vu” kohta on öeldud, et see on electro-R&B ballad – jah, seda see tõesti on, rahuliku minekuga lugu, ja taaskord väga põnevate saundide ja harmooniatega lugu.

Mulle endale meeldib plaadi kaheksas lugu “Miss You More” – selline ilus ja võimas ballad, mid paneb kuulaja kuulama.

Põnev on ka üheksas lugu “Chained To The Rhythm”, milles lööb kaasa Skip Marley.

Huvitavate saundide ja harmooniatega on plaadi 10 lugu “Tsunami”. Selline salapärane ja kuulajat puudutav.

Ka 11 lugu “Bon Appetit” on väga hea popilugu. Selles lööb kaasa eelpool mainitud Migos. Lugu, milles on tunda tõepoolest mõjutusi 90ndate aastate house-muusikast. Väga hea lugu.

Katy Perry uuel plaadil on kokku 15 lugu. Viimastest lugudest toon esile laulu “Save As Draft”, mis on jällegi võimas ballad. Lugu, milles on väga huvitavaid saunde ja võimsaid tundeid. Täpselt sama võib öelda ka plaadi viimase laulu “Into Me You See” kohta.

 

Selline see Katy Perry uus plaat on. Minu arust on lauljatar jätkuvalt väga hea. Paneb ennast kuulama ja kaasa mõtlema ning mõtisklema. Selline vahva vihmase suve album, mida kindlasti tasub kuulata mitu korda järjest, sest see tekitab sedasi kuulates väga huvitavaid tundeid ning mõtteid.

 

Marko Tiidelepp

 

« Eelmised nädalad