KNUPS - 9-15 aastastele » Muusika

Muusika: Uus album: Dua Lipa ''Dua Lipa''
Uus album: Dua Lipa ''Dua Lipa'' (11 juuli 2017)


Dua Lipa

„Dua Lipa“

(Warner Music)

 

Dua Lipa on hetkel kindlasti üks kuumemaid lauljatare muusikamaailmas. Ta saab selle aasta 22. augustil 22-aastaseks. Lisaks laulmisele, kirjutab ta ise ka laule ning tegeleb modellitööga.

Tema muusikaline karjäär algas siis, kui ta oli 14-aastane ja ta esitas YouTube’is Christina Aguilera ja Nelly Furtado laule. Aasta hiljem sõlmis temaga plaadistuslepingu Warner Music.

Dua Lipa on sündinud Londonis, tema vanemad on albaanlased, kes lahkusid Sebiast 1990ndatel aastatel. Ka tema isa on muusik – rokklaulja Dukagjin Lipa.

16-aastaselt koli Dua Lipa Londonisse, sooviga saada lauljaks ning umbes samal ajal alustas ta ka tööd modellina.

 

Eelpool mainisin, et 2015 sõlmis ta lepingu Warner Musicuga ning sama aasta augustis ilmus ka tema esimene singel “New Love”, mille produtsentideks olid Emile Haynie (USA muusikaprodutsent, kes teinud koosööd Eminemi, Kid Cudi, Lana Del Rey, Lady Gaga jt.) ja Andrew Wyatt (USA muusikaprodutsent, kes teinud koostööd Charli XCX’I, Miike Snow, Bruno Marsi, Flume’i jt.). Lauljatari teine singel “Be the One” ilmus 2015. aasta oktoobris ja selle leiab ka tema debütalbumilt “Dua Lipa”, miss el aastal ilmavalgust nägi. Lugu sai kiiresti väga populaarseks terves Euroopas, Austraalias, Uus Meremaal jm. Lauljatar ise kinnitab, et see oli selline “tumeda popi” lugu.

 

2016. aasta jaanuaris alustas Dua Lipa kontsertturneed Suurbritannias ja Euroopas.

Samal aastal ilmusid singlid “Last dance”, “Hotter Than Hell” (ka selle loo leiab debüütalbumilt). Just viimati mainitud looga saavutas lauljatar edu nii Suurbritannias kui ka mujal Euroopas.

Dua Lipa viies singel kannab pealkirja “Blow Your Mind (Mwah)” (ka see on debüütalbumil), ja sellest sai esimene lauljatari lugu, mis jõudis ka USA singlimüügitabelisse.

Lisaks sellele, et lauljatar avaldas omi singleid, oli tal aega kaasa lüüa ka teiste artistide lugudes – Sean Pauli “No Lie”, Martin Garrixi “Scared to Be Lonely”.

 

Ja nüüd lauljatari debüütalbum, mis ilmus selle aasta juunis. Tegemist on suurepärase popiplaadiga, millel lisaks eelpool mainitud singlitele on veel paar singlitena ilmunud lugu – “Lost in Your Light” (koos USA laulja Miguel’iga) ja kõige värskem singel “New Rules”.

Plaadi ilmudes tõusis see kohe briti plaadimüügitabeli 5. kohale, mis on väga suurepäarne saavutus.

Plaadi on hästi vastu võtnud nii Dua Lipa fännid kui ka paljud muusikakriitikud, kes kiidavad laualjatari suurepärast ja võimast häält, vahvaid ja kaasakiskuvaid popilugusid ning oskust laulda ka võrratut ja mitmehäälset taustalaulu.

Mida on muusikaajakirjades ja mujal öeldud?

Ajakiri Q: “Popmuusika järgmine suur hääl paneb südamevalu oma hittidesse.”

ST Culture: “Noor londonlane peaks olema 2017. aasta üks suurimaid uusi tähti.”

NME: “Dua Lipa on ohtlikult erutav pop-täht.”

Elle: “Suur pop-täht oma karjääri alguses.”

The Guardian Guide: “Suurbritannia kõige suurem noor pop-lootus.”

 

Plaadifirma Warner Music kinnitab: “Peale aastat suuri rahvusvahelisi esinemisi, võidukaid kodulinna kontserte, miljonite singlite müüki ja üheaegselt mitme singliga  briti singlimüügi edetabelis olemist, märgib Dua Lipa debüütalbumi ilmumine üht suurt verstaposti noore Londoni artisti uskumatul teekonnal. Olles kogunud juba kiitvaid arvustusi kriitikutelt ja fännidelt, sisaldab album hittsingelid “Hotter Than Hell”, “Be The One” ja “Blow Your Mind (Mwah)” koos uue materjali ja väljapaistavate koostöödega - Migueli ning Chris Martiniga.”

 

Pean tunnistama, et Dua Lipa debüütalbum on tõepoolest väga suurepärane popiplaat. Popmuusikat suure algustähega. Juba plaadi avalöök “Genesis” paneb kuulaja kuulama ja juba Dua Lipa hääl on sedavõrd omanäoline – jõuline, tugev, kuulamapanev.

Teise loona on plaadil “Lost in Your Light”, mis ka singlina ilmunud. Selles vahvas poploos lööb kaasa USA laulja Miguel. Hääled sobivad kokku suurepäraselt.

Kolmas lugu on taaskord hittlugu – “Hotter Than Hell”. Sellist poppi võiks tegelikult ju kuulama jäädagi. Huvitaval kombel taban ennast mõttelt, et Dua Lipa hääles on seda võimsust sedavõrd paljum, et mingil hetkel on tunne, justkui laulaks hoopis mees? Igal juhul on Dua Lipal väga põnev hääletämber.

Neljas lugu on “Be The One”, mis ilmus juba paar aastat tagasi, kuid see ei häiri. See on sedavõrd äge popilugu.

Viies lugu “Idgaf” algab kitarri ja lauluga. Veidi rokilikum popilugu. Kuues lugu on taaskord singlina ilmunud “Blow Your Mind (Mwah)”, igati tantsulik hittlugu, mis lauljatarile ju ka USAs edu on toonud.

Seitsmes lugu “Garden” ja kaheksas lugu “No Goodbyes” tõmbavad veidi tempot alla, on oluliselt rahulikumad, kuid näiteks just laulus “No Goodbyes” näitab Dua Lipa veelkord, kuid võimas ta hääl on. Selle loo ajal taban ennast veel ühelt mõttelt – Dua Lipa esituses ja laulus on midagi, mis meenutab mulle ka Lady Gaga’d, eriti just selle looga.

Üheksas lugu “Thinking ‘bout You” – see veelgi rahulikum. Kas tõesti kitarr ja laul? Tundub nii. Suurepärane harmoonia ja meloodia, väga hea mitmehäälne laul.

Kümnes lugu on “New Rules”, mis on albumi kõige värskem singel. Igati ägeda videoga äge lugu.

Plaadile paneb ilusa punkti viimane, 12. laul – “Homesick”, kaunis ballad, millel väga kaunis refrään, mis ming küll kohe kummitama hakkas. Laulu autoriks lauljatar ja Coldplay juht ja laulja Chris Martin, kes ka selles laulus taustalaulu esitab ning klaverit mängib. Lihtne on teha head muusikat - laul ja klaver, rohkem polegi midagi vaja.


Võrratu debüütalbum Dua Lipalt – 5+ plaat!

 

Kuula ise ka: https://wbr.ec/dualipa-album

 

 

Marko Tiidelepp

 

 

 

 « Eelmised nädalad