KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Okultismiklubi”
Uus raamat: “Okultismiklubi” (7 september 2009)

 “Okultismiklubi”


Kersti Kivirüüt


“Läheme siis meie ka filmi vaatama,” sõnas Viktor taldrikut õrnalt enda poole tõmmates. “Aga teistele võiks rääkida, et vaim tuli välja ja ...” Lause jäi lõpetamata, sest taldrik rebis end Viktori sõrmede alt lahti ning libises äkilise hooga lava suunas. […] “Idioot! Miks sa nii tegid? Ma oleksin rabanduse saanud!” Veronikal oli ehmatusest nutt kurgus. “Ma ... ma ei teinud midagi ... ta ise läks ... ausõna.” kokutas samavõrd jahmunud Viktor.

"Okultismiklubi" on inspireeritud Vana-Kuuste kandis aset leidvatest paranähtustest ning Kuuste Q-klubi ulmelistest seiklustest. Raamat on Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse Tänapäev 2008. aasta noorsooromaanivõistlusel äramärgitud töö.

Selline on raamatu ametlik tutvustus. Üsna intrigeeriv, kas pole. Seetõttu otsustasin minagi raamatu kätte võtta ja ma ei hakka keerutama – lugesin selle ka kolme õhtuga läbi, sest tegemist oli tõepoolest ühe üsnagi põneva ja kaasahaarava noortelooga.

Nn okultismiklubi koosneb kuuest noorest inimesest (8. klassi õpilased) ja nende üsnagi noorest ja hakkajast ajalooõpetajast. Just viimane on see, kes ühele vanale hauapaigale satub ja sealt saavadki alguse üsnagi põnevad, vahetevahel lausa jubedusjudinaid tekitavad juhtumised. Autor loob pildi üsnagi realistlikust koolielust, kuid toob sisse põnevaid muistendeid ja legende, sümboleid, vanu kelte ja iirlasi. Noorel lugejal jääb endal üle avastada, mis on fakt, mis fiktsioon, kes oli eelmises elus kuningapoeg, kes peab põnevasse loosse lahenduse tooma, kas kõik jäävad ikkagi ellu jne. Põnevate sündmuste keerises annab autor edasi ka noorte omavahelisi suhteid ja läbikäimist, ka raamatu tekst on selline noortepärane, mida on hea ja kerge lugeda.

Lisaks võiks öelda sedagi, et raamatu süzee on mingil kummalisel moel ka üsnagi filmilik ning üsna ruttu tekib lugejal omamoodi kujutluspilte, millised peategelased võiksid välja näha, kuidas nad võiksid filmilinal tegutseda, sest on ju raamatu tempo üsnagi filmilik – ja mis oluline – põnev!

Raamatu lõpp võtab asjad ilusasti kokku. Sisse tuuakse ka üks rahvusvaheline tegelane, kes noortele selgitusi jagab, kuid epiloogis jääb kõlama mõte justkui võiks “Okultismiklubi” veel järjegi saada. Ja samas miks mitte – kirjanik on suutnud luua laheda seltskonna noori tegelasti ja miks mitte “Okultismiklubile” kirjutada järjed 2, 3 ja 4. On ju põnevad noortekad, milles müstikat, ajaloohõngu üsnagi hinnatud terves maailmas, ja kindlasti ka eesti noorte hulgas. Seega miks mitte omada ka siin, kodumaal, ühte sellist mitme järjega noortekat.

Lahe raamat, igatahes!

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad