KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Ketlin Priilinn “Mustlasplikad”
Uus raamat: Ketlin Priilinn “Mustlasplikad” (21 september 2009)

Ketlin Priilinn “Mustlasplikad”


Kirjastus Tänapäev


Kolm õde sõidavad elus esmakordselt ilma vanemateta reisile. Esialgsete ilusate plaanide kiuste tabab tüdrukuid seal üks äpardus teise järel.

“Mustlasplikad” räägib suurlinnast läbi 13aastase tüdruku silmade, üllatustest ja avastustest, veidi ka hirmudest ja nendega võitlemisest, eelkõige aga sellest, kuidas rahuliku meele säilitamine ja julge pealehakkamine suudavad tihti päästa ka kõige keerukamatest olukordadest.

Ketlin Priilinna “Mustlasplikad” on Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse Tänapäev 2008. aasta noorsooromaanivõistlusel äramärgitud töö.

Õnnestus minulgi raamat kätte saada ja see ka läbi lugeda. Tegelikult on mul üsna hea meel, et on avanenud võimalus lugeda kirjastuse Tänapäev noorsooromaanivõistlusel osalenud töid, sest senised raamatud on kõik igati meeltmööda ja huvitavad olnud.

Palju erine selles trendist ka Ketlin Priilinna “Mustlasplikad”, sest tegemist on vägagi laheda noorsooraamatuga, mis viib kolm õde – 21aastane Heidi, 14aastane Liisi ja 6aastane Rebeka – suurlinna Londonisse, kus nendega juhtub igasugu kummalisi ja põnevaid sündmusi. Õnneks on tüdrukud piisavalt nutikad, et erinevatest olukordadest edukalt välja tulla.

Vaatamata sellele, et tüdrukud on õed, on nad erinevad (eks paljuski mõjuta seda ka õdede erinev vanus), kuid samas on neid palju sarnast ehk siis omamoodi võitlejanatuur ja eks “ellujääjad” on nad kõik kolm.

Kirjanik on üsna lahedalt maalinud pildid sündmustest 13aastase tüdruku silme läbi ja see edasi antud tundud just täpselt sellisena, kuidas seesinane tüdruk võib mõelda või elust aru saada.

Lisaks põnevale sündmustikule maalib kirjanik lugejale huvitava pildi Londonist, räägib päris mitmest vaatamisväärsusest, viib justkui väikesele ekskursioonile sellesse maailmalinna, kus elurütm ja –tempo on kiire.

Ja eks ole ju enamuses raamatus võimalik välja lugeda Londoni inimeste rõõmsameelsust ja headust, kuid eks ole ka igas loos nn “tõrva meepotis” nii ka siin. Eks õpivad ka tüdrukud raamatu arenedes, et kõiki inimesi ei tasu usaldada ja pahandusi võib juhtuda kõige lihtsamateski olukordades.

Huvitav raamat. Põnev, veidi õpetlik, kerge lugeda ja kerge süveneda.

Tekst Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad