KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Raamatututvustus: “Mõistatus lossivaremetes”
Raamatututvustus: “Mõistatus lossivaremetes” (26 november 2009)

“Mõistatus lossivaremetes”

Reeli Reinaus


(Tänapäev)

Laura ja Taneli suvi vanavanemate juures tõotab kujuneda üsna tavaliseks. Kuigi neil ei ole midagi selle vastu, et kahekesi ujumas ja kalal käia, peenraid rohida ja marju korjata, on nad siiski rõõmsad, kui külasse kolib uus poiss Marten. Korraga, enne kui lapsed jõuavad omavahel korralikult sõbrunedagi, kistakse nad peadpööritavatesse seiklustesse, millesse on segatud kummitused, salaviinategijad, mõistatuslik suvitaja, libaarheoloogid, muinsuskaitsjad ja kadunud aare.

Kirjastuse Tänapäev noorsooromaanide sarjas ilmunud uus teos on tegelikult vägagi põnev romaan. Siin on lahedad peategelased (kolm noort inimest), on kurjameid ja positiivseid kangelasi, on pinget ja põnevust, on salapärane aare, on kummituslik loss, on ajaloolisi fakte (või on need siiski väljamõeldised?), on muinsuskaitset... Põnev on seegi, et lugeja on mitmel korral hämmingus, et kes siis õigupoolest positiivsed, kes negatiivsed kangelased on. Noor autor oskab pinget üleval hoida peaaegu raamatu viimaste lehekülgedeni ja sü˛eeareng läbimõeldud.

Jah, kodumaine põnevik, mis on tõepoolest põnev. Õnneks pole siin verd ega vägivalda (või siis hästi pisut), müütilisi võlureid, tuldpurskavaid draakoneid ega vägevaid mõõgavõitlejaid, kuigi mõned kummitused siiski on. Ja ei olegi seda välismaist värki vaja, sest ka Eesti põnevik ajab asja ära ja hoiab lugeja põnevil.

Mina isiklikult loodan, et Laura, Taneli ja Marteni lood saavad järje, sest selle raamatu viimasel leheküljel jääb õhku rippuma ju uus seiklus ja uus mõis/loss.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad