KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Kolmteist põhjust”
Uus raamat: “Kolmteist põhjust” (8 november 2010)


Jay Asher

 “Kolmteist põhjust”


(Tänapäev)

Clay Jensen jõuab koolist koju ning avastab, et talle on saabunud postipakk, milles on kassetilindid. Need on salvestanud Hannah Baker, tema klassiõde ja kiindumuse objekt. Kaks nädalat tagasi tegi Hannah enesetapu.
Hannahi hääl räägib lintidel, et on kolmteist põhjust, miks ta otsustas end tappa. Üks neist põhjustest on Clay. Kui ta lindi lõpuni kuulab, saab ta teada, miks. Clay kuulab, mida Hannahil on öelda, ning see muudab tema elu igaveseks.
“Kolmteist põhjust” on Jay Asheri esimene romaan. See sai ilmudes kiiresti populaarseks ning võitis üle kümne noortekirjanduse preemia.
Jay Asheri esimese noorteromaani 13 põhjust lugejaid tuleks hoiatada: nii raskesti loetavat menukit pole enne nähtud. See võib kõlada kriitiliselt, ent õigupoolest on tegu komplimendiga, kuna raamat jutustab ühe enesetapu järellainetustest ning Asheri suutlikkus kujutada mahajäänud inimese ängistust on tõeliselt tähelepanuväärne.

Nõustun kirjastuse Tänapäev kodulehel mainituga, et seda raamatut on alguses üsna raske lugeda. Tekstitasandeid on mitu, mistõttu tuleb hoolega jälgida, milline tekst on Hannah Bakeri oma ehk siis kassetilintidel olev ja milline on jutustaja ehk siis Clay Janseni oma, mis omakorda liigub kord olevikus, kord minevikus. Kui selline põnev jutustamismaneer läbi hammustada, siis läheb asi juba lihtsamalt edasi ja tegemist on vägagi põneva ning kaasakiskuva noorteromaaniga. Toonitan veelkord – NOORTEromaaniga, mistõttu pere pisematele seda kindlasti soovitada ei saa.

Noor lugeja leiab üsna põneva ja kirju tegelaste valiku, kes mingit moodi on Hannahi käitumist ning olekut mõjutanud. Lugeja peab ise otsustama, kellel lasub kõige suurem süü, miks Hannah just sellise otsuse tegi. Kaasakiskuv on lugeda, kuidas Hannah jutustab, mida teised teinud on, jättes samas lugejale otsustada, kas oleks pidanud teisiti või oleks saanud hoopis paremini. Raamatust leiab tülisid poiste-tüdrukute ja sõbrannade vahel, poiste üleolevat suhtumist tüdrukutesse, on piilujaid ja muid “huvitavaid” tegelaskujusid. Ja kas pole kummaline lugeda sellistest asjadest nagu luuletuse varastamine, sedelite pihta panemine, milles kaasõpilased sind varjatult kiita saavad, sest kõik need “kummalised” asjad mõjutavad Hannahi tegema seda, mida ta teeb.

Clay jutustab ka linnast, kus nad elavad ja käib läbi kohtasid, mis Hannahile olulised olid. Lisaks räägib Clay ka oma tunnetest Hannahi vastu ja sellest, mida ta oleks pidanud teisiti tegema.

Tegemist on psühholoogilise noorteromaaniga ja üsna valusa raamatuga, sest lugeda seda, kuidas noored inimesed oskavad üksteisele nii palju haiget teha (kes meelega, kes kogemata) on üsnagi valus – ja võiks ju öelda, et maailm ongi üsna sageli vägagi jõhker, kuid kindlasti ei peaks lõpptulemus olema selline nagu see selles romaanis on.
See, et raamat on võitnud igasugu auhindu ja seda on palju trükitud, pole sugugi ime, sest see on igati asjalik ja väga hea noortekas.

Tekst Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad