KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Allakäik”
Uus raamat: “Allakäik” (22 november 2010)

Guillermo del Toro, Chuck Hogan

“Allakäik”

(Tänapäev)

Eelmisel nädalal tungisid nad Manhattanile. Sel nädalal hävitavad maailma.
“Tõves” valla pääsenud vampiiriviirus on vallutanud New Yorgi. See levib peagi üle maailma. Keset tekkinud kaost juhib Eph Goodweather, nakkuskeskuse meeskonna juht, väikest rühma, kes püüab verejanulised koletised peatada. Kuid võib olla juba hilja.

Viimase aasta üks kuumemaid teemasid nii raamatukaante vahel kui ka kino- ja teleekraanil on vampiirid. No jah, las nad siis olla, kui nii olema peab.
On halbu vampiirilugusid, on häid vampiirilugusid, on väga häid vampiirilugusid. “Allakäik” on vampiiriraamat, mis kuulub viimaste ehk väga heade vampiirilugude sekka. Veidi tõsisemate kirjandushuviliste eest on ju lausa piinlik tunnistada, et ühte vampiiriraamatut on raske käest panna, aga nii on, sest sü˛ee on filmilikult põnev, mistõttu lausa ootad, mida nüüd järgmine lehekülg toob. Ma ei kahtle sugugi, kui mõne aja pärast seda sama vampiirisarja ühel või teisel kujul kinolinal või teleekraanil näeme.

Raamatutriloogia esimene osa oli “Tõbi” ja see ilmus eesti keeles aasta-paar tagasi. Sain minagi seda lugeda ja jäin ootama triloogia teist osa, sest juba esimene oli ülipõnev.

Autorid on kirjutanud loo sellest, kuidas vampiirid maailma vallutama hakkavad ja tegelikult läheb see neil ju üsna hõlpsasti. Vampiiridki jagunevad erinevalt – on halvad ja veel halvemad, ja on ka Isand – vampiiride-vampiir! Vampiirid pole aga mitte sugugi tavapärased, kes inimeste kaela “näksima” tulevad, vaid neil on suus astel, mis nagu uss inimesi ründab ja verest tühjaks imeb. Lisaks on olemas nn vereussid, kes omamoodi laastamistööd teevad. Eks ole kummaline ka vampiiride vastasseis, sest vampiiride hulka kuuluvad Muistsed võitlevad Isanda vastu. Appi võetakse tuumareaktorid, inimeste omavaheline vihavaen, tuumasõjad ning näib, et maailma lõpp on käegakatsutav. Või nagu öeldakse “Allakäigu” viimasel leheküljel – Igavene Öö on alanud!

Loomulikult on raamatus ka positiivseid kangelasi – grupp inimesi, kes üritavad päästa, mida päästa on veel võimalik, kuid näib, et tegemist on üsna lootusetu olukorraga. Üks tiim, kes vampiiridele vastu hakkab on arstiteadlase Eph Goodweatheri juhitud meeskond, kuhu kuuluvad veel üks naisteadur ja tema kallim Nora, Ephi noor poeg Zack, üks vananev vampiirikütt ja professor Abraham Setrakian (endine koonduslaagri vang; SS-meestest ei pääse me raamatu teises osas päris kindlasti) ja kahjuripüüdja (“rotikütt”) ukrainlane Vassili Fet. Nad pole just superkangelased, kuid siiski tõsiseltvõetav meeskond, kuigi esialgu see võib olla nii ei tundugi.
Teise osa lõppedes on ka see löögirühm oma tagasilöögid kätte saanud ja näib, et ainus lootus või pääsemine on ühes salapärases hõbedaga kaetud raamatus…

Autorid koovad põneva sü˛ee ning sündmused arenevad tempokalt. Raamatust leiab mõjusaid ajastute tahke, nii saab lugeja omamoodi ka ajas rännata. Ränded minevikku ja lähiaastatesse annavad asjadest üsna selge pildi, miks ja kuidas on asjalood nii kaugele arenenud nagu need parasjagu on.

Vaat selline kihvt raamat on see “Allakäik”.
Kindlasti ei sobi see lugemiseks pere pisematele liikmetele, sest verd ja vägivalda on vahest liigagi palju. Kuid noorele lugejale on see kindlasti üsna põnev lugemisvara, mis üsna ruttu läbi saab.
Ei jäägi muud üle, kui oodata kolmandat osa.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad