KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Margit Sarapik “Vaarao leidmine”
Uus raamat: Margit Sarapik “Vaarao leidmine” (21 jaanuar 2011)


Margit Sarapik

“Vaarao leidmine”

(Tänapäev)

Uues koolis alles kohaneva 12-aastase Rasmuse elu muutub päevapealt, kui tema klassi tulevad kaksikud Ragnar ja Gert, kes ta oma mõnituste objektiks valivad ja õnnetuseks ka kõik teised klassivennad poisi vastu üles ässitavad. Ka kodune olukord pole Rasmusele viimasel ajal meelt mööda – poiss ei suuda leppida oma ema uue kaaslase Margusega ega sellega, et ta näeb ema kodus järjest vähem. Ühel hetkel leiab oma probleemidega üksi jäänud Rasmus end raske valiku eest – kas anda alla või alustada pealtnäha lootusetut võitlust ülekohtu vastu?
„Vaarao leidmine” on põhikooli elu ja õpilaste käitumist kajastav realistlik noorsooromaan, mis maalib tõetruu pildi sellest, kui keeruliseks võib osutuda koolidžunglis vastuvoolu ujumine ja iseendaks jäämine, kui kerge on massiga kaasa minna ja mitte mõelda oma tegude tagajärgedele ning kui palju on raskel hetkel väärt head sõbrad.
Reeli Reinaus, kirjanik

Nii kirjutab sellest huvitavast noorteraamatust kirjastuse kodulehel kirjanik Reeli Reinaus.

See huvitav noorteraamat on üsnagi šokeeriv, sest koolivägivald, mida raamat kajastab, on ikka üsna jahmatav. Lugeja saab vaid kukalt sügada ja mõelda, et kas tõesti on asi koolides nii hulluks läinud, kui selles raamatus räägitakse. Lapsevanemana raamatut lugedes olin mitmel korral üsnagi õnnetu, lootes, et minu pojaga selliseid “mänge” ei mängita ja niimoodi ei käituta.

Raamat võtab eriti põneva pöörde siis, kui mängu tulevad narkootikumid ja kui peategelane Rasmus endale kaks uut vahvat sõpra saab – siis hakatakse uurima, mis tegelikult toimub. Lisaks kahele uuele sõbrale on Rasmusel omamoodi toeks ka vana kojamees, kellega kokkupuude on vaid hetkeline, aga mõjus.

Raamatu viimases osas muutub põnevus aga suisa dramaatiliseks ja traagiliseks, kuigi võiks ju tõdeda, et paha saab oma palga ja headus pääseb võidule. Aga ega sellised kurbade sündmuste tulemusel saavutatud võidud ei rõõmusta
kedagi.

Minu arust väga ajakohane noorteraamat, mida kindlasti tasuks lugeda
siit võib paljugi kõrva taha panna. Peab siiski lootma, et päriselus pole kõik nii hull nagu raamatus.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad