KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Mängult on päriselt”
Uus raamat: “Mängult on päriselt” (7 september 2011)

Diana Leesalu

“Mängult on päriselt”

(Tänapäev)

Fotodega illustreeritud ja ehmatavalt aus „Mängult on päriselt” jutustab vaheldumisi 19-aastase tüdruku ja tema 12-aastase venna elust. Esimene elab tormilist tudengielu, teine on aga arukas, kuid saamatu poiss, kes satub perekonna lagunemise ja koolikaaslaste vägivalla ajel tänavaile hulkuma.
Raamat on kirjastuse Tänapäev 2006. aasta noorsooromaanivõistlusel esikoha saavutanud populaarse noortejutustuse uues kujunduses kordustrükk.

Kirjastuse kodulehel on väga õigesti öeldud, et tegemist on ehmatavalt ausa raamatuga, võib-olla isegi liiga ausa raamatuga. Lisaks sellele on see kindlasti ka hirmuäratav, sest probleeme raamatus on küllaga ja kõik ei lõpe sugugi õnnelikult.

Raamatut läbib kaks liini – üliõpilasest õe ja tema 12aastase venna liinid, mis vahepeal ristuvad ja siis jälle eemalduvad. Kõik probleemid saavad alguse sellest, et ühte peategelast koolis üsna võikal moel kiusatakse; oma osa saab ta ka sellepärast, et tema isa samas koolis direktor on. Kindlasti mõjutab olukorda negatiivselt ema lahkumine võõramaalasega ning isa alkoholiprobleemid, mis on ema lahkumisega tihedalt seotud.

Üsna eluline on õe üliõpilaselu Tartus, mis õppimise kõrval (palju siin siis õppimist on) peaasjalikult joomiseks ja kanepi tõmbamiseks muutub. Loomulikult ei puudu inimsuhted, kuid needki on keerulised ja problemaatilised.

Kummalisel ja samas huvitaval kombel on raamatus tegelasi, kellega nii õde kui ka vend kokku puutuvad ning mõne tegelase tegelik pale paljastub alles raamatu lõpus. Edukast noorsandist ja poliitiliselt küpsest noormehest on kasvanud tõeline pätt, kes mõjutab mõlema peategelase elu ja tema on see, kes pidevalt “mängu” mängida tahab. “Mängu”, mis on üsna jubedust tekitav ja tegelikult on ju see “mäng” tõepoolest päriselt.
Teisalt on veel üks tegelane, kes lõpuks ringiga õe ja venna pere juurde jõuab, kuid selle sü˛eekäigu jätan hea meelega lugeja enda avastada. Kindel on see, et vend Mikk leiab endale ühe hea sõbra, kuid kahjuks jääb see sõprustee lühikeseks.

Autor on kirjutanud vihase raamatu ja, nagu eelpool mainitud, ehmatavalt ausa. Ehmatav on tegelaste keelekasutus, olgem ausad, paljudes kohtades on see lausa ropp. Lisaks on autor elutruult kirjeldanud noorte elu ja omavahelisi suhteid. Raamatust leiab vargakampe, hulkuvaid noori ja üliõpilasi, kes võib-olla päris täpselt ei adugi miks nad õppima on tulnud. On palju põnevaid kõrvaltegelasi, kes ühel või teisel moel peategelaste elu mõjutavad. Kurb, et lapsevanemad ei saa tegelikult aru, mis nende lastega tegelikult juhtub ja kui raske on koolis käia inimesel, keda pidevalt kiusatakse.

Jah, väga kaasakiskuv raamat. Palju on erinevaid tahke ja probleeme, mis kõik vajaksid kiiret lahendust, kuid elus ei tule paljud asjad kiiresti ega valutult.
Loodan, et kui seda raamatut loed, siis hakkad kaasa mõtlema, mis on hea, mis on halb, kus on hea ja kus on halb, kes on hea ja kes on halb…

Raamatule annavad elulise noodi juurde fotod, mis jutustavad meile sama loo, mis raamatuski kirjas, lisaks põnevad pildid msn-idest, sõnumitest ja käsitsi kirjutatud kirjakesi.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad