KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Jaanik(a)”
Uus raamat: “Jaanik(a)” (9 juuni 2012)Kadri Pettai

“Jaanik(a)”


(Tänapäev)

17-aastane Jaanika ja tema 35-aastane ema saavad läbi nagu parimad sõbrannad. Ent alati, kui Jaanika küsib kas või ääri-veeri oma isa kohta, keda ta kunagi näinud ei ole, muutub ema vaikivaks kivikujuks.
Ühel suvel, kui Jaanika sõidab maale, ema lapsepõlvekoju, hakkab ta tasapisi mõistma, et vastused tema isa puudutavatele küsimustele peituvad nende majalähedases kummalises metsas ...
„Jaanik(a)” on Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse Tänapäev 2011. aasta noorsooromaanivõistlusel äramärgitud töö.

Pean tunnistama, et see on üks igati kaasahaarav noorsooromaan, mis on küll kahjuks üsna õhuke, kuid raamatu lõpus on kirjas, et lugu järgneb, mistõttu lootus on, et lugu saab edasi lugeda.

Autor on sidunud kokku tänapäeva ja vanarahva pärimused – toonud tänapäeva haldjate, majavaimude, näkkide jt maailma, mis eksisteerib paraalleelselt koos tavamaailmaga. Siis kui inimesed valmistuvad jaanipidustusteks, peab pidu ka metsarahvas.

Teisalt on see lugu sellest, kuidas noor neiu, Jaanika, üritab teada saada, kes on ta isa. Kolides maale koos oma noorusliku ema Triinuga avastab ta, et temaga pole kõik asjad päris tavapärased ja selle avastuse juures mängib olulist rolli ka teravmeelne, lõbus ning jogurtit armastav majavaim Tobias. Kuna Jaanika oskab majavaimuga suhelda ja näeb teda, siis selgub, et Jaanika on nn segavereline ehk siis haldja ja inimese järeltulija.

Tähtsat osa etendavad Emand Lill ja tema poeg Pedak, kuid on veel teisigi tegelasi – nii Jaanika sõpru kui ka sõbrannasid, Triinu tuttavaid, külarahvast ja metsaelanikke.

Kuigi raamatu autor Kadri Pettai kirjutab endast kui ratsionaalsest inimesest, ilmuvad tema raamatust välja majavaimud, näkid ja võluvärgid. Lisaks hoiab autor oskuslikult tempot üleval – pidevalt toimub midagi ja lugeja tunnetab, et ollakse teel Jaanikaga seotud mõistatuse lahenduse poole.

Ka raamatu pealkiri on vahvalt valitud – ”Jaanik(a)”, kus on kokku viidud Jaanipäev, Jaaniöö ning raamatu peategelase nimi.

Mulle tundub, et sellest raamatust saaks valmis teha ka ühe üsna laheda laste- ja noortefilmi, kus on sees populaarset võluväge. Igal juhul ootaks hea meelega järge, sest midagi jääb siiski pooleli.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad