KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Kirjaklambritest vöö”
Uus raamat: “Kirjaklambritest vöö” (18 september 2012)


Mare Sabolotny

“Kirjaklambritest vöö”


(Tänapäev)

„Kirjaklambritest vöö” on sünge sissevaade tänapäeva noorte mõttemaailma ja elusse, kus koolitüdimuse, popitegemise ja pisitülide kõrval mängivad kaalukat rolli ka alkohol ja uimastid, seks ja aids, depressioon ning söömis- ja uneprobleemid.
Raamatu peategelane, kuueteistaastane Kati, on pealtnäha tavaline mässumeelne teismeline. Ta käitub vahel iseendalegi arusaamatult, rääkimata emast-isast ja õpetajatest. Ta ei taha olla korralik ja keskmine, vaid hoopis metsik ja salapärane. Kuid üks tegu viib teiseni, probleemide hulk muudkui kasvab ja üha painavamaks muutuva kurbmängu lõpptulemus on ootamatult traagiline.
Mare Sabolotny „Kirjaklambritest vöö” saavutas Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse Tänapäev 2006. aasta noorsooromaanivõistlusel II koha, aastal 2010 tegi VAT Teater sellest ka lavastuse.


Kohe alguses pean hoiatama, et see ei ole kindlasti lasteraamat, vaid noorteraamat. Raamatu peategelased on vanuses 16 ja vanemad; käsitletavad teemad noortele suunatud. Autori eesmärk on noori inimesi veidi mõtlema panna – mida nad elult tahavad ja kuhu nad liiguvad.
Tegemist on teise trükiga, sest lugejad võtsid raamatu kohe alguses hästi vastu. Kindlasti kinnitab romaani headust ka noorsooromaanivõistlusel saavutatud II koht ning selle põhjal lavastatud VAT Teatri etendus on samuti vaatamist väärt.

Raamat on sünge – käsitlus tõsine ning teemadering valulik. Peategelane Kati oleks justkui tavaline teismeline, kuid ta mässab nii maailma kui ka iseenda vastu. Seda kinnitavad tüdruku sisemonoloogid, suhted ema-isa, koolikaaslaste ja õpetajatega.
Nii nagu noorteromaanides ikka, on ka siin armastust ja sõprust, kuigi need teemad on esitatud üsnagi tavapäratus vaatevinklis.
Kati ja Juhani suhe kulgeb algusest lõpuni omamoodi. Esialgu on Juhan Katist sisse võetud, Kati kohta seda eriti öelda ei saa, kuigi talle meeldib noormehega koos olla. Pärast eneseotsinguid ja jamasid, mis Kati elu saadavad, muutub ka Juhani suhtumine tüdrukusse. Hiljem on olukord pigem selline, et Kati on Juhanisse armunud, kuid noormees ei taha seda enam mõista. Eriti raskeks läheb mõistmine siis, kui Juhan teada saab, mis Katit vaevab.
Oluline liin raamatus on Kati ja Markuse suhe – see algab küll üsnagi vägivaldselt ja liigub pärast hirmsate uudiste teadasaamist läbi sõpruse traagilise lõpuni välja. Kuigi Markus on Kati traagilises loos ”süüdi”, üritab ta hiljem Katile toeks olla, kuigi ka tema enda maailma on kohe-kohe katki murdumas.

Kati inglasest isa ja eestlasest ema püüavad tüdrukuga olla võimalikult vabameelsed, üritavad teismelise ellu mitte sekkuda ja lasta tal iseenda elu elada. Ka Kati noorem õde Kersti mängib olulist rolli. Ta on Katist mitu head aastat noorem, kuid püüab vanemat õde mõista ja tundub, et üritab vältida samade vigade tegemist.

Raamatu lõpp on traagiline. Kas Kati tegu lõpus on teadlik või tal lihtsalt ei ole enam tagasiteed, jääb lugeja otsustada.

”Kirjaklambritest vöö” on sünge ja mõtlemapanev raamat, hästi ja kaasakiskuvalt kirjutatud ning pinget on raamatu algusest kuni viimaste lehekülgedeni välja. Väga hea lugemine!

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad