KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Tuli”
Uus raamat: “Tuli” (29 jaanuar 2013)


Mats Strandberg & Sara Bergmark Elfgren

“Tuli”


(Varrak)

Engelsforsis muutub olukord üha kuumemaks. Väljavalitud alustavad oma teist gümnaasiumiaastat. Suvi otsa on nad deemonite järgmise sammu ootuses hinge kinni hoidnud. Ent oht ähvardab neid hoopis teisest, täiesti ootamatust suunast. Üha selgemaks saab tõsiasi, et midagi on Engelsforsis tõeliselt valesti. Minevik põimub tänapäevaga, elavad kohtuvad surnutega. Väljavalitud saavad üksteisega üha lähedasemaks ja neile tuletatakse taas kord meelde, et maagia ei leevenda õnnetu armastuse piinu ega paika purunenud südant.
„Tuli” on kogu maailmas laineid lööva noorte fantaasiatriloogia teine osa. Esimene raamat, “Ring” (e. k. 2012), pälvis Rootsis nii kriitikutelt kui ka lugejatelt väga sooja vastuvõtu ning see esitati Rootsi aasta laste- ja noortekirjandusauhinna Augustpriset 2011. aasta nominendiks.


Need, kel selle vahva ja põneva noortetriloogia esimene osa (”Ring”) läbi loetud, jäid kindlasti pikisilmi teist osa ootama. Nüüd on ootus lõppenud, sest teine osa pealkirjaga ”Tuli” on ilmunud. Seegi on sama põnev nagu sarja esimene raamat. Näib, et rootsi kirjanikud oskavad kirjutada häid noortekaid, põnevikke ja kriminulle.

”Tuli” algab rahulikult, lausa uinutavalt. Jälgitakse peategelaste – Minoo, Vanessa, Ida, Linnea ja Anna-Karini – igapäevaseid askeldusi ja sündmusi koolis ning nende omavahelisi suhteid. Siiski on tunda, et kõik, mis Engelsforsis toimub, pole päris nii idülliline nagu paistab. Hakkab tekkima uusi pingeid ja põnevaid sündmusi, meenutatakse seda, mis esimeses raamatus toimus ning taas peavad tüdrukud kasutusele võtma oma nõiaoskused.

Saame teada, millised oskused viiel tüdrukul ehk Väljavalitutel on, räägitakse, kes oli sajandeid tagasi üks ja ainus Väljavalitu, mis temast on saanud ning kuidas ta võitles deemonite vastu, kes tahtsid maailma alistada. Saame tuttavaks Nõukoguga, kes peaks maailma deemonite eest kaitsma. Nemad peavad kontrollima ka Väljavalitute tegemisi ja see viib välja lausa kohtuistungini – süüaluseks on üks viiest peategelasest – Ida. Õnneks leiavad tüdrukud üsna geniaalse lahenduse, kuidas kohtuistung enda jaoks õnnelikult lõpetada.

Triloogia teises osas saame tuttavaks ka Engelsforsi ”vallutanud” uue liikumisega Positiivne Engelsfors, mis esialgu tundub olevat süütu ja lihtsalt üks vahva ettevõtmine. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkab asju ilmsiks tulema ja lõpuks saame aru, millega tegelikult tegemist on ja kuivõrd ohtlik on see liikumine Väljavalitutele.

Loomulikult ei hakka ma kõiki sündmusi ja sü˛eekäike siinkohal ette jutustama, kuid üllatusi ja pöördeid on selles raamatus piisavalt palju. Raamat lõpeb üsnagi traagilise alatooniga, kuid siiski jääb püsima väike lootusesäde, et sari võib ikkagi õnnelikult lõppeda, sest kolmas osa on ju alles tulemas.

”Tuli” on lahe noorteraamat (toonitan just NOORTEraamat, mistõttu pere pisematele ja lastele seda kindlasti ei soovita). Autorid on osavalt sidunud kokku noorteka, põneviku ning fantaasialoo. Tulemuseks on nauditav lugemiselamus.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad