KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Ilus kaos”
Uus raamat: “Ilus kaos” (13 märts 2013)Kami Garcia, Margaret Stohl

“Ilus kaos”


(Tänapäev)

Ethan Wate arvas, et hakkab juba ära harjuma imelike ja võimatute sündmustega selles väikses lõunaosariikide linnas Gatlinis, mis oli tema kodulinn. Aga pärast seda kui Ethan ja Lena koju tagasi jõudsid, omandasid sõnad „imelik” ja „võimatu” uusi tähendusi. Rohutirtsude parved, rekordeid purustav kuumus ja laastavad tormid hävitasid Gatlinit, samal ajal kui Ethan ja Lena püüdsid aru saada, millised on Lena võtmise tagajärjed. See kõik mõjutas isegi Lena vägevate üleloomulike võimetega sugulasi, kelle võimed hakkasid andma ohtlikke tagasilööke. Pikapeale kerkis selgelt esile üks küsimus: mida – või keda – peaks ohverdama, et päästa Gatlin?
Ethani jaoks on kaos hirmutav, kuid samas teretulnud tähelepanu kõrvalejuhtija. Teda piinavad jälle unenäod, kuid seekord ei ole asi Lenas – see, mis teda piinab, väljub unedest ja asub teda jälitama ka igapäevaelus. Veel hullem on aga asjaolu, et Ethan hakkab kaotama tükikesi iseendast: ta unustab nimesid, telefoninumbreid, isegi mälestusi. Ta ei tea, miks see nii on, ja ta on enamasti liiga hirmunud, et abi küsida.
Mõnikord pole olemas ainult üht vastust ja üht valikut. Mõnikord pole enam võimalik tagasi pöörata. Ja õnnelikku lõppu seekord ei tule.
„Lummajate kroonika” sarjas on varem ilmunud raamatud „Ilusad olendid” ja „Ilus pimedus”.
2013. aastal jõudis kinno esimene raamatusarja põhjal valminud film. Eesti kinodes linastub film 14. veebruaril 2013.Oleme jõudnud Kami Garcia ja Margaret Stohli kirjutatud raamatusarjaga kolmanda osani. Tundub, et tulemas on ka neljas, aga elame-näeme.

Olen üsna kindel, et paljud selle sarja fännid ootasid kannatamatult uut raamatut, sest teine osa lõppes ju igati segaste sündmustega. Lootus saada selgust on just kolmandas osas. Kuid lühidalt olulistest asjadest.

Loomulikult jätkub Ethani ja Lena armastuse lugu. Noorte suhe pannakse proovile nii deemonite kui ka surelike poolt.
Üks peamine liin on siiski see, et maailmakord on veidi paigast nihkunud. Gatlinis on hirmus kuumus, rohutirtsud ründavad saaki. Mängu tulevad veel ka suur tulekahju ning isegi maavärinad, rääkimata tormidest ja muudest loodusnähtustest.

Raamatu läbib pidev mõte, et olemas on saatuseratas ja see võib meid kõiki lömastada. Et veidikene maailmakorda rahustada ja saatuseratta liikumine peatada, tuleb kaheksateistkümnendaks kuuks ülesse leida see ”üks, kes on kaks” . Hiljem saame teada, et see peaks olema tegelane, kelle üks pool hingest on elavate juures, teine pool aga surnute ilmas. Kes see on, seda ma ei hakka siinkohal reetma, kuid tulemus on üsnagi ootamatu.

Ethanile ja Lenale on abiks seegi kord Link, kellest on saanud üks äge kutt ja tõeline tüdrukutemagnet, kuid ka tädi Amma ja Marian. Lisaks jätkavad tegutsemist Olivia, Leah Ravenwood ja Macon Ravenwood, keda abistab tema suur koer Koll Radley. Mängus on deemonid, lummajad, inkuubused jpt.

Kohtume mitme uue tegelasega nagu õpetaja Lilian English. Saame teada, kes või mis on lilum ja bokor, kes on kanaliks deemonite kuningannale, kes on rändaja, kes rajaleidja, kes märgib maha tee deemonite ja surelike maailmade vahel, kes või mis on Kaugeima Kantsi suur nõukogu ja mida selle liikmed Gatlinist otsivad.

Ka selles raamatus läheb autoritel veidi aega, et kõik hoogsalt käima tõmmata – siis toimub aga tõeline sündmuste tulevärk ning ootamatuid pöördeid on palju.

Miks ma ennist mainisin, et tundub, et see sari ei ole veel läbi? Põhjuseks on see, et viimasel leheküljel loeme selgesti välja sõnapaari ”üheksateist kuud”, mis võib tähendada ainult ühte – kolmas raamat ei saa olla viimane. Seiklused peaksid jätkuma!

Ärge unustage ka filmi ”Ilusad olendid”, mis juba kinodes jookseb.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad