KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Läbi universumi”
Uus raamat: “Läbi universumi” (5 juuni 2013)


Beth Revis

“Läbi universumi”


(Tänapäev)

Amy on kosmoselaeva Godspeed pardal viibiv krüogeeniliselt külmutatud reisija. Ta jättis seljataha oma poisi, sõbrad ja koduplaneedi, et ühineda oma vanematega Noa laeva projektis. Amy ja tema vanemad usuvad, et ärkavad kolmsada aastat hiljem uuel planeedil. Ent viiskümmend aastat enne ettenähtud maandumist ühendatakse krüokamber number 42 salapärasel kombel elektrisüsteemist lahti ja Amy kistakse külmunud unest jõhkralt üles. Tüdruk leiab end tillukesest saladusi täis kosmoselaevast, mida ohjab türannist juht ja kus kedagi ei saa usaldada ...

Beth Revis on kirjutanud ühe igati põneva raamatu, mis on küll suunatud noortele, mitte pere pisematele raamatusõpradele. Raamatu tegevus ja sündmused antakse edasi kahe peategelase, Vanema ja Amy, silmade läbi. Ühes peatükis jutustab Vanem, järgmises Amy ja siis jälle vastupidi.

Tegemist on ulmeraamatuga, kuid see on lisaks kahe noore (Amy ja Vanema) armumise lugu, põnevusjutt, sest keegi soovib krüokambrites olevaid inimesi hävitada ja poliitiline jutustus, sest kosmoselaeva juhtiv Vanim on allutanud endale kõik kosmoselaeva elanikud – vahendeid valimata, pettes nii inimesi, kuid õigupoolest ka iseennast.

Kosmoselaev Godspeed on teel Päikese-Maast Kentaur-Maale, kuid üsna raske on mõista, kui kaua on juba teel oldud ja kui kaua on jäänud veel sõita. Segane on seegi, miks Godspeed on teele asunud. Näib, et kosmoslaeva ajupestud elanikud peaksid hakkama elama Kentauri-Maal, vähemalt nad loodavad seda. Selle nimel on neid ka ajupestud, kuigi selgub, et seda tehti hoopis uimastitega, mis ei lase neis tekkida emotsioone ega tundeid. Laeval on ka nn hullud, näiteks kunstnik Harry, kes on pandud haiglasse Arsti järelvalve alla. Kõiki isemõtlejaid ja teisitimõtlejaid üritatakse hoida kontrolli all.

Vanem peaks olema Vanima järglane, et mingil hetkel kosmoselaeva juhtimine üle võtta, kuid vastuolud nende kahe vahel süvenevad iga hetkega, mis viivad võrdlemisi paratamatu lõpuni. Mida rohkem Vanem ja Amy asja uurivad, seda ootamatumaid probleeme esile tuleb – ei tea, mis on tõde, mis mitte; keda usaldada, keda mitte; kui kaua on teel oldud ja kas ikka kohale jõutakse; kas kosmoselaeval oli kunagi kat;, kas kosmoselaeva mootorid peavad vastu; kuidas Vanim kosmoselaeva elanikke endale allutab ja miks; mis roll on täita külmutatud reisijatel; kes on Harry ja Orion – kõik need küsimused saavad ajapikku vastuse. Paljud vastused on ootamatud ja küllaltki julmad.

Beth Ravise ”Läbi universumi” on noortele kindlasti põnev lugemine. Sü˛eeliine on mitmeid, tegelased meeldejäävad ning sündmustik põnev ja kaasahaarav.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad