KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: "Klass: elu pärast."
Uus raamat: "Klass: elu pärast." (11 juuni 2013)

Gerda Kordemets

“Klass: elu pärast.

 ERR-i samanimelise seriaali ainetel”


(Tänapäev)

Menuka ja auhinnatud telesarja põhjal valminud romaan jätkab sealt, kust „Klass“ pooleli jäi, püüdes lahendada lahendamatut: kuidas sellise koormaga edasi elada. Tegelaste sisemonoloogid annavad psühholoogiliselt tõetruu pildi erinevatest inimtüüpidest, kannatustest, enesesüüdistustest ja -õigustustest, kuid ka aususest, vastutusest ja õiglusest. Võimsalt esitatud tegelaskujud panevad lugeja kaasa mõtlema: kuidas oleks mina ...?

See on üks väga tõsine raamat, mis lahkab tõsist teemat – koolitulistamist ja seda, kuidas peale seda eluga edasi minna. Teos, mis püüab otsida tõde, kas süüdi olid tulistajad või need, kelle pihta tulistati – kes olid asjalood nii kaugele viinud, et kahel noorel inimesel ei tundu enam väljapääsu olevat. Ometigi ei tohiks väljapääs olla koolitulistamine või teiste tapmine...

Tegevus toimub 17. päeval pärast seda, kui koolitulistamine oli toimunud. Autor edastab sündmused erinevate tegelaste silmade läbi – täiskasvanute (lapsevanemad, õpetajad, politseiuurijad) ja noorte (õpilased) silmade läbi. Kõik nad püüavad leida selgust nii iseendas kui ka selles, mis õigupoolest juhtus.

Jutustajateks on:
Sama klassi õpilane Kerli, kes on üks tähtsamaid tegelasi, kuna viib politsei õigete asjaolude väljaselgitamiseni. Ta on julge tüdruk, kes suudab seista õiguse ja õigluse eest ning vastu hakata klassikaaslastele, kes püüavad varjata, mis tegelikult juhtus.
Klassijuhataja Laine tunneb esialgu süüd ainult endal ja sellel, et ta ei olnud siis sööklas, kui tulistamine toimus. Läbi tülide ja enesetapukatse, tänu toetavale mehele Jaanile ja mõnedele mõistlikele täiskasvanutele jõuab ta arusaamiseni, et on võimalik siiski veel ka naerda, vaatamata sedavõrd jubedatele sündmustele.
Margus, ühe tulistaja isa, on mees, kelle relvakapist tulistajad relvad võtsid. Tubli töömees, ameti poolest tuletõrjuja, uputab oma mure alkoholi, et leida teed mõistmiseni ja arusaamiseni. Olukorda pingestab seegi, et abikaasa Liina läheb ta juurest ära ja koolitulistamises hukkunute isad soovivad Margusega arveid klaarida. Väga tähtsat rolli mängib siin Marguse nooruke vennapoeg Ingmar.
Kerli vanaema Ida on samuti üks mõistlik täiskasvanu, kes üritab Kerlit mõista ja hea nõuga abiks olla.
Tegelasi on veelgi, kes kõik annavad loole oma varjundi ja tähenduse. Ja tegelikult on nad omavahel seotud, kuigi võib-olla ise nad sellest aru ei saagi.

Sündmusi on palju: tegevus toimub klassis, koolis, kodudes, politseis, maal vanaema juures jne. Mängus on politseiuurijad ja kriisinõustajad, kuid tundub, et kõik, kes on juhtunuga seotud, peavad ise kriisist välja tulema ja eluga edasi minema.

Mulle tundub, et ka raamatu pealkiri on kaheti mõistetav – klass, elu pärast koolitulistamist või klass, elu pärast või elu tõttu...

Test: Marko Tiidelepp
« Eelmised nädalad