KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Skvotterid”
Uus raamat: “Skvotterid” (6 oktoober 2013)

Hugo Vaher

“Skvotterid”


(Tänapäev)

Hando on äsja keskkooli lõpetanud tavaline noormees. Või siis mitte päris tavaline. Aga selles eas on ju kõik pisut erinevad. Laheda elukoha otsingutel ülikoolilinnas jõuab juurahuviline poiss koos sõpradega majani, mis peidab endas üht õudset saladust.
„Punk ei ole surnud” autori Hugo Vaheri teine noorsooromaan räägib tühjana seisnud maja hõivanud hakkajatest noortest, kes vaatamata oma vanusele ise oma elu korraldamisega suurepäraselt hakkama saavad. See on jutustus suvest ja sõpradest, hoolimisest ja armastamisest, ei puudu ka tubli annus närvikõdi.Hugo Vaheri “Skvotterid” on kaasahaarav noortelugu, mille sündmused hargnevad Tartus. Peategelane Hando on keskkooli lõpetanud noormees, kes on oma hingelt ja veidi ka välimuselt punkar, kuid mitte selline mässumeelne, vaid pigem vaikne ja oma asja ajav asine noormees, kes on tulnud Tartusse õigusteadust õppima. Tartus ootab teda ees sõber Tarvi, kes on Hando kõrval terve selle loo.

Esimene, millega Hando Tartus kokku puutub, on elamispinna otsimine, mis on üliõpilastele alati üks väga keeruline teema. Esialgu leiabki Hando sellise elamise, kus on igati tore elada ja piisavalt ruumi, et temaga ühinevad ka Tarvi ning uued sõbrad Lenno, Sireli ja Pill.
Noored teevad üheskoos remonti, süüa ja neil on üpris lahe olla, kui kõrvale jätta väikesed kokkupõrked skinheadidega.

Paralleelselt argieluga saame teada veidi ka Hando suhetest tüdrukutega. Nii on tema elus olulisel kohal Riin, kes kahjuks Saksamaale tööle läheb. Tartus kohtub Hando kauni Timeliga, kes töötab baaris, ise samal ajal arstiteadust õppides. Hando meeltes mõlgub aga Riin ja seetõttu ei saa uus suhe esialgu 100% tõsine olla. Ajapikku saab nendest tõeline paar.

Õige varsti on noored sunnitud üürikorterist lahkuma, kuna omanik peab selle maha müüma, et toetada oma tütre õpinguid välismaal. Õnneks leiavad nad ühe mahajäetud maja, mis on väga räämas, aed on uppunud võssa ning näib, et ei kuulu kellelegi. Noored otsustavad maja hõivata ja korda teha (selle hõivamise järgi tuleb ka raamatu pealkiri). Esialgu laabub kõik ilusasti – taas kord tehakse tublilt tööd ja neile tuleb appi noortega sõbrunenud prügikastimees Arved.

Õige varsti selgub, et tühjalt seisva majaga on keerulised lood – käib kohtuvaidlus linna ja ühe isiku vahel, kes kangesti maja endale tahab saada. Eksisteerib üks kummaline testament, millega maja justkui kuuluks pärandina sellele isikule, kuid linn ei taha sellega nõus olla.
Linna esindab selles loos linnaametnik Tammepõld, sümpaatne tegelane, kes on noortega ühel nõul, et maja tuleb korda teha. Teist poolt esindab üks tõeline jõmm, kel nimeks Maido. Just viimasega tuleb noorte ellu väga palju probleeme.

Tundub, et kõik maja testamendi juures pole päris õige, mistõttu tuleb Handol mängu panna oma esmased juristioskused, et mingitki soovitud tulemust saavutada. Üsna vahval moel saab Hando oma juristioskusi kasutada ka siis, kui ta üritab ühelt “ärimehelt” kätte saada Pilli saamatajäänud töötasu.

Mida peatükk edasi, seda põnevamaks sündmused lähevad. Mängu tulevad politseinikud, uurijad, toimub pussitamine, noori rünnatakse ja nad on sunnitud põgenema. Põgenemise käigus satuvad sõbrad vägagi hirmsale leiule. Sündmused arenevad kiirelt ja kulminatsioon on põnev…

Lisaks tihedale sündmustikule ja mitmetele tegelastele on autor leidnud aega, et peategelaste abil arendada mõtteid armastusest ja maailmakorrast, punkaritest, politseinikest ja skinheadidest ning nende põhitõdedest, eluolust Tartus ja palju muust.

Noortele on “Skvotterid” kindlasti lahe ja kaasahaarav lugemine, mida soovitan kindlasti lugeda.

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad