KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: “Kaarnapoisid”
Uus raamat: “Kaarnapoisid” (21 oktoober 2013)


Maggie Stiefvater

“Kaarnapoisid”


(Tänapäev)

Blue selgeltnägijaist ema, tädid ja nõbud ennustavad tüdrukule hirmsat tulevikku – kui Blue suudleb oma tõelist armastust, siis too sureb. Blue ei usu seda ennustust, aga kui ta sõbruneb kaarnapoistega, kohaliku erakooli rikaste õpilastega, ning siseneb nende kummalisse ja pahaendelisse maailma, näib hirmus tulevikuennustus täitumisele lähemal kui eales varem.
„Kaarnapoisid” on neljaosalise raamatusarja „Cabeswateri kroonikad” esimene raamat. Varem on Maggie Stiefvaterilt eesti keeles ilmunud triloogia Mercy Fallsi libahuntidest: „Värin” (2010), „Palavik” (2011) ja „Igavesti” (2012).


Kirjastus “Tänapäev” üllatab ikka ja jälle nii Eesti kui ka välismaa autorite põnevate noortekatega.
Maggie Stiefvater on ennast meie noorele lugejale kuulsaks kirjutanud Mercy Fallsi libahuntide triloogiaga. Kui vähegi veebiavarusi uskuda, siis järgmiseks aastaks plaanib Stiefvater sellele juba neljandat osa…

Nüüd algab Maggie Stiefvateri sari “Cabeswateri kroonikad”. Neljaosalisest sarjast on inglise keeles ilmunud kaks raamatut, kusjuures teine osa sai autoril valmis selle aasta septembris. Kaks osa ootavad alles kirjutamist. Kuid see ei muuda asjaolu, et “Kaarnapoisid” on taas kord üks igati põnev lugemine.

Raamatu üks peategelastest on noor neiu Blue, kellel on selgeltnägijaist ema, tädid ja nõbud, kes kõik elavad Henrietta linnakeses. Blued saadab ennustus, et kui ta suudleb oma tõelist armastust, siis too sureb.

Teised peategelased on kohaliku erakooli õpilased. Me saame tuttavaks Gansey'ga, keda võiks pidada raamatu teiseks peategelaseks ning ennustus väidab, et Blue ei tohiks temaga lähedaseks saada. Adam on Gansey parim ja ustavam sõber, kes ei ole kuigi rikas. Adami elus mängib üliolulist rolli tema isa, kellega läbisaamine ei ole just lust ja lillepidu. Ronan on rikka suguvõsa liige, kellele ei paku kooliskäimine huvi, mistõttu on tal pidevalt tüli oma venna Declaniga. Ronani hoole alla satub väike kaarnapoeg, kelle nimeks saab Chainsaw.

Gansey huviorbiidis on jõujooned – nähtamatud energialiinid, mis ühendavad pühapaiku ja Owain Glyndwiri ehk Kaarnakuningat. Henriettasse tuli Gansey seepärast, et linnake on kuulus oma kaarnate poolest.
Ka poiste ladina keele õpetaja Whelk on jõujoontest huvitatud. Tema taust on üsnagi kahtlane ja sündmustiku arenedes hakkab Whelk mängima vägagi olulist ja saatuslikku rolli.

Miks tegelased jõujoont otsivad? Vastus on lihtne. See, kes suudab jõujoont kontrollida, saavutab positsiooni, millega on võimalik kontrollida kõike. Jõujoonte abiga peaks ülesse leidma ka Kaarnakuninga.

Maggie Stiefvater on oskuslikult sidunud argise maailma müstilise maailmaga, mida peategelased otsivad. Otsingud on põnevad. Need viivad noored muuhulgas salapärasesse metsa, kus puud räägivad ladina keeles ning kus ajal ja ruumil on kummaline komme kiirelt muutuda või lihtsalt seisma jääda. Jõujoonte otsingutega toimuvad kõige põnevamad sündmused ja konfliktid, mis võivad viiva üsna ootamatute lahendusteni.

Siin on ka argise maailma rõõme ja muresid: veidi armastust, noorte omavahelisi läbikäimisi, isa ja poja üsnagi vägivaldset suhet, vendade sõjakaid suhteid, rikaste ja vaeste maailmavaadete konflikti ja erinevaid arusaamasid, kiireid autosid, koolielu ja arutelu õppimisteemadel.

Argise elu ja müstifikatsiooni oskuslik sulandamine ongi autori suur trump, mis teeb raamatu põnevaks.

Marko Tiidelepp
« Eelmised nädalad