KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Stephen King “Carrie”
Uus raamat: Stephen King “Carrie” (9 november 2013)

Stephen King

“Carrie”


(Skymarket)

Carrie on seitseteistkümneaastane koolitüdruk, kes on kogu elu kannatanud oma ema usuhulluse ja klassikaaslaste pilgete ning mõnituste all. Juba väiksena avastas ta endas üleloomuliku võime vaimujõuga esemeid liigutada. Võime avaldus vaid äärmise stressi tingimustes. Siiski saabub päev, kui Carrie kogeb, et võib olla õnnelik ning imetletud. Kuid selleks päevaks on mõned klassikaaslased välja mõelnud eriliselt julma ja alandava "nalja".
Ja see on viimane piisk - nüüd vallandub eriti valuliselt Carrie üleloomulik jõud ja toob kaasa verise kättemaksu, mis vapustab kogu Chamberlaini linnakest.


Kohe alguses tuleb selgeks teha see, et “Carrie” pole mõeldud lastele, vaid noortele ja täiskasvanutele.

Stephen King on legendaarne USA kirjanik, kes on saavutanud maailmakuulsuse just oma õudus-, ulme- ja fantaasiaromaanidega, kusjuures tema raamatuid on müüdud üle 350 miljoni eksemplari! Tänaseks on härra Kingilt ilmunud üle 50 romaani, millest paljud on jõudnud ka kinolinale, televisiooniekraanile või isegi koomiksitesse.

“Carrie” on Stephen Kingi esimene romaan, mis ilmus juba 1974. aastal ja seda trükiti alguses vaid 30 000 eksemplari. Kuna raamat on sünge, täis õudusi ja üsnagi avameelne, siis päris paljudes USA koolides keelati romaan lausa ära.

Romaan on kirjutatud väga põnevalt – autori jutustusse on põnevalt pikitud uudiskilde ajalehtedest, ajakirjade artikleid, kirju, ülekuulamisprotokolle ja väljavõtteid raamatutest, mis kõik räägivad, kuidas 17. aastane neiu hävitas terve Chamberlaini linna.

Stephen King on kokku pannud õudus- ja ulmeromaani elemendid – jubedate sündmuste kõrval toimub ka rännak ajas. Lisaks sellele on “Carrie” praegugi aktuaalne, sest räägib koolikiusamisest ja perevägivallast.

Carriet kiusavad koolis peaaegu kõik. Kodus on tal usuhull ema, kes tütart pidevalt pimedasse kappi saadab, kus tüdruk palvetama peab. Olukord koolis ja kodus on julm, Carrie tunded on viidud viimase piirini, mis omakorda käivitab sündmuste ahela, mis viib tõelise katastroofini. Carrie ema ei ole suutnud ega soovinud selgitada neiule sedagi, mis toimub noore neiu arenemises naiseks ja mis sellega kaasneb. See tekitab omakorda Carries segadust ja annab alust veelgi suuremaks kiusamiseks koolis. Chamberlaini kooli direktor ja kehalise õpetaja on mõistvad ja arusaajad inimesed, kuid ka nemad ei suuda katastroofi ära hoida.

Kõik kaasõpilased, kellest Stephen King juttu teeb, on jubedad – nende argiellu kuulub alkohol, uimastid, seks, kiusamine ja mõnitamine. Romaani arenedes üks kiusajatest, Susan Snell, siiski muutub. Ta mõistab, et Carriele on tehtud haiget ja ta üritab leida lepitust. Ta laseb oma poiss-sõbral Tommyl kutsuda Carrie kevadballile. Ka Tommy mõistab , et Carrie on üsna tavaline tüdruk, samasugune nagu kõik teised, võib-olla isegi parem. Kuid kaasõpilased on pannud käima järgmise seatembu, mille tipphetk peaks toimuma just kevadballil…

Raamatus on pidevalt juttu Carrie kaasasündinud võimest, telekineesist (päriselus ei ole siiani suudetud selle olemasolu või võimalikkust teaduslikult tõestada). Carrie suudab mõtteenergia abil liigutada asju ning nii käivitada õõvastava lõppvaatuse.


Raamatut lugedes on tunda omalaadset filmilikkust ning “Carriest” ongi tehtud mitmeid filmiversioone.
1976a filmi “Carrie” peaosades mängisid Sissy Spacek ja Piper Laurie, kes mõlemad kandideerisid Oscarile. Filmis lõid kaasa ka Nancy Allen, William Katt, Amy Irving ja John Travolta ning just selle filmiga sai alguse nende edukas filmikarjäär.
Filmile järgnes 1988. aastal muusikal, mida etendati Broadwayl.
1999 jõudis kinodesse esimese filmi nn järg “The Rage:Carrie 2”, mille peaosades olid Emily Bergl, Jason London ja Amy Irving. Seejärel tehti telefilm “Carrie” (2002), mis jutustas loo hoopis teiste tegelaste vaatevinklist. Viies, kõige uuem versioon jõudis hiljuti ka meie kinodesse. 2013a film “Carrie” on sisult väga lähedane Kingi romaanile.

Ei jäägi muud üle, kui raamatut lugema ja kinno filmi vaatama!

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad