KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Ally Condie ''Määratud''
Uus raamat: Ally Condie ''Määratud'' (17 aprill 2015)

Ally Condie

“Määratud”

(Pegasus)

 

Ühiskonnas tehakse otsused sinu eest.
Keda sa armastad. Kus sa töötad. Millal sa sured.

Cassia on Ühiskonna otsuseid alati usaldanud. Pika elu, täiusliku töökoha ja ideaalse kaaslase eest ei ole seda just palju nõutud. Ometi tekivad tal kõhklused, et kõik ei olegi nii täiuslik, kui pealtnäha paistab. Ühiskonna eksimatuses kahtlema lüües, tuleb Cassial langetada raskeid otsuseid. Kas valida Xander või Ky – ainus elu, mida ta senini näinud on, või rada, millele ükski jalg veel astuda ei ole julgenud? Kas valida täiuslikkus või kirg?

 

Ally Condie “Määratud” on põnev ja kaasahaarav noortekas. Raamat, mis on nii ulmekas, sest jutustab meile Ühiskonnast, mis eksisteerib kusagil tulevikus. Teisalt on see ka ilus armastuslugu, milles peategelane Cassia on “määratud” olema koos Xanderiga, kuid neiu armub hoopis Ky’sse.

 

Raamat algab noortele inimestele väga olulise sündmusega – määramisbanketiga!? Neiud ja noormehed saavad teada, kes on neile “määratud” – terveks eluks. Selline üritus toimub terves Ühiskonnas, igal aastal.

Tegevus toimub ju kusagil tulevikus, kus ühiskond on üsna arenenud (nii sõidab Cassia määramisbanketile õhurongiga), mistõttu sellised “määramised” on üsna vastuolulised ja iganenud, kuid nii see on ette nähtud.

Määramisbanketil osalevad neiud tähestikulises järjekorras. Kui järjekord Cassiani jõuab, on arvutiekraan pime – see tähendab, et talle määratud kaaslane peab istuma samas saalis, peab olema pärit samast linnast. Ühiskond on suur, linnu on palju, mistõttu juhtub harva, et kellegi ideaalne kaaslane elab temaga samas linnas!

Cassia kaaslaseks on määratud Xander – nad on käinud samas koolis, elanud samal tänaval ja nad on olnud parimad sõbrad. Ühtemoodi on see hea, kuid ülimalt kummaline.

Noored saavad banketilt kaasa mikrokaardid, millel on kirjas näiteks kurameerimisjuhised! Ühiskond näeb kõike ette! Kui noored otsustavad jääda kokku, sõlmitakse abieluleping, kahekümneneljasena võiks sündida lapsed. Uskumatu, kuidas kõik on paika pandud. Huvitav, kas meie tänane maailm liigub just sellise Ühiskonna poole?

Võiks ju arvata, et tegemist on turvalise ja hoolitseva Ühiskonnaga. Kas ikka on? Nii on õhtul hilja ja öösel kehtestatud liikumiskeeld, inimestel on magades küljes uneandurid, hommikul süüakse kõige tavalisemat kaeratangupudru, mis on hallikaspruun ja ootuspärane – inimsed söövad selleks, et olla terved ja töövõimelised, mitte maitse pärast! Erandiks on pühad ja pidustused! Ühiskond võib hoida inimeste kaloreid terve nädala madalal tasemel, sest ka söök antakse neile ette (nn toidujaotusmasin) nii hommikul kui ka õhtul. Neid kummalisi reegleid on veel ja veel – avalikus kohas ei tohi joosta, Ühiskond juurib Cassia kodukandis välja paplid, et istutada sinna paremad puud – paplid ei kanna vilju, neid ei saa kasutada kütmiseks ja nende seemned on täielik nuhtlus. Üsna hirmus näib olevat see tuleviku Ühiskond!

Cassia käib ka tööl Sotreerimiskeskuses – ta alles õpib, kuid töötab sorteerijana. Ta sorteerib numbreid!? Ta ise loodab saada tulevikus huvitava töökoha, kuid praegu on tema tööruum väike – sinna mahub laud, tool ja sorteerimisekraan. Kaastöötajaid ta ei näe. Oma töös on Cassia väga hea!

Lugeja saab teada, et enne seda Ühiskonda eksisteeris teine, kus kõikidel inimestel oli tehnoloogia, isegi liiga palju tehnoloogiat ja tagajärjed olid kohutavad. Nüüd on inimestel ainult kõige vajalikumad vidinad – pordid, lugerid, kirjutajad ja infotulv on palju konkreetsem (võiks öelda käskivam). Ühiskond tuletab pidevalt meelde, et teadmiste ja tehnoloogia vahel on vahe. Teadmised ei vea inimesi alt. Kuid, nagu hiljem selgub, Ühiskonna antud teadmised on väga piiratud ja minimalistlikud.

 

Ühel õhtul otsustab Cassia määramisel antud mikrokaarti lähemalt uurida, millised kurameerimisjuhised on antud? Ootamatult ilmub ekraanile hoopis teine kutt, mitte Xander! Seda kutti Cassia teab – tema nimi on Ky ja nad on tuttavad juba laspepõlvest.

Kas Ky on kutt, kes on valinud vallaliseks jäämise? Ka vallalised on Ühiskonnas olulised, sest isegi Ühiskonna juht on vallaline. Nad ei tohi saada lapsi nagu need, kes valivad kokkumääramise. Jälle üks reegel!

Kuid ei, Ky ei ole vallaline, ta on hälvik! Hälvikud elavad Ühiskonnas ja ei ole õnneks ohtlikud nagu anomaaliad, kes tuleb Ühiskonnast eraldada. Hälviku staatus saadakse tavaliselt rikkumise tõttu, kuid nad on Ühiskonna kaitse all, nende idenditeet ei ole kõikidele teada. Ky on saanud hälvikuks tänu oma isa rikkumistele.

 

Mainima peab sedagi, et Ühiskond on määranud inimestele tabletid – sinine, kui saadakse kümme, roheline, kui saadakse 13 (see on rahustav tablett), punane, kui saadakse 16 – see on tablett, mida võetakse siis, kui Ühiskond käsib ja see paneb inimesed unustama! Ühiskond kontrollib, mis seotud tema elanikega!

 

Ühiskonnas on kummalisi, ootamatud käske ja reegleid veel, kuid ma ei saa teile ju kõike ära rääkida. Kuid inimesed, kes saavad 80 – peavad surema!? Neilt võetakse küll koeproov, et äkki on tulevikus võimalik neid ellu äratada, kuid ikkagi!

Cassia vanaisa saab 80, ja temagi peab lahkuma, kuid ta jätab Cassiale midagi salajast! Veidi hiljem saame teada, et see salajane asi on paberitükk luuletustega. Need puudutavad Cassia hinge, kuid ka paber luuletustega tuleb hävitada, sest Ühiskond otsustab ja valib, mida inimesed võivad lugeda. Millised luuletused võivad eksisteerida.

 

Lisaks lugemisele on keerulised lood ka kirjutamisega – Ühiskonnas ei oska enamus inimesi kirjutada! Nad oskavad ainult trükkida, neil ei ole isegi vahendeid, millega kirjutada. Ky on see, kes oskab kirjutada ja ta ka kirjutab – luuletusi. Ky hakkab ka Cassiat kirjutama õpetama. Alustatakse tähest C.

Üsna ruttu on lugejale selge, et Cassia peakski olema koos Ky’ga, sest nende vahel on tõeline tõmme ja armastus. Kuid Cassia hakkab “silma” Ühiskonna ametnikele, sest ta on teinud palju keelatut – ta on peitnud tehisesemeid, lugenud varastatud luuletusi, õppinud kirjutama, armunud kellessegi, kes ei ole talle määratud kaaslane ja ta on varjanud seda endale määratu eest! Keeruline! Oi,oi, kui keeruline!

Samas on Cassia sooritanud sorteerimistesti aasta kõige kõrgema tulemuse peale! Cassia on Ühiskonna jaoks vajalik, kuid oma mässumeelsuse tõttu ka ohtlik!

 

Mida lehekülg edasi, seda rohkem tuleb välja julmusi, mida Ühiskond on oma inimestega teinud. Kõik selleks, et inimesi kontrollida.

Kui nad kontrollivad Cassia ja Xanderi suhet, siis kas ka Cassia ja Ky suhet, mis on ju vastuoliline!

Saate nendele küsimustele vastuse, kui raamatu läbi loete!

“Määratud” on põnev noortekas! Eksisteerib Ühiskond, mis on ühest küljest ülimalt ulmeline, kuid teisalt on toimunud taandarend, et inimesi kontrollida ja jälgida. Inimesed, kes Ühiskonnas elavad, näivad olevat õnnelikud, kuid kas ikka on? Ja mis on selle lahendus? Kas üldse on lahendust, kui miski on määratud…

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad