KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Kristi Piiper ''Tõde või tegu.Stella''
Uus raamat: Kristi Piiper ''Tõde või tegu.Stella'' (12 oktoober 2015)

 

 

Kristi Piiper

„Tõde või tegu. Stella“

(Varrak)

 

On Stella 14. sünnipäeva hommik ja tüdruk ootab kannatamatult, et ema teda äratama tuleks. Aeg muudkui läheb, aga kedagi ei ilmu. Kui Stella lõpuks kööki astub, leiab ta eest üksnes tassi jahtunud kohvi, nagu oleks ema korraks õue läinud.
Ka aasta hiljem pole ema tagasi tulnud. Nüüd elab nende kodus vanatädi Asta, kellest on saanud tüdruku ametlik hooldaja. Siiani on Stellal õnnestunud igapäevatoimetuste ja ema kaotusevaluga toime tulla, ent see näiline tasakaal paisatakse segi klassivenna peol, kuhu on kutsutud meelt lahutama selgeltnägija. Kes on see, kelle viha ja vaenu põhjustavaid varjatud tundeid selgeltnägija tajub? Kelle salasuhte ilmsiks tulemise eest ta hoiatab? Ja kes on see kuri ja eksinud hing, kes läbi pimeduse läheneb? Vallandub sündmuste ahel, mis viib Stella ja tema sõbrad otse koolipingist kriminaalide salakambritesse, räämas maamajja ja mujalegi. Et eluga edasi minna, peab Stella selgust saama, miks ta ei tea midagi oma isast ja kuhu kadus ema. 
„Tõde või tegu“ on Tartu Tervishoiu kõrgkoolis õenduse eriala õppiva Kristi Piiperi (snd 1983) esimene romaan. Kuna Kristi perekonnaringis on mitmeid arste, siis on teda maast madalast huvitanud tervisega seotud küsimused. Siinses romaanis vaatleb Kristi, kuidas vanemate vaimne tervis laste elu mõjutab. 

 

Mul on siiralt hea meel, et on ilmunud uus ja äge kodumaine noorteromaan, mis on tõeliselt põnev ja kaasahaarav. Võiks öelda, et see on sama hea kui mõni välismaine noortekas, ja uus kodumaine noortekas sobiks suurepäraselt ka filmilinale. Siin on liikumist ja actionit, ootamatuid süþeepöördeid, kõik on sellises lahedas filmilikus liikumises. Raamatu autor suudab luua ja kirjeldada usutavalt neid kohtasid, kus sündmustik areneb – kurikuulus baar Kulli Kelder, mahajäätud maamaja, kus noored varjupaika otsivad jne.

Raamat algab proloogiga – meie peategelane Stella saab sel päeval 14. aastaseks. Ta ärkab ja ootab, millal ema teda õnnitlema tuleb, kuid tema ema on kadunud!

Järgmine peatükk algab täpselt aasta aega hiljem – Stella on sel päeval saamas 15, ja ema, ema on ikka kadunud. Oma isast ei teadnud tüdruk aasta aega tagasi mitte midagi ja ei tea ka praegu. Pärast ema kadumist on tema eest hoolitsenud tädi Asta. Kuigi, eks ole Stella ise enda eest hoolitsenud, sest tädi Astal on olnud probleeme alkoholiga, mistõttu suuremat sorti hoolitseja pole ta olnud. Kuid tüdrukule toeks ikkagi.

Koos Stellaga läheme sünnipäevahommikul kooli. Saame tuttavaks tema klassiõe ja sõbranna Kärdiga, kes on igati aktiivne ja üsna nutikas tüdruk (veidi hiljem selgub, et ka tal on asju, mida varjata, just neid, mis puudutavad inimsuhteid), kuid ka klassivendade Gerti, Steveni ja Johannese ehk Johniga. Gert ja Steven on kõvad kutid, räägitakse, et Gerti isa on allilmas kõva tegija. John on Stellaga korra isegi kinos käinud, kuid pärast seda tüdrukust eemale hoidnud, kusjuures Stella ei mõista miks.

Just nende viie noore ümber hakkavadki sündmused arenema.

Stella ja Kärt lähevad suurele peole, mis toimub Steveni vanemate suures ja uhkes majas. Eks ole üsna imelik lugeda, kuidas 15,16,17. aastased noored suurt pidu peavad, kus alkoholi juuakse ja kes teab mida veel tehakse. Samal peol astub üles ka ennustaja, kes igasugu põnevaid ja huvitavaid asju noortele räägib – Stellale tundub, et kõik need asjad on seotud tema või tema sõpradega. Tüdrukud lahkuvad peolt üsna ruttu, sest Gert, Steven ja Johannes on käitunud üsna kummaliselt, lausa imelikult, vastikult!

Pärast seda pidu lähevad asjad vägagi põnevaks.

Tädi Asta saab arvatavasti insuldi ja viiakse haiglasse, enne seda on vanaproua üritanud Stellale rääkida midagi tüdruku isast! Isa olevat kusagilt tagasi tulnud!

Röövitakse Johannes! Stella ja Kärt otsustavad uurida, mis on Johannesega juhtunud. Mingi sisemine vaist viib neid kurikuulsasse baari, mil nimeks Kulli Kelder, kus käivad koos igasugu kurikaelad ja vägagi kahtlane seltskond. Esilagu kutsustakse tüdrukutele sinna ka politsei, kuid tänu Kärdi nutikusele tüdrukud pääsevad. Selles olukorras saame teada ka üsna kummalise tõe Kärdi inimsuhete kohta. Tüdrukud leiavad Kulli Keldrist ka Johannese, kes ongi kurikaelte poolt kinni nabitud ja talle on ka peksa antud! Kolmel noorel õnnestub sellest jubedast kohast siiski põgeneda.

Kolmekesti põgenetakse tädi Asta vanasse maamajja, kusjuures Stellal on kogu aeg tunne, et neid jälgitakse. Kuid kes? Stella ema? Stella isa? Lugejat hoitakse teadmatuses, kuid mingeid järeldusi võib hakata tegema.

Vanast maamajast leitakse vanasid fotosid ja dokumente, mille abil hakkab selguma tõde Stella pere kohta. Tema isa, ema ja tädi Asta kohta. Ja see tõde pole ilus, pigem õudne! Pärast seda otsustavad noored minna Valgasse, kus peaks asuma hooldekodu, kus peaks patsiendiks olema ka Stella isa!

Pinge kestab, sündmused arenevad, noored sõidavad hooldekodusse, kuid sealt saavad nad midagi üsna ootamatut teada. Lõpuks hakavad asjad selgeks saama – miks John rööviti ja kes seda tegi, mida varjavad Gert ja Steven, mis on saanud Stella emast, mis osa etendab Stella isa!

Raamatu lõpp on üsna nukrates ja süngetes toonides, kuid mul on tunne, et me saame Stella lugu veel edasi lugeda. Tal on kaks väga head sõpra – Kärt ja Johannes ning ma usun, et Stella tahaks siiski oma ema veel näha ja leida üles ka oma isa, kes näib olevat kõikide jamade taga!

„Stella. Tõde või tegu“ ON väga noortepärane lugu, väga põnev ja pingeline, kaasahaaravate sündmuste ja pingeliste inimsuhetega. Lugu, kus tähtsal kohal on sõbrad ja oskus üksteisega kokku hoida, sest ühiselt on võimalik ületada igasugu keerulisi olukordi.

Usun, et kui teil raamat läbi, siis jääte kindlasti ootama järgmist osa. Ja miks mitte ka filmi esimese raamatu sündmustega!

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad