KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Anita Ganeri "Müüdid 30 sekundiga"
Uus raamat: Anita Ganeri "Müüdid 30 sekundiga" (29 detsember 2015)

 

 

Anita Ganeri

“Müüdid 30 sekundiga”
(Pikoprint)

Raamatust leiad 30 imepärast ja maagilist müüti laiast maailmast – asteekidest aborigeenideni ja Kreekast Jaapanini. Müüdid jutustatakse kiirelt haaratavalt 30 sekundi jooksul, toeks kolmesekundilised välkkokkuvõtted ja lahedad värviküllad illustratsioonid.

 

Raamatu kaanelt saame lugeda: “30 imelist ja maagilist müüti poole minutiga”. Uhke värk, sest müüdid on ikka ja alati olnud väga põnevad ning kaasakiskuvad.

Raamatu sisekaanelt loeme, et selles raamatus on 30 kiiret ja imetoredat kokkuvõtet kuulsatest maailmamüütidest. Õpime, kuidas iidsed rahvad oma keskkonna saladusi selgitasid. Avastame jumalaid ja jumalannasid, koletisi ja kangelasi, ülesandeid ja seiklusi. Uurime ammuseid uskumisi aafrika ja aborigeeni pärimustest kuni Vana-Kreeka ja Ameerika põliselanikeni. Saame lahendada kiireid ülesandeid, loeme hämmastavatest faktidest.

Raamatus on kuus osa: loomismüüdid, jumalad ja jumalannad, kangelased ja kavalpead, ülesanded ja seiklused, maa, vesi ja taevas, olendid ja koletised.

Esimene osa on “Loomismüüdid”. Alustame sõnaseletustega ja seejärel räägitakse meile maailma loomisest. Kuidas saadi sellest aru Põhjamaades, Jaapanis, Ameerikas, Lääne-Aafrikas.

Teine osa on “Jumalad ja jumalannad”. Saame tuttavaks Rooma jumalustega, näiteks Dianaga, tutvume ka India ja Jaapani jumalatega. Ei puudu ka Põhjamaad, saame teada, mis asi on Thori kadunud vasar.

Kolmas osa on “Kangelased ja kavalpead”. Nemad on need, kes tekitavad müütides kaost ja segadust. Kuidas Prometheus varastab tule (Kreeka), millised olid Heraklse vägiteod (Kreeka), kes olid kangelaskaksikud (maiad), mis oli Anansi ja maailma tarkus (Aafrika), kes oli Finn (Iiri).

Neljas osa on “Ülesanded ja seiklused”. Mütoloogias ootavad paljusid kangelasi ees suured seiklused ja ülesanded ning nad seisavad silmitsi hädaohu, katastroofide ja surmaga. Kas olete kuulnud Aineiase reisist (Kreeka), Iasonist ja kuldvillakust (Kreeka), Brani retkest (keldi).

Viies osa on “Maa, vesi ja taevas”. Vanad rahvad olid loodusest hämmingus. Kõik nähtu, alates päikesetõusust ja –loojangust kuni kõrgmäestike või kärestikulise joani tundus neile maagilisena. Selles osas saame tuttavaks Cerese ja Prosenpinaga (Rooma), Yiga, kes sahib päikest (Hiina). Loeme, kuidas Ganges maa peale langes (India), küülikust kuu peal, vikerkaaremaost, lastest pudelkõrvitsas.

Viimane, kuues osa on “Olendid ja koletised”. Veidrad olendid ja hämmastavad loomad möirgavad, raevutsevad ja trambivad paljudes maailmamüütides. Tutvume Theseuse ja Minotaurusega, kes toimetavad Kreeka müütides. Põhjamaade müütides seikleb Sigurd, kes tapab lohe. Kreeka müütides tegutsevad Perseus ja Medusa.

Selline vahva raamat neile, kes tahavad teha esimest tutvust müütidega. Tekstid on lihtsad ja lastesõbralikud, kergesti mõistetavad, kuid kindlasti ka väga sisukad ning põnevad. Kui teile meeldivad igasugu põnevad filmid müütilistest olenditest, siis tasuks kindlasti ka see raamat läbi lugeda, et müütilises maailma veidi paremini orienteeruda.

 

Marko Tiidelepp

 

 

Raamatu kuus teemalõiku on: 

  • loomismüüdid, 
  • jumalad ja jumalannad, 
  • kangelased ja kavalpead, 
  • ülesanded ja seiklused, 
  • maa, vesi ja taevas, 
  • olendid ja koletised.


« Eelmised nädalad