KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Dr Mike Goldsmith "Leiutised 30 sekundiga"
Uus raamat: Dr Mike Goldsmith "Leiutised 30 sekundiga" (7 jaanuar 2016)

 

 

Dr Mike Goldsmith

„Leiutised 30 sekundiga“

(Pikoprint)

 

„Teadmised 30 sekundiga“ on uus teadussari, kus igasse raamatutesse on kogutud ühe valdkonna teemad ning esitatud nad kiirelt haaratavas ja lahedate illustratsioonidega formaadis. Igal teemal on algteadmised võimalik omandada vaid 30 sekundi jooksul, lõbusad lisaülesanded aitavad loetut kinnistada.

Avasta 30 kõige olulisemat leiutist läbi inimkonna ajaloo, rattast internetini ja keskküttest vaktsineerimiseni. Leiutisi uuritakse kiirelt haaratavalt 30 sekundi jooksul, toeks kolmesekundilised välkkokkuvõtted ja lahedad värviküllad illustratsioonid. Lahedad minieksperimendid aitavad loetut katsetada. Raamatu kuus teemalõiku on:  “Mis teeb elu kergemaks“, sidepidamine, reisimine, leiutised, meditsiin ja tööstus.

 

Selle vahva leiutisteraamatu kaanel on kirjas: „30 nutikat ideed leidlikele tarkpeadele igaüks selgeks vaid poole minutiga“. Sisekaanelt saab lugeda, et sellest raamatust on võimalik lugeda 30 kiiret ja vahvat lugu leiutistest. Lugeja saab teada, kuidas kõige tähtsamad leiutised on muutnud maailma, uurida kõike, alates veeklosetist kuni tuumareaktorini. Raamatu abil saame aru, mis on satelliidid, valuvaigistid, aururongid ja Internet. Meil on võimalik avastada leiutised, mis on aidanud maailma muuta. Lisaks on raamatus 3-sekundilised kokkuvõtted teemadest ja üllatavatest faktidest ning vaid 3 minutit võtvad eksperimendid. „30 sekundiga“-raamatusari on väga vahva raamatusari, mis aitab populariseerida teadust ja tehnikat ka nooremate lugejate seas.

Selleski raamatus on kuus osa: mis teeb elu kergemaks, sidepidamine, reisimine, leiutised, meditsiin ja tööstus. Need omakorda jagunevad peatükkideks ja iga osa algab sõnaseltustega, et oleks lihtsam kõigest aru saada.

Esimene osa on „Mis teeb elu kergemaks“, sest paljud leiutised on sündinud vaid ühel eesmärgil – et meie elu kergem oleks. Lugeda saame kangakudumisest, arvelauast, keskküttest, veeklosetist, lambipirnist ja tehiskiust.

Teine osa on „Sidepidamine“. Inimesele meeldib suhelda, aga häälega lausutud sõnad ei jõua kuigi kaugele, ükskõik kui kõvasti ka karjuda, ja need ei jää ka püsima. Abiks on olnud kirjutamine, trükkimine, telefonikõned, tekstisõnumid. Lugeda saamegi just kirjast, trükipressist (saame teada, millised on enim trükitud raamatud), telefonist (valmistame ise ka nöörtelefoni), raadiost ja internetist.

Kolmas osa on „Reisimine“. Reisimiseks on palju põhjusi: sajandeid tagasi liikusid inimesed sageli ühest kohast teise, otsides toitu, põgenedes vaenlase eest või ehitades üles impeeriume – või siis lihtsalt järgides inimlikku soovi näha seda, mis jäi silmapiiri taha. Lugeda saame rattast, kompassist (saame ise ka kompassi ehitada), purjelaevast, auruvedurist, autost, aeroplaanist ja kosmoselaevadest.

Neljas osa on „Avastamine“. Juba tuhandeid aastaid oleme üritanud mõista maailma ja paljud leiutised on meile teadmiste omandamise püüdes abiks olnud. Selles osas on peatükid teleskoobist, röntgenkiirtest (vaatame ka iseenda sisse), arvutitest ja satelliitidest.

Viies osa on „Meditsiin“. Tegelikult pole midagi imelikku selles, et raviviisid ja ravimid on alati olnud „soovitud leiutiste“ esireas. Nagu teistel aladel, tehti ka meditsiinis esimesed läbimurded, kasutades loodusest pärit tooteid, millel oli leitud kasulikke omadusi. Selles osas on peatükke neli: vaktsineerimine (meile räägitakse ka tapvatest tõvedest), valuvaigistid (saame teada, kuidas tehti lõikusi enne valuvaigisteid), pisikutapjad ja implantaadid.

Kuues, viimane osa on „Tööstus“. Maailm, kus me elame, on omamoodi hiiglasuur ja keerukas leiutis, täis süsteeme, mis kasvatavad toitu, valmistavad ja müüvad kaupu, ehitavad maju, toodavad elektrit, kõik süsteemid ise põhinevad aga mõnel võtmeleiutisel. Selles osas saame lugeda transistoritest, tuumareaktorist, laserist ja robotitest.

Selline vahva, huvitav ja sisukas raamat on „Leiutised 30 sekundiga“. Tegelikult ju omamoodi kooliõpik, kuid sisult väga kaasahaarav ning paljude lahedate illustratsioonidega. Olen kindel, et see on põnev lugemine kõikidele neile, kes vähegi leiutistest huvituvad.

 

Marko Tiidelepp

 

 

 « Eelmised nädalad