KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Jesse Andrews "Mina, Earl ja surmasuus tüdruk"
Uus raamat: Jesse Andrews "Mina, Earl ja surmasuus tüdruk" (9 veebruar 2016)

 

 

Jesse Andrews

“Mina, Earl ja surmasuus tüdruk”

(Varrak)

Abiturient Gregi edu saladuseks on jääda alati märkamatuks ja mitte laskuda kellegagi sügavamatesse isiklikesse suhetesse. See lähenemine on aidanud tal hakkama saada sel ohtlikult miiniväljal, milleks on igapäevane koolielu oma kõiksugu grupeeringute ja rühmitustega. Isegi oma parimat sõpra Earli, kellega koos ta on lapsepõlvest saati vändanud lemmikfilmide paroodiaid ja uusversioone, ei nimeta ta mitte sõbraks, vaid hoopis kolleegiks, sest nii on lihtsalt... lihtsam.
Gregi kummaline strateegia laguneb aga koost, kui ta ema leiab, et poiss peaks aega veetma oma klassiõe Racheliga, kellel diagnoositi hiljuti leukeemia. Koos Earliga otsustavad nad Rachelist filmi vändata. See samm muudab kõigi asjaosaliste elu ja Greg hakkab taipama, kui tähtsat rolli võib inimese elus mängida sõprus.

Raamatu põhjal valminud film „Mina, Earl ja surmasuus tüdruk“ esilinastus 2015. aasta Sundance’i festivalil ja võeti erakordselt soojalt vastu. Film võitis nii festivali publikupreemia kui ka žürii peaauhinna.

 

Tegelikult peab kohe alguses küsima, kas on võimalik kirjutada humoorikalt ja noortepäraselt nii tõsisel teemal, nagu seda on raske haigus – vähk? Selle raamatu põhjal võib väita, et jah, on küll!

Raamatu peategelasteks on abiturient Greg, tema hea sõber Earl ning Rachel. Just Rachel on see surmasuus tüdruk, kellele vihjatakse ka raamatu pealkirjas. Rachelil diagnoositi hiljuti leukaemia. Ja see on vägagi tõsine asi.

Raamat algab raamatu autori ehk peategelase Gregi eessõnaga, milles ta räägib sellest, et aeg, millest ta räägib oli kõige parem aeg ja samas ka kõige hullem aeg. Lisaks põhjendab Greg sedagi miks ta otsustas kirjutada raamatu. Ta on ju olnud filmimees, kes teinud halbu, keskpäraseid, normaalseid, korralikke, häid, tugevaid ja ka hulle filme!

17-aastane Greg alustab oma lugu sellest, et tutvustab Pittsburgi kesklinnas asuvat Bensoni keskkooli. Ta selgitab lahti koolis valitseva hierarhia, kus eksisteerivad rikkurid, usklikud, sportlased, nohikud, isetegevuslased, savumehed, bändipoisid, jõugusjõlkujad, goodid. Kirju seltskond! Bensoni koolis on sotsiaalse hierarhia redeli ülemine pulk tühi ja tulemuseks on kaos.

Greg ise on selline kutt, kes suhtleb kõikide seltskondadega, liitumata ühegi grupiga. See on keeruline, kuid siiski võimalik. Gregil on eesmärk olla nähtamatu, tõmmata endale võimalikult vähe tähelepanu.

Seejärel jutustab Greg viimase kooliaasta esimesest päevast, millele järgneb ülevaade Gregi taktikatest, kuidas tüdrukule läheneda. Ma kinnitan teile, et need taktikad on ülimalt naljakad ja kummalised, kuid juba eos ebaõnnestumisele määratud. Igal juhul saab lugeja ka ülevaate Gregi senistest türduksõpradest alates neljandast klassist.

Veidi hiljem saab Greg oma emalt teada, et tema klassiõel Rachelil avastati leukaemia, mistõttu oleks ju vahva, kui Greg Racheliga läviks ja seltsi pakuks. Greg ei hakka emale pikalt vastu vaidlema ja helistab Rachelile. Esialgu on suhtlemine keeruline ja ütleks, et veidi puine, kuid õige varsti saavad neist väga head sõbrad.

Vahepeal tutvustab Greg meile ka oma peret, kuhu kuuluavd isa, ema ja kaks nooremat õde (14-aastane ja 6-aastane) ning ka kass, kel nimeks Cat Stevens Gaines. Üks tähtis tegelane on raamatus veel! Gregi mustanahaline sõber Earl, kes on samuti üsna “põnev” kutt. Ta on pärit kodust, mis pole just kõige korralikum. Seal elab palju Earli vendi ja poolvenid, kes kõik on üsna vägivaldsed, kodus on relvad, narkootikumid ja vägivald. Earl on ainus, kes neist koolis käib, kuid tõmbab hoolega suitsu, on ka narkootikume proovinud ja on üsna ropu suuvärgiga. No tegelikult on ka Greg üsna ropu suuvärgiga ja raamatus on ka üsna kummaline vahejuhtum, kus sõbrad kogemata ka narkootikume proovivad… No see selleks.

Greg ja Earl saavad sõpradeks üsna varases eas. Neid seob huvi väga kummaliste ja keeruliste filmide vastu, mida nad üheskoos vaatavad. Neist filmidest on raamatus ka juttu. Ühel hetkel hakkavad kutid ka ise filme tegema. Needki on väga kummalised, keerulised, isegi naljakad, kuid na vähemalt teevad midagi üheskoos.

Gregi ja Racheli suhtlemine muutub tihedamaks ja seda märgatakse ka koolis. See polnud küll Gregi eesmärk, kuid see kukkus sedasi välja. Rachelile meeldib, et Greg on veidi isemoodi, kuid igati lõbus ja naljakas kutt. Greg suudab ka Racheli naerma panna. Poisid näitavad Rachelile ka oma filme, mis türdukule igati meeldivad.

Ühel päeval peab Rachel minema haiglasse, et saada keemiaravi, kuid samal ajal satub haiglasse ka Greg, kes on Earli kodus sattunud kaklusesse ja murdnud käeluu. Katkine käeluu on saanud omakorda infektsiooni. Hästi naljakalt kirjeldab Greg seda, kuidas tema lähedased teda haiglas vaatamas käivad, kes mida räägib, kes mida teeb. Haiglasse tuleb Gregi vaatama isegi Madison, kes on Gregi arvates väga kuum tibi. Madisonile meeldib see, et Greg suhtleb ja on toeks Rachelile.

Tänu keemiaravile langevad Rachelil juuksed peast. Ta on nüüd kiilaspäine. Nagu Earl ütleb, türdukul on nüüd nagu Darth Vaderi pea.

Greg saab haiglast välja, jätkab õppetööd, kuid ta peab hakkama mõtlema ka kolledži valiku peale. Greg saab endale ka 1400 leheküljelise kolledžite kataloogi, kuid ta ei suuda süveneda. Tal on mure Racheli pärast, kuid kolledž on keskkoolist palju suurem ja keerulisem, kus on palju rohkem rühmi, inimesi ja tegevusi. Tuleks elada kursusekaaslastega ühiselamus ja see teeb Gregile muret. Kuidas saab nende jaoks nähtamatu püsida? Tulevik on Gregi jaoks hirmuäratav ja ta ei taha sellele isegi mõtelda!

Greg käib haiglas Rachelit vaatamas. Ta püüab pakkuda seltsi, lobiseda igasugu asjadest, kuid ei maksa unustada, et Rachel on siiski raskelt haige. Greg peab olema ettevaatlik sellega, mida ütleb, mida mitte.

Greg räägib lugejale leukeemiast ja ka muudest vähkidest. Räägib kiiritamisest ja keemiaravist. Ta räägib seda kõik üsna irooniliselt, kuid siiski positiivses võtmes. Ta üritab säilitada lootust, et Rachel paraneb. Kui ta seda nii ei teeks, siis ta polekski ju Greg!

Ühel päeval teeb Madison Gregile etteoaneku, et poiss peaks tegema filmi Rachelile! Filmi Rachelist! Mõte tundub ilus ja väljakutse on suur. Greg on nõus, kuid millest peaks see film olema, kuidas seda peaks tegema! Greg võtab kampa ka Earli. Kutid katsetavad erinevaid suundi ja lähenemisi, kuid miski ei tundu õige. Asjad lähevad veelgi keerulisemaks ja tõsisemaks siis, kui Rachel tuleb haiglast koju. Rachel ja ema on otsustanud, et aitab kemoteraapiast, haiglast, ravist. Asjadel lastakse minna isesoodu. Ja see tähendab vaid üht… kahjuks…

Greg ja Earl saavad filmi Rachelist valmis, kuid ma ei saa teile kogu raamatut ka ära rääkida, mistõttu lasen teil nüüd endil edasi lugeda ja küsimustele vastused saada. Loomulikult saate teada, milline see film sai, mis juhtub Gregi õppeedukusega ja miks. Gregile on abiks õpetaja McCarthy ja Gregi ema, kuid asjalood “Racheli filmiga” muutuvad üsna imelikuks, mistõttu pannaks proovile nii Gregi kui ka Earli sõprus, Gregi suhted klassikaaslastega jpm.

Raamatu lõpus on veel ka kolm “Järellugu”, kus Greg annab ülevaate kõigest olulisest. Lühidalt ja täpselt…

Selline kaasakiskuv noorteromaan on see “Mina, Earl ja surmasuus tüdruk”. Ühest külest rõõmsameelne ja noortepärane, väga lahedate tegelaskujudega. Teisest küljest ju üsna kurb, traagiline lugu, milles pannakse proovile noorte inimeste suhted, sõprus ja elu.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad