KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Jari Litmanen "Litmanen 10"
Uus raamat: Jari Litmanen "Litmanen 10" (31 märts 2016)

Jari Litmanen

„Litmanen 10“

(Tänapäev)

 

Jari Litmase karjäär maailma populaarseima spordiala vaieldamatul tipptasemel on rahvusvaheliselt tähelepanuväärne ja Soome mastaabis ainulaadne, ning paljud on sellest rääkinud ja seda meenutanud. Nüüd saab esimest korda sõna Litmanen ise.

See raamat võtab kokku terve Litmase peadpööritava karjääri väikesest Lahtist maailma suurimatele jalgpallistaadionidele, lasteliigast meistrite liiga võitjaks ja oma aja ohtlikumate ründemängijate sekka. Kuningas Litmanen räägib omade sõnadega karjääri suurematest õnnestumistest, kibedamatest pettumustest ja olulisematest inimestest – just nii, nagu ta seda kõike ise on kogenud.

 

Ega meil väga palju spordist ja sportlastest raamatuid eesti keeles ei ilmu. Rääkimata raamatutest, mis räägiksid jalgpallist ja jalgpalluritest. Hiljuti on ilmunud raamatud Zlatan Ibrahimovicist, Pelest, Luis Suarezest, Lionel Messist, vanematest aegadest meenub raamat Franz Beckenbauerist ja samuti Pelest. Nagu näete, siis on jalgpalluritest raamatuid ikka väga vähe!

Nüüd siis Jari Litmase elulugu, mille Soome kõigi aegade parim jalgpallur on ise kirjutanud! Mees on kirjutanud endast ausa ja põneva raamatu, mis käsitleb tema edukat sportlaskarjääri, sest näiteks 1995. aastal valiti ta Soome edukamaks sportlaseks kõikide spordialade arvestuses! Ta on viiekordne Hollandi meister, Euroopa Meistrite Liiga võitja, UEFA Cupi võitja, kahekordne Euroopa superkarika võitja, 9-kordne Soome parim jalgpallur, kes on mänginud 137 mängu Soome rahvuskoondises, mis on samuti Soome rekord. Need on tiitlid, mis kõnelevad iseenda eest ja eks ole neid saavutusi veel teisigi!

Raamat algab Jari Litmase lapsepõlvest. Ta teeb juttu sellest, kuidas tuli teha valik jäähoki ja jalgpalli vahel, sest Litmanen mängis noore poisina ka edukalt jäähokit. Valiku puhul oli kindlasti oluline seegi, et ka tema isa, Olavi Litmanen on olnud väga hea jalgallur, kes mänginud ka Soome koondises. Pere on olnud üldse sportlik, sest Jari Litmase õde Sini Litmanen on mänginud edukalt korvpalli!

Raamatu esimene peatükk kannabki pealkirja „Kõik sai alguse Lahtist ja Hollolast“, just seal on Jari Litmanen sündinud ja kasvanud, jus seal hakkas tegelema spordiga ja käima treeningutel. Lahti on olnud Soomes kõva spordikants, kus tegeletud nii talispordiga, seal on toimunud ka mitmeid suusaalade suurvõistlusi, kuid ka jalgpalli on seal mängitud. Jalgpalliklubidest on olnud edukad Lahden Reipas, Lahden Kuusysi ja praegu FC Lahti.

Litmanen meenutab, kuidas 1970ndatel aastatel käidi koolis, kuid tegeleti ka spordiga, sest oli palju vaba aega, kus oli võimalus käia treeningutel ning spordist vaimustuti. Ka kodus räägiti spordist, telekast näidati palju sporti, Soome TV näitas juba 1970ndatel aastatel laupäeviti Inglise meistriliiga mänge ning Litmanen kinnitab, et juba toona oli tema lemmikmeeskonnaks FC Liverpool.

Oma esimese ametliku mängu peab Litmanen 1979. aasta suvel ja siis on ta alles 8-aastane! Kusjuures ta peab mängima endast mitu aastat vanemate poistega, kuid Jari on tubli, väga tubli!

Teine peatükk raamatus on „Meesteklassis“, sest juba 16-aastane Litmanen pääses 1987 Lahden Reipase koosseisus väljakule Soome meistriliigas! Vaatamata noorele eale oli poiss väga tubli ja teda märgati! Litmanen meenutab selles peatükis oma esimest lepingut, esimesi jalgpallisaapaid jpm.

1990 oli Litmasel võimalus hakata profijalgpalluriks, kuid kool oli vaja lõpetada ja tuli minna ka ajateenistusse. Kolmanda peatüki pealkiri ongi „Kaitsevägi ja muud muutused“, milles Litmanen meenutab seda, kuidas ta üritas olla ajateenistuses, teha trenni ja käia võistlustel. Kõik see kokku polnud sugugi mitte lihtne. Litmanen kirjutab ka sellest, kuidas ta liitub HJK’ga ja MyPa’ga, kuni lõpuks siirdub Euroopasse ja temast saab Euroopa tippklubi Amsterdami Ajaxi mängija.

Neljas peatükk „Lõpuks ometi välismaale“ sellest jutustabki. Amsterdami Ajaxis saab temast üsna ruttu tippklubi tippmängija, kes 1993 valitakse Hollandi liiga parimaks mängijaks, hooajal 1993/94 on ta Hollandi liiga parim väravalööja ning 1995 võidab koos Ajaxiga Euroopa Meistrite Liiga!

Viies peatükk kannab pealkirja „Uued tuuled Amsterdamis“, milles Jari Litmanen meenutab seda, kuidas Ajaxi peatreeneri kohalt lahkub Louis van Gaal, kelle asemele tuleb taanlane Morten Olsen. Meeskonnast lahkuvad ka paljud tippmängijad, kuid asemele tuleb uusi tegijaid ja Ajax on üsna ruttu tagasi Hollandi meistriliiga tipus. Ühest taanlasest räägib Litmanen veel, legendaarsest jalgpallurist Michael Laudrupist, paljude arvates ühest kõigi aegade parimast Skandinaavia jalgpallurist!

Ma ei saa teile muidugi kõike ka ära rääkida, sest siis oleks ju igav lugeda, kuid Litmaneni karjäär jätkub nii FC Barcelonas, FC Liverpoolis, FC Lahtis, FC Hansa Rostockis, Malmö FF’is ja lõpeb FC Lahtis 2010 aastal. Litmanen räägib veel ka profijalgpallist ja profikarjäärist ja sellest, kuidas see tema elu mõjutas. Ta räägib ka Amsterdamist ja fännidest, särginumbrist kümme ja Soome koondisest ning sellest, kuidas ta on elanud ka Tallinnas, sest tema naine on ju eestlanna Ly Jürgenson.

 

Raamat ei ole mitte ainult Jari Litmase jutustus, sest raamatusse on pikitud igasugu vahvaid lisasid ja lõike: olulised inimesed minu elus, mängunumbtid, kübaratrikid, Litmanen reastab erinevatel lehekülgedel ka TOP 10: treenerid, võistkonnad, mängud, kaasmängijad, vastasmängijad, staadionid, väravad, kümned ehk kõik need, mis on olnud Litmasele oluline.

Jarist räägivad raamatus ka tema isa Olavi Litmanen, treenerid (näiteks Louis van Gaal, Morten Olsen), kaasmängijad (näiteks Xavi, Zlatan Ibrahimovic, Steven Gerrard, Ronald de Boer jpt).

Raamatus on palju suurepäraseid värvifotosid ning raamatu lõpus ka väga põhjalik statistika.

 

Selline vahva raamat on see „Litmanen 10“. Usun, et sobib lugemiseks kõikidele spordisõpradele ja jalkafännidele, kuid miks mitte seda raamatut lugeda, kui ühe vahva spordimehe põnevat elu!

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad