KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Eet Tuule "Sundsuvitaja"
Uus raamat: Eet Tuule "Sundsuvitaja" (3 mai 2016)

 

 

Eet Tuule

„Sundsuvitaja“

(Tänapäev)

 

Teismeline poiss Tanel satub ootamatult kriminaalsete sündmuste keerisesse ja on sunnitud jälitatavana kodust lahkuma. Maal sundsuvitaja elu elades kohaneb enesekeskne Tanel uute tingimustega ja avastab enda jaoks hoopis teistsuguse, palju avarama maailma.
Tema truuks saatjaks saab aasta vanem Sandra, kes jagab poisiga kõiki ohte ja muutub temaga väga lähedaseks. Tanel aga ei tea, et tegelikult toimub kõik politsei kontrolli all. Seni, kuni pole välja selgitatud, miks poissi jälitatakse, tuleb teda tagaajajate eest peita ja teda ennast teadmatuses hoida.
Selles põnevas noorteromaanis segunevad elektrooniline luure ja droonid metsiku looduse ja lindudega ning haarav kriminull ootamatu armastuslooga. 

Eet Tuule on aastakümneid tegelenud linnuvaatlustega. Ta on Eesti Ornitoloogiaühingu auliige. Varem on temalt ilmunud looduselugusid ajakirjanduses ja kolm raamatut: „Trompetid udus” (2014), „Tagalaane valitsejad” (2015) ja „Poisike rukkis” (2015).

 

Eet Tuule on kirjutanud ühe igati põneva noorteromaani. Kui oled sellega kord alustanud, siis on raske seda käest panna, sest sedavõrd põnev ja kaasahaarav on see. Ma kujutan ette sellest raamatust saaks teha ka ühe igati põneva noortefilmi, kus oleks nii põnevust, metsikut loodust, kauneid paiku (Keila, Saaremaa), palju linde, lahedaid politseinikke ja kurikaelu ning vahvad peategelased, sest seda ju Tanel ja Sandra kindlasti on.

Loo peategelaseks on kindlasti Tanel, kelle ümber sündmused hargnevad. Tanel peaks olema 7. klassi kutt. Igati sümpaatne kutt, kes püüab koolis omaette olla, kuid ta kistakse siiski üsna kriminaalsesse loosse. Ühel heal päeval annab üks Tallinna pätikamp talle mälupulga, mis tuleb tal edasi anda oma klassivennale. Paar päeva hiljem selgub, et Tanel on edasi andnud vale mälupulga, kuigi Tanel ei suuda mõista, kuidas see võimalik on. Äkki talle antigi vale mälupulk? Raamatu lõpus saabub selgus, mis selle salapärase mälupulgaga juhtus ja mis sellel mälupulgal on.

Pärast jama selle mälupulgaga hakatakse Tanelit jälgima ja jälitama. Ka koolis hoitakse tal pilk peal, sest koolis on palju kaasõpilasi, kes sidunud ennast selle jubeda pätikambaga. Olukord läheb eriti hulluks, kui sisse murtakse Taneli ja tema vanemate korterisse. Nüüd peab sekkuma politsei! Asja tulevad igati sümpaatsed ja nooruslikud politseinikud – kontsaabel Leena ja vanemkonstaabel Arvi, kes on esialgu veidi segaduses, mis toimub, ja Tanel ei julge kõike ära rääkida. Üsna ruutu on asi selge – Taneli elu võib olla ohus, mistõttu peab Taneli saatma Tallinnast minema. Nii saab Tanelist tõeline sundsuvitaja!

Kuna suvevaheaeg algab, siis saab Tanel kiirelt lahkuda ning esialgu läheb poiss Keilasse, isapoolse vanatädi juurde. Tanel on vahva ja tubli poiss, kes meeldib ka vanatädile, mistõttu tulevad nad väga hästi toime. Vanatädi küpsetab suurepäraseid pannkooke ning Keila on ilus linn, mis Tanelile meeldib. Keilas saab Tanel olla vaid paar päeva, sest Tanel avastab, et pätikamp on järgnenud talle Keilasse. Kas on see juhus või ollakse tal jälil? Tanel teavitab politseid ning Keilast viiakse Tanel edasi. Loomulikult on abiks eelpool mainitud politseinikud Leena ja Arvi.

Tanel viiakse edasi hoopis sügavasse metsa, kus elab Leena noorem õde Sandra ja neidude isa Jaan ja ema Anne. Igati vahva ja sümpaatne ning rõõmsameelne ja avatud pere, kes Taneli üsna ruttu omaks võtab ja vastupidi. Sandra on Tanelist aasta jagu vanem ja on üks igati vahva ning sümpaatne neiu, kes õige ruttu Taneliga sõbraks saab.

Linnapoiss Tanelile hakkab maa-elu üsna ruttu meeldima. See Nääri talu asub müstlises maakohas, mida ümbritseb sügav ja paks mets, siin on kaunis loodus, palju huvitavaid linde, kes kõik omamoodi häält teevad, paljud põnevaid taimi jm. Sandra on loodusega sina-peal ja õpetab loodust tundma ka Tanelit. Tanel on kiire õpilane, kes kõigest huvitub ja selle kõige ka meelde jätab. Raamatu autot kirjeldab suurepäraselt loodust ja linde, nagu oleks ise koos noortega metsikus looduses.

Kahjuks ei jätku idülliline metsaelu Nääri talus eriti pikalt, sest kurikaelad on tulnud ka sinna Tanelile järgi. On aeg vahetada pelgupaika. Leena ja Arvi suunavad Taneli edasi Saaremaale, kus elab Leena ja Sandra ema Anne õde ja tema perekond. Taaskord üks väga vahva perekond, tõelised saarlased!

Saaremaale läheb Taneliga kaasa ka Sandra, et Tanelil oleks lihtsam uue seltskonnaga harjuda, kuid Tanel harjub väga lihtsalt, sest talle meeldib nii Saaremaa kui ka uus pere, kus ta viibib. Tanel ja Sandra avastavad Saaremaa loodust, linde ja taimi, kohtutakse humoorikate ja mõnusate saarlastega. Üsna ruttu on Tanel saarlaste hulgas oma poiss. Tanelil avaneb võimalus magada esimest korda elus lakas, süüa maitsvat soolahaugi, käia tõelises saare saunas.

Kas Tanel on kurikaelte käest pääsenud? Ma ei tahaks teile kõike ära rääkida, sest sel juhul pole lugemine sedavõrd põnev.

Igal juhul lähevad sündmused veelgi põnevamaks. Mängu tulevad droonid, nutitelefonid. Politseinikud peavad tegema kindlaks, kuidas Tanel alati üles leitakse. Politeinikud peavad välja mõtlema salakavala plaani, kuidas kurikaelad kinni püüdma, kuid Taneli ja Sandra elu võib olla tõepoolest tõsises ohus.

Kuid – kas Tanel pääseb, kas kurikaelad tabatakse, miks nad poissi jahivad, millist infot sisaldab see salapärane mälupulk, milliseks kujuneb Taneli ja Sandra suhe? Küsimusi on palju, kuid saate neile kõigile vastused, kui selle põneva noorteromaani läbi loete.

Igal juhul soovitan – väga põnev ja vahva lugemine!

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad