KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Jaak Juske ''Sada põnevat lugu Tallinnast''
Uus raamat: Jaak Juske ''Sada põnevat lugu Tallinnast'' (2 detsember 2016)

 

 

Jaak Juske

“Sada põnevat lugu Tallinnast”
(Pegasus)

 

Ajalugu koosneb lugudest. Nii ka Tallinna pikk ja põnev ajalugu. Ja neid olulisi lugusid tuleb ikka uuesti ja uuesti rääkida, et iga järgmine sugupõlv teaks oma kodulinna minevikku.

Selles raamatus on kirjas täpselt sada lugu Tallinnast. Otse loomulikult on see vaid kaduvväike osa Eesti pealinna rikkalikust lugudevaramust. Siin on need jutustused, mida olen pidanud oluliseks. Mida iga tallinlane ja iga ajaloohuviline peaks teadma. Enamik neist on ajaloolised faktid, mõne puhul selgub lõplik tõde ehk tulevikus, paar lugu kalduvad aga legendide maailma. Samas on igas legendis alati ka kübeke tõde.

 

Tegelikult on mulle alati meeldinud ajalooraamatud, sest neis on alati midagi huvitavat, põnevat, mõnikord lausa müstilist ja seikluslikku. Mul on tänagi raamaturiiulil üsna mitu raamatut, mis jutustavad meie pealinna ehk Tallinna ajaloost ja neid on ikka ja jälle väga huvitav sirvida ning lugeda.

Jaak Juske uus raamat ongi just Tallinna ajaloost. See on hästi huvitav ja põnev lugemine, millel vihjab juba raamatu pealkiri. Raamatus on kokku 100 põnevat lugu, milles on juttu igasugu asjadest ja sündmustest, mis seotud Tallinnaga. Sündmused liiguvad ajas kord kaugemale, kord lähemale. Raamatus on mitmeid ootamatuid ja vähetuntud fakte, siin on mitmeid põnevaid persoone, huvitavaid ja tähtsaid ajaloosündmusi. Raamat sobib lugemiseks nii noorele kui ka vanale ajaloohuvilisele, kuid ka neile, kes soovivad Tallinnaga põhjalikumalt tuttavaks saada.

Jaak Juske kinnitab raamatu sissejuhatuses: “Ajalugu koosneb lugudest. Nii ka Tallinna pikk ja põnev ajalugu. Ja neid olulisi lugusid tuleb ikka uuesti ja uuesti rääkida, et iga järgmine sugupõlv teaks oma kodulinna minevikku.”

Kohe esimeses loos üllatab raamatu autor meid sellega, et Lasnamäele on kukkunud meteoriit, seda küll 11 000 – 12 000 aastat tagasi, kuid siiski. Saame teada, et 2008. aastal kaevati Vabaduse väljaku kaevamistel välja asulakoht, mis on 5000 aastat vana!

Juttu on ka kuulsast Raudvärava lahingust, mis võib-olla toimus Tallinna lähedal.

Kus asus 1219. aastal Taani kuninga vägede poolt vallutatud Lindanise linnus? Kas tõesti Tõnismäel? Kuidas sai Tallinna kolmest vapilõvist praeguse linnalipu kolm sinist triipu? Kas ikkagi Reval või Tallinn? Kas Ülemiste vanakese lugu on bluff, kuigi 5. juunil 1867 toimus suur üleujutus? Kus voolas Härjapea jõgi, ja mis sellest sai? Milline on Raekoja meeste WC saladus? Kas olete kuulnud sellest, et Stockholm kuulus kunagi Tallinnale? Kus asub Usaldamatuse müür?

Ja see pole veel sugugi mitte kõik, sest lugusid on ju raamatus 100!

Kas olete kuulnud Michel Sittowist, kes sündis 1469. aasta paiku Tallinnas, kuid maalis hiljem Euroopa kroonitud paid, mistõttu võib teda pidada kuulsaimaks eestist pärit kunstnikuks. On teada sedagi, et 1547. aastal külastasid Tallinna köietantsijad Itaaliast, kes tegid trikke köiel, mille üks ots seoti Oleviste kiriku torni külge ja selle teine ots ulatus üle linnamüüri praeguse Skoone bastioni kanti Kalamajja! Uskumatu vahemaa!

Põnev fakt on seegi, et Tallinnas on olnud Paksu Margareeta väiksem õde ehk Lurenburgi suurtükitorn, mis asus Tallinna Draamateatri kõrval asuva kohtumaja asemel.

Kus toimus Jeruusalemma mäe lahing, milline on Tallinna vanim mälestusmärk, millal põles Pirita klooster, kuidas on saanud Kassisaba asum? Küsimusi on palju, kuid kõik saavad selles raamatus ka vastuse.

Kas olete märganud, et Tallinna Vanalinnas Niguliste kiriku juures kasvab Kelchi pärn, mis on enam kui 300 aastat vana? Või seda, et 1441. aastal mainitud Tallinna jõulupuud võib pidada Euroopa teadaolevaks vanemaks avalikuks jõulupuuks.

Milline lugu on jutustada Vesivärava tänaval, kus on olnud ka raudtee? Kes oli see mustanahaline mees, kes kunagi valitses Tallinna, ja milline on tema seos kuulsa Vene luuletaja Aleksandr Puškiniga? Olete kuulnud, et üks Tallinnast pärit mees on sõitnud kolm korda ümber maailma? Kes ta on? Tallinnas on sündinud ka mees, kes on süüdanud Moskva ja juhtinud Vene salapolitseid. Kus asusid kuulsamad Tallinna suvemajad, kellele need kuulusid? Kus asusuid Tallinna vanimad supelasutused? Mis seob Kalamaja Petlemmaga?

Kuidas said alguse Falgi tee ja Komandandi tee? Mis juhtus kadunud Gonsiori tänavaga?

Kas teate, et Balti Jaama peahoone sees on alles 1870. aastal avatud Balti vaksali  endise, paekivist peahoone müürid? Millised on olnud laulupidude kodud? Miks hävitas esimene trammiliin Viru eesvärava? Kus asus Tallinna Holland? Kes oli Mihhail Kalinin, ja mis seob teda Tallinnaga? Kas Russalka kuju modelliks oli ikka Tiit Made vanaema? Kus asus kuulsa Eesti kunstniku Ants Laikmaa ateljeekool? Milline oli kuulsa Soome arhitekti Eliel Saarineni Suur-Tallinna projekt?

Selliseid põnevaid ja huvitavaid küsimusi ja vastuseid on selles raamatus kokku 100! Ja see on tõepoolest väga huvitav ning kaasahaarav lugemine.

5+ raamat!

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad