KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Helga Nõu "Pea suu! Tõmba uttu!"
Uus raamat: Helga Nõu "Pea suu! Tõmba uttu!" (9 veebruar 2017)


Helga Nõu.

„Pea suu! Tõmba uttu!“

(Hea Lugu)

 

Kas noorus on ilus aeg? „Ei,” vastab Tiina, kes on hädas oma välimuse, armastuse, vanemate ja klassikaaslastega. Kõigele lisaks hakkab koolis juhtuma imelikke asju: ähvardatakse üht koolivenda ja keegi hakkab lõhkuma ta asju ... „Pea suu!” on põnev koolijutustus 8. klassi õpilastest ja nende murdeea probleemidest.

Teine jutustus „Tõmba uttu!” on samuti kaheksandikest. Peategelane Joonas on enda arvates maksimaalselt lahe kutt. Tema unistuseks on sõita välismaale, teenida palju raha ja saada tuttavaks vabameelsete tüdrukutega. Joonase klass sõidabki nädalapikkusele vahetusreisile Rootsi. Pinged klassis põhjustavad aga põneva ja eluohtliku sündmusterea, mida keegi ei oska ette näha ...

 

Välis-Eesti kirjaniku, Rootsis elava Helga Nõu kaks põnevat noortelugu on ilmunud algupäraselt 1983 („Pea suu!“) ja 2001 („Tõmba uttu!“). Ühiste raamatukaante vahel on need ilmunud päris mitmel korral, kuid need on sellised eatud lood, mida on kindlasti väga huvitav lugeda ka tänastel noortel, seetõttu kindlasti ka raamatu kordustrükk.

„Pea suu!“ alapealkiri on „Lugu noortest ja noortele“ ja eks nii see ju olegi. Lugu jutustavad meile mitu peategelast, kes kõik käivad ühes klassis – Valberga koolis Rootsis, 8b klassis. Osa neist on pärit Eestist, teised on rootsi noored.

Lugu alustab Tiina, kes kinnitab, et noorus ei ole ilus aeg. Ta põhjendab seda mõtet sellega, et tal on mure oma välimuse pärast, tal on segased suhted klassi poistega, tal on noorem vend, kellega pole tal väga hea läbisaamine nagu nooremate vendadega ikka jne jne. Tiina jutustab lugejale veidi oma klassist ja tutvustab meile ka teisi selle loo peategelasi ehk Sven-Allanit, kes on välimuselt väike ja armetu ja sarnaneb oma suurte prillidega näitleja Woody Alleniga. Poiss saab kirjalike tööde eest alati kõik viied, aga ta ei aita kuidagi teisi ja tal pole vist palju sõpru klassis. Tiina on Eestist pärit tüdruk ja klassis on ka üks Eestist pärit poiss – Ville Väster. Punase peaga kutt, keda kutsutakse seetõttu ka porgandiks, ja mulle tundub, et Tiinale ta vist veidike meeldib.

Seejärel saabki sõna Ville, kes jutustab endast. Ta kinnitab oma loo alguses ka seda, et vihkab ühte isikut oma koolis, lausa oma klassis. Keda? Seda me veel teada ei saa. Poiss jutustab, et ta unistab rikkaks saamisest, ta on unistanud saada misjonäriks või arsiks, kuid praegu käib ta koolis, nuga taskus! Päris hirmutav algus!

Edasi jutustatakse meile 8b klassi õpilastest ja õpetajatest. Mitte küll väga pikalt, kuid mingi ettekujutuse me saame. Saame tuttavaks ka Tiina klassiõe ja sõbranna Annaga, kuid just sel päeval, mil meile klassi tutvustatakse juhtub koolis üks üsna jube lugu. Keegi on maalinud Sven-Allani riidekapile suurte mustade tähtedega: „SA PEAD SUREMA!“ Asjad lähevad ikka päris hirmuäratavaks!

Pärast seda saab sõna Sven-Allan ise. Ta kinnitab, et on oma klassikaaslastest üle, ta õpib paremini, on teistest targem ja tal on teistest lausa kahju. Üsna ülbe, kas pole? Tal on koolis igav, sest õpetajad on ja ainult rumalate jaoks. Sõpru tal ei ole, no Villega saab ta enam-vähem läbi. Ka tüdrukud on valelikud ja salakavalad. Õnneks on Ingrid, kellega on Sven-Allanil ühine koolitee ja tundub, et poiss on tüdrukust sisse võetud. Kas ka tüdruk?

Järgmisel päeval on kaks viimast tundi joonistamine. 8b klass joonistab peegli abil enda portreed. Hetkeks on klassis väike segadus, ja veidi hiljem on keegi Sven-Allani nöopildi noa või mingisuguse muu asjaga risti ja põiki katki lõiganud! Kes seda tegi! Miks on keegi Sven-Allani vastu! Ja kellel pidi nugu koolis kogu aeg taskus olema? Pärast tundi leiab klassi koristama jäänud Tiina noa ja see tundub talle igati tuttav!

Kuid see on alles põnevate sündmuste algus. Saame teada, et Tiinal on mõned aastad vanem sõber Ralf, kes tüdrukule väga meeldib. Tiinal on ka vahva merisiga, kel nimeks Oskar. Tiina klassiõde Cilla usaldab talle saladuse, et ta on vist lapseootel! 8 klass, kas tõesti lapseootel, ja kes on sel juhul lapse isa?

Päev edasi, ja katki lõigatakse ka Sven-Allani uus, uhke ja kallis nahkjakk. Tiina leitud nuga tuleb uuesti välja ja see kuulubki Villele! Kas Ville on süüdi? Saame teada, miks on Ville ja Sven-Allan enne klassipidu tülli läinud, kuidas on klassipidu Villele lõppenud, ja kes selle jamaga hakkama sai! Mulle tundub, et see võib olla üsna hea põhjus hakata kedagi vihkama.

Kuid muresid on noortel veelja veel. Sven-Allan kirjutab luuletuse Ingridile, kuid suudab panna selle täiesti vale tüdruku koolikotti. Nüüd on solvunud Ingrid, ja kõik teised naeravad Sven-Allani üle. Sven-Allan ei suuda mõista, miks on Ingrid tema luuletusest teistele rääkinud, teadmata, et Ingrid pole luuletust näinudki. Muresid on ka Villel, kelle ema on haiglas, lisaks sellele tundub, et tema isa ja ema kavatsevad lahku minna, ja kas tõesti on isa uus väljavalitu nende klassi muusikaõpetaja?

Lõpus lähevad asjad veelgi keerulisemaks – Sven-Allanile on koolis keegi lausa kallale tunginud ja ta uimaseks löönud, nii et poiss satub haiglasse. Haiglasse satub ka Ville ise, kes jääb auto alla. Tiina saab teada, kes on Cilla poiss-sõber, ja see on valus löök Tiinale, kuigi Cilla kinnitab, et ta last siiski ei oota. No hea seegi.

Ja siiski, kes ründas Sven-Allanit? Kas tõesti on kõiges süüdi Ville? Või tegemist mingi pettusega? Keegi teeb nendega lolli nalja?

Lugu lõpeb… tegelikult peate selle loo ikka ise lõpuni lugema. Ja lõpp võib olla ka kõige uue algus ja noorus võib ju siiski olla ka ilus aeg.

 

Teise loo „Tõmba uttu!“ jutustab meile Joonas Karu, kes on enda sõnul maksimaalselt lahe kutt, viisteist aastat vana. Ta tahaks saada rikkaks, teha edukat äri, ta unistab intiimsetest suhetest tüdrukutega ja näib, et õige varsti hakkavad tema unistused täituma, sest nende klass on sõitmas Rootsi!

Saame teada, et Joonase koolist sõidab Rootsi laulukoor, tantsurühm ja näitering. Noored on teinud muusikali „Printsess ja seakarjus“, Joonas on teinud selle etenduse dekoratsioonid. Joonas loodab soetada Rootsis kasulikke tutvusi, ja sebida tüdrukuid. Joonas proovib ka rootsi keelt õppida ja ta on mõned olulised (enda arvates olulised) laused selgeks õppinud.

Seejärel jutustab Joonas oma klassi tüdrukutest, kes kõik on talle mingil ajal meeldinud. Hetkel ei suuda Joonas otsustad, kas ta on armunud ühte klassiõesse või hoopis bioloogiaõpetajasse!

Joonase plaane tabab löök. Selgub, et tema ei saa Rootsi sõita, sest muusikaõpetaja ja draamaringi juhtaja tahab kaasa võtta ühe teisi poisi, hoopis ühest teisest koolist. Poiss oskavat rootsi keelt ja tulevat neile tõlgiks. Kohti on kindel arv, ja kuna Joonase tehtud dekoratsioonid on valmis, siis polegi teda kaasa vaja võtta. Joonase on endast väljas, ta sõimab ja karjub õpetaja peale, kuid abi sellest ju pole. Otsus on otsus.

Eriti keeruliseks läheb olukord siis, kui selgub, et poiss teisest koolist, kes peaks Joonase asemel Rootsi minema on muusikaõpetaja enda poeg! Joonas näeb selles suurt kokkumängu ja plaanib ka vihast kättemaksu. „Appi“ tuleb ka klassivend Marko, kes on ise paras kaak, kuid ta kutsub „appi“ kaks pätist sõpra, kel hüüdnimedeks Klinker ja Kang! Loomulikult on vaja pättidel ka mingit tasu, mistõttu Joonas varastab kodust makkraadio. See käib tasuks küll. Ühel hetkel ei taha Joonas makkraadiot loovutada ja mõistab, et kättemaks on jama, kuid nüüd on juba hilja. Asjad on hakanud liikuma.

Siinkohal mainin seda, et raamatu autor on sisse toonud ka väga huvitava liini, kuidas Joonas suhtleb oma surnud vanaisaga, kes talle tarka nõu ja näpunäiteid annab, kuidas käituda, mida teha.

Meile räägitakse ka sellest, millised on suhted Marko ja kahe päti vahel, kusjuures kaks pätti on heroiinisõltlaseks teinud Marko parima sõbra. Marko on seetõttu politseisse kaevanud, kuid see info on jõudnud ka Klinkeri ja Kangini, kes nüüd tahavad kättemaksuta ka Markole!

Sündmused lähevad põnevaks. Saame osa tulekahjust, kus Joonas päästab Marko, kuid esialgu jääb kahtlusaluseks hoopis Joonas. Muusikaõpetaj poeg sureb, kuid kas süüdi on kaks pätti või on see seotud millegi muuga? Kui Joonas surmapõhjuse teada saab, siis on ta hoopis teisel seisukohal ka õpetaja suhtes.

Ja loo lõpus jõuame ka Rootsi, kus jätkuvad nii põnevad sündmused, kuid saab ka päris korralikult nalja. Kellega juhtub Rootsis üsna tõsine õnnetus ja miks, miks klassiõed omavahel läbi ei saa, kas Joonas sebib Rootsis tüdrukuid või seob huvitavaid ärilisi kontakte? Sellest kõigest peate ise edasi lugema.

Selline vahva noorteraamat on see. On põnevust, kaasahaaravaid sündmusi, veidi huumorit, veidi kurbust, rõõmu ja kurbust, häid uudiseid ja leina. Ja põnev on lugeda sellest, kuidas noored kõige sellega hakkama saavad.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad