KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Tim Collins ''Vlogija päevik. Internetistaari pihtimused''
Uus raamat: Tim Collins ''Vlogija päevik. Internetistaari pihtimused'' (17 veebruar 2017)


Tim Collins

„Vlogija päevik. Internetistaari pihtimused“

(Pegasus)

 

Kui sul ei õnnestu saada sõpru, saa fänne!
Olivia Warren elab vlogija unistuste elu. Tal on tuhandeid fänne, viimase peal poiss-sõber ja tema ukse taha saadetakse tasuta nänni – paremini ei saaks minnagi.
Aga Olivial on saladus. Tüdruk vlogis ei ole tema. Kaua see kesta saab? Kas Olivia pettus tuleb ilmsiks? Ja kas Olivia kass lõpetab kunagi magamise ja teeb midagi piisavalt armsat, et massideni jõuda?
Vlogija päevik“ on humoorikas lugu ühe teismelise tüdruku teekonnast silmapaistmatust nohikust internetistaariks ... enam-vähem.

„Vlogija päeviku“ autor Tim Collins on pärit Manchesterist, aga elab praegu Londonis. Tema sulest on ilmunud üle 50 raamatu, enamik neist laste- ja noorteraamatud, ning tema loomingut on tõlgitud rohkem kui 40 keelde. Vaata ka tema kodulehte timcollinsbooks.com.

 

Kui Sul on plaanis mõnel õhtul lugeda naljakat noortekat ja hea suutäie naerda saada, siis on Tim Collinsi „Vlogija päevik“ õige valik. See on tõepoolest kirjutatud mõnusa ja muheda huumoriga, kus naerdakse nii iseenda kui ka teiste üle, kus tuuakse esile internetistaariks olemise plusse ja miinuseid, ja lõpuks… no selle lõpu peate ise järele vaatama. Igal juhul saab siin nalja ikka päris palju.

Loo peategelaseks on Olivia Warren, kes on ju tegelikult igati vahva ja nutikas tüdruk, kuid veidi tagasihoidlik ja uje. Tema on see, kes otsustab käima lükata ühe vahva vlogi ehk Destiny kanali. Tema mõtleb välja sisu ja tekstid, kuid ta palkab Destinyna esinema hoopis kooliõe Emma, kes on koolis igati populaarne, kuulub ühte türdukutegruppi, kuhu kuuluvad ainult kõige ilusamad ja kõige kuulsamad ning ta lööb kaasa kooli näiteringis. Lisaks on Emma mänginud kaasa ühes tervisliku piimakokteili reklaamis. See on Oliviale suureks trumbiks, sest ta pakub Emmale võimalust „näitlejakarjääri edendamiseks“ ja noh, iga video pealt veel ka kümme naela. Olivia ise loodab teenida oluliselt rohkem, sest tal on kange soov minna klassiekskursioonile New Yorki!

Ja nii see vlogimine algab. Iga algus on raske. Destiny lubab oma kanalil näidata igasugust kraami, oma isiklikku elu ja isegi šoppamisretki, meigi ja soengute tegemist. Seda, mis peaks olema põnev kõikidele teismelistele tüdrukutele.

Esimene video on valmis. See saavutab alguses vaid 14 vaatamist ja ühe kommentaari, ja seegi on esialgu vaid reklaam. Olivia otsustab postitada Destiny kanali linke teistele vlogijatele ja sellest on veidi abi – juba 32 vaatamist, kaheksa meeldimist ja kolm uut kommentaari.

Lahe on selles raamatus ka see, kuidas raamatu autor neid kommentaare edasi annab – need on formuleeritud nagu päris kommentaarid ja näevad ka sellised välja. Lisaks on just kommentaarides palju erinevaid emotsioone ja tegelikult ka noorte inimeste elu ja arusaamist elust ning erinevatest asjadest.

Ja äkki on juba 90 vaatamist, uued kommentaarid. Destinyl on juba ka mõned fännid, kusjuures Olivia tunnistab oma päevikus lugejale, et vastupidiselt väljamõeldule, tal reaalses elus, uues koolis just väga palju sõpru ei ole. Tegelikult ei ole veel neid mitte ühtegi, sest Olivia on just uude kooli läinud.

Mis edasi? Olivia otsustab teha ringkäigu oma, vabandust, Destiny toas, kuid see pole sugugi lihtne, sest selleks peab Olivia oma tuba koristama. Tegelikult on see siiski vahva, sest Destiny fännid panevad Olivia tuba koristama, mida näiteks Olivia ema ja isa pole juba ammu suutnud tüdrukule selgeks teha. Lahe ju!

Emma tuleb külla ja tehaksegi valmis toaringkäik Destiny juures. See kogub kiirelt 300 vaatamist, 60 meeldimist ja küllaga kommentaare, mis polegi spämmid.

Oliviale see meeldib ja uued vlogi-ideed sünnivad ruttu. Järgmisena on vaatluse alla kevadine mood, kuid selleks tuleb käia poodides ja riided koju tuua. Õnneks saab Olivia riided poodi tagasi viia, kinnitades, et need siiski ei sobinud talle. Tal ju sellist raha veel pole, et saaks riided endale osta.

Kevadine moesaak kogub ruttu 500, seejärel juba 700 vaatamist! Näib, et paljudele Destiny fännidele meeldib, mida vlogis näidati. Kuid siiski pole veel need massid, mis viiksid Olivia klassiekskursioonile New Yorki.

Olivia otsustab anda Destinyle poiss-sõbra, kes saab nimeks Gale. Poiss-sõpra hakkab kehastama Callum, kes käib samas teatriringis kus Emmagi. Ka Gale’ile lubab Olivia esinemistasu. Muud ei jää ju üle.

Kuid sellest otsusest on kasu, sest video milles Emma tutvustab Gale’i kogub ruttu 1000 vaatajat, seejärel 15 000, ja 20 000, ja 30 000 ja lausa 45 000 vaatamist. Destiny kanal on jõudmas massideni! Juba on 60 000 vaatamist!

Olivia hakkab saama igasugu põnevaid pakkumisi, et Destiny võiks ju reklaamida erinevaid tooteid. Esialgu on Olivia sellega nõus, sest reklaami eest saab ta ju ka raha! Veidi hiljem selgub, et tooted, mida Destiny on esitlenud (need, mis talle saadetud on), on tõeline rämps, mis tekitab paljudes fännides tõsist pahameelt, isegi tervisehädasid.

Olivia on kindel, et edaspidi ta Destiny kanalit odavalt ei müü ja loobub igasugu reklaami edastamisest.

Olivia kirjutab valmis üha uusi vlogi-ideid, mida Emma ja Callum ehk Destiny ja Gale esitavad.

Kuidas saada juurde uusi vaatamisi, uusi fänne? Äkki peaks peategelased hoopis lahku minema või siiski kokku jääma? Kas peaks mängu tooma veel kellegi kolmanda?

Mis juhtub siis, kui Emma linnas ära tuntakse? See tähendab, et tegelikult tuntakse ära Destiny… Fännid reaalses elus sinu ukse taga polegi tegelikult nii lahe.

Mis juhtub siis, kui Olivia saab uue klassivenna, kes on hiiglama uudishimulik ja hakkab Olivialt välja pressima, lubades kõikidele ära rääkida, et Destinyd pole olemas?

Mis juhtub siis, kui ka Olivia ema soovib hakata vlogijaks? Ja Olivia nooremal vennal on omad plaanid!

Kas Destiny kanali edu on lõputu või on reaalsel elul hoopis teised plaanid?

Kui raamatu lõpuni loete, siis saate kõikidele nendele küsimustele vastused, kuid ma kinnitan, et see on üks hiiglama lõbus ja mõnus lugemine. Siin on palju kaasahaaravaid sündmusi ning ootamatuid pöördeid ja võib öelda, et elu on täis üllatusi.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad