KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Hayley Long "Ma olen tüdruk"
Uus raamat: Hayley Long "Ma olen tüdruk" (16 mai 2017)


Hayley Long

„Ma olen tüdruk“

(Varrak)

 

Tüdruk olla on suurepärane… aga mõnikord ajab see hulluks ja teeb nõutuks ning on lihtsalt tõsiselt imelik. Ja aeg-ajalt on see ka vana vastik kõhuvalu.
Hea uudis on see, et sa ei pea puberteedi pilkasest pimedusest läbi minema omapäi. Kirjanik Hayley Long kirjutas sinu jaoks otsekohese ja südamliku teejuhi, mis on tulvil puhast tõde, toetust ja siseinfot – ja Gemma Correlli üdini naljakaid illustratsioone.
Ela oma unistuste elu, kahtlemata, aga näpista paar tundi lugemiseks. Võimalus, et leiad siit midagi kasulikku, on päris suur, peale selle saad kõvasti naerda. Ei ole õiget või valet viisi, kuidas olla tüdruk. Aga see raamat tagab sulle, et kes sa ka poleks, tüdrukuks olemine tuleb sul välja täiesti geniaalselt.

 

See on selline äge raamat, mida võiksid lugeda kõik teimselised tüdrukud. See on raamat tüdrukutest ja türdukutele. Raamat tüdrukute rõõmudest ja muredest, argistest asjadest, millega tuleb elus kokku puutuda. Raamatu autor on paljudele teemadele andnud juurde väikese humoorika noodi, kuid samas kirjutab ta kõigest igati asjalikult ja põhjalikult.

 

Raamatu esimene peatükk on „Ma olen tüdruk“. Kohe alguses ütleb Hayley Long, et tüdruk olla on imeline, eriliselt imeline on olla teismeline tüdruk. Autor toob välja põhitõed, miks on just see aeg õnnelik aeg. Edasi saad sa teada sedagi, miks peaksid sa oma väärtuslikku teismeliseaega raiskama selle raamatu lugemise peale. Edasi teoretiseerib autor selle üle, kes teismeline türduk üldse on, mis iga see kolmteist on. Kas oskad vastata küsimustele: mis on kolm parimat ja kolm halvimat asja türdukuks olemise juures, millist nõu annaksid kolmeteistaastasele iseendale? Edasi on juttu soost ja identiteedist, transseksuaalsusest jpm.

 

Teine peatükk on „Lühike ajalootund“, kus on juttu sugudevahelisest ebavõrdsusest, naisõiguslastest, seksismist, türdukute tulemisest (kas tunned selliseid hakkajaid naisi nagu Ada Lovelace, Mary Seacole, Edith Cavell, Harriet Tubman, Valentina Tereškova, Hedy Lamarr?), lisaks veel kuus naist, keda kunagi ei unustata.

Kolmas peatükk on põneva ja väljakutsuva pealkirjaga – „Põrgukassid ja hormoonid“. Selles peatükis selgub, et türdukud ei ole alati üksteise vastu kenad, mistõttu võrdleb autor tüdrukuid kassidega. Ta kutsub lugeja kassimajja, selleks nimetab Hayley Long keskkooli. Selles peatükis on ka vahva tabel – „Kasside välimääraja“, milles selgub, et kassid jagunevad tippkassiks, kaasajooksikuteks, jäljendajateks, kirevaks kambaks, kassiks, kes kõnnib omapead ja kassitoiduks (no seda viimast vaevalt keegi üldse olla tahaks).

On veel ka omaette nähtus, keda autor kutsub emalõviks.

Miks peab keskkool olema üks lõputu kassi-hiire mäng? Siin on paljuski tegemist hormoonidega. Edasi saabki lugeja teada, mis on noorukiiga ja puberteet, millised muutused toimuvad? Juttu on kiusamisest, eakaaslaste survest, suitsust, napsust ja narkootikumidest, veidi ka siseinfot, mida poisid mõtlevad.

Neljanda peatüki pealkiri on päris hirmutav – „Verised asjad“, kuid siin tehakse juttu hoopis päevadest ehk kuupuhastusest ehk menstruatsioonist. Mis asi see täpselt on, millised on naiste hügieenitarbed, mis on menstruatsioonivalu jpm olulisi teemasid.

 

Viies peatükk on „Nägu, mood ja esmamulje“. Autor on kindel, et ilu on pinnapealne, kuid see on see, mida kõik sinu juures esimesena tähele panevad. Enam-vähem korralik väljanägemine on igal juhul päris oluline. Selles peatükis on juttu puhtusepidamisest, tõest nägude kohta, meigist, moest, sellest, milliseid riideid kanda, mida ei peaks selga panema, juttu on ka kõndimisest ja isegi kehakaalust.

 

Kuues peatükk on „Paratamatud probleemid karvadega“. Siin on lähema vaatluse all juuksed, juuksepikendajad, juuste värvimine, henna, karvad teistel kehaosadel, kulmud, ülahuul, kaenlaalused ja jalad.

Kolm peatükki on raamatus veel. Seitsmes peatükk on „Südameasjad“, kus peatutakse teismeliste armumise maailmas, kaheksandas peatükis on juttu seksist, ja sellest, mida peaks sellest teadma. Viimane peatükk räägib naiseks olemisest.

 

Selline äge raamat on see „Ma olen tüdruk“. Usun, et tasub kätte võtta ja lugeda kõikidel teismelistel tüdrukutel, sest siit saate väga palju olulist ja tähtsat teada.

 

Raamatu on lahedalt illustreerinud Gemma Correll.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad