KNUPS - 9-15 aastastele » Noored

Noored: Uus raamat: Helen Käit "Kristiine poisid tegutsevad"
Uus raamat: Helen Käit "Kristiine poisid tegutsevad" (12 oktoober 2017)


Helen Käit

„Kristiine poisid tegutsevad“

(Tänapäev)

 

Helen Käiti värske lastelugu „Kristiine poisid tegutsevad” viib lugejad seekord Tallinna Kristiine linnaosa koolipoiste maailma. 14–15aastased Ingmar, Ragnar, Timo ja Henri on täitsa tavalised kutid, aga igal neist on oma kiiksud ja konksud, erinevad kodud ja arusaam elust. Sellest tulenevalt tekib ohtralt probleeme ja arusaamatusi, aga saab ka palju nalja ning koos tehakse läbi nii mõnigi seiklus. 

Kust jookseb lihtsa nalja ja pahanduse piir? Kas on õige süüdistada kedagi, kui selleks puuduvad tõendid? Kas kättemaks teeb õnnelikuks? Kas mõnitamine on vägivald? Loost leiab vastused kõikidele nendele probleemidele.

 

Helen Käit on kirjutanud vahva ja üsnagi põneva noorteraamatu 14-15 aastastest koolipoistest, kes tegutsevad Kristiine linnaosas Tallinnas.

Raamatu sündmused algavad matemaatika tunnis, kui käib kontrolltöö. Raamatu üks peategelastest, Ingmar, üritab lahendada viimast ülesannet, kui raamatu teien peategelane, Ragnar, osutab enda ees istuva Margareti poole. Tüdruku kuldsetel lokkidel on suur must karvane ämblik! Mitte mingisugune plastmassist mänguämblik, aga ehtne ämblik! Need, kes ämblikke kardavad, ärge veel raamatut käest pange, sest ämblikest meil selles raamatus juttu ei tule, kuid loomulikult märkab seda ämblikku ühel hetkel ka Margaret, kes hakkab karjuma, kätega vehkima ja mööda klassi ringi jooksma. Klassis on suur segadus, mis valmistab ka matemaatikaõpetajale üsna suurt pahameelt. Ühel hetkel on ämblik kadunud.

Veidi hiljem tunnistab Ragnar Ingmarile, et tema selle karvase ämbliku kooli oli kaasa võtnud ja Margaretile juustesse sokutanud. Ragnar oli ämblikule lausa nimegi pannud – kapten Flint, kuna ämblikul oli üks jalg teistest natuke lühem. Igal juhul on sellel raamatul igati tempokas algus.

Edasi liigume juba Kristiine keskusesse, kuhu Ingmar ja Ragnar hängima lähevad. Seal kohtavad nad ka klassivendasid Timot ja Henrit. Üheskoos minnakse poodidesse telefone näppima. On ju suures kaubanduskeskuses mitmeid poode, mis müüvad erinevaid telefonimudeleid ja nüüd on võimalik neil kõik üle vaadata. Ka Ingmar unistab uuest telefonist, kuid hinnad on üsnagi kopsakad ja poiss on kindel, et vanemad talle uut telefoni ei osta mitte kunagi.

Ühel hetkel käsib Ragnar poistel sealt jalga lasta. Kaaslased ei saa aru miks Ragnaril äkki nii kiire hakkas. Nad hangivad keskuses siiski veel veidi, kuni ühel hetkel hakkab nende poole tulema keskuse turvamees. Ragnar annab käskluse kaubanduskeskusest lahkuda. Poisid panevad ajama. Nii jääb lugejale mulje, et Ragnar on vist mõne telefoni pihta pannud. Õnneks siiski mitte. Ragnar on teinud hoopis paar vingerpussi, millest ta sõpradele räägib – ta pani Apple’i poes kõikidele telefonidele ja arvutitele taustapildiks suure Samsungi logo. Teises elektroonikapoes pani ta ekraanidele igasugu „huvitavaid“ pilte. Selgub, et Ragnaril oli juba ammu selline „kummaline“ plaan, mille ta nüüd ellu sai viia.

Uue nädala alguses kooli naastes on Ragnarist saanud suur staar. Keegi oli tema võllanalja Facebooki üles pannud ja nüüd on Ragnar tehtud mees. Samal päeval annab klassivend Marek tervele klassile teada, et tema telefon on kadunud. See on hiiglama kallis telefon ja tal on tjne, et keegi klassist on selle ära varastanud. Kes? Miks?

Veel sama päeva õhtul lähevad Ingmar ja Ragnar Dunteni parki jalgratastega „kiirlaskumist“ tegema. Esialgu tundub, et see on üsnagi ohtlik sõit, mis hiljem kinnitust leiab. Seda siis, kui Ingmariga õnnetus juhtub. Ta sõidab rattaga suurde põõsasse, mistõttu saab ta endale välja väänatud käe, millega ei saa koolis isegi kirjutada, katkise jalgratta ja lõhutud mobiili.

 

Seoses Mareki kadunud mobiiliga lähevad koolis asjad veelgi tõsisemaks. Kooli tuleb Mareki isa, kes käitub üsnagi jubedalt. Ta süüdistab klassikaaslasi oma poja telefoni varguses, mistõttu ärritub üsna tõsiselt ka Ragnar, kes üritab klassikaaslasi kaitsta.

Kuid sündmused alles hakkavad hargnema. Ingmar saab emalt uue telefoni, mistõttu külastavad Ingmari kodu politseinikud, sest Ingmar oli koolis telefoni näidanud ja kellegil oli tekkinud kahtlus, et see ongi Mareki telefon! Saame teada sedagi, et Ragnar küpsetab suurepäraseid viinerpirukaid, kuid Ragnar tahab Marekile ka kätte maksta ja mitu klassivenda mõtlevad välja riukaliku kättemaksuplaani Mareki vastu. Millise? Selle pead ise välja selgitama, kui raamatut edasi loed.

Igal juhul saab telefonilugu lõpu, lööme kaasa koos peategelastega ka seiklusmängus ja õpime Kristiine linnaosa paremini tundma.

Sellline vahva lugu on see „Kristiine poisid tegutsevad“. Üsnagi argised sündmused, mis on siiski piisavalt põnevad ja kaasahaaravad. Olen kindel, et vägagi huvitav lugemine just nendele, kes on selle raamatu peategelaste eakaaslased.

 

Raamatu on illustreerinud Lembe Ruben.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad