KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: „101 Eesti puud ja põõsast“
Uus raamat: „101 Eesti puud ja põõsast“ (18 august 2011)


Rein Sander

„101 Eesti puud ja põõsast“

(Varrak)

Tervelt sada puud! Kas meil siis tõesti kasvab nii palju erinevaid puu- ja põõsaliike? Koolipõlvest teame, et meil on ainult neli kodumaist okaspuud – mänd ja kuusk, põõsa mõõtu kadakas ja jugapuu. Lehtpuudki saame esimese hooga üles lugeda kahe käe sõrmedel: kask ja haab, pihl ja saar, lepp, paju ja pärn, toomingas, vaher, õuna-, pirni- ja ploomipuu… Aga kase perekonnas on meil neli liiki ja omamaisteks peetavaid pajusid koguni üle kahekümne eri liigi. Vanas mõisapargis kasvab hariliku pärna kõrval läänepärn ja linnas näeme enamasti hoopis suurelehist pärna. Sama lugu on põõsastega: meie looduses kasvab neli erinevat sõstraliiki (lisaks veel aias kasvatatavad must ja kuldsõstar), kibuvitsasid saame kokku tervelt tosina jagu. Lõpuks on meil veel puitunud vartega kääbuspõõsad, mida enamus inimesi puude hulka ei arvagi – põõsasmaran, kanarbik, sookail, sinikas, leesikas. Kuid ega needki ole rohttaimed. Nõndaviisi arvutades saame kokku kaugelt üle paarisaja erineva kodumaise puu- ja põõsaliigi.

„101 Eesti...“ raamatusari on kirjastus Varrakult üks igati vahva ettevõtmine. Seni on ilmunud raamatuid ajaloo sündmustest, popmuusika plaatidest, lilledest, lindudest ja pühadest paikadest – kõik põnevad ja asjalikud ülevaated, mida võiks kõik eestlased lugeda. Kohe varsti on ilmumas ülevaade eesti kirjandusteostest ja plaanis on raamatud loomadest ja filmidest. Kindlasti on teemasid veel, mida kaante vahele panna. Aastate pärast on see esinduslik ülevaade meie kodustest asjadest.

Raamat puudest ja põõsastest annab põneva ülevaate, millised puud ja põõsad siinmail kasvavad.
Kirjastus Varraku kodulehel esitatakse sama küsimus, mis ka mind kohe alguses vaevas: kas tõesti kasvab Eestimaal nii palju puid ja põõsaid? Kooli ajast on mälestused õpitust hoopis vähesemad, kask, tamm, kuusk, lepp, mänd, kadakas ja mõni põõsas ning puu veel. Seetõttu on tõeliselt üllatav ja põnev lugeda Rein Sanderi raamatut, kus selgub, et tegelikult on ka meie kohalik loodus hoopiski rikkalikum, kui esialgu arvatagi oskad.

Ma ei hakka pikalt ümber jutustama, millised puud ja põõsad siin raamatus esindatud on, kuid olen kindel, et pärast raamatusse süüvimist hakkab lugeja looduses hoopis teistmoodi oma ümber vaatama, et hoomata just neid puid ning põõsaid, millest raamatus juttu on. Minuga igatahes niimoodi juhtus ja mul on selle üle vaid hea meel!

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad