KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: "Põhjamaade imetajad"
Uus raamat: "Põhjamaade imetajad" (20 august 2011)


Torkel Hagström ja Elisabeth Hagström

"Põhjamaade imetajad"

(Varrak)

Selles kaunilt illustreeritud raamatus tutvustatakse kõiki Põhjamaade looduses vabalt elavaid imetajaid, aga ka paljusid naaberalade asukaid, kes Põhjamaid aeg-ajalt külastavad. Kokku käsitletakse 117 liiki, alates suursugustest hirvedest kuni väikeste närilisteni. Ka vees elavad imetajad, hülged ja vaalad on kaasa arvatud.
Raamatu sissejuhatavas osas selgitatakse, kes on imetajad, kuidas toimivad loomade meeleorganid ja millised on nende sugulussidemed. Jutustatakse ka Põhjamaade imetajate fauna ajaloost jääajast tänapäevani välja. Detailsete illustratsioonide ja huvitavate tekstide abil tuuakse lugejani fakte loomade elukeskkonna, harjumuste, sigimise, lemmiktoidu ja muu kohta, samuti on juttu loomadega seotud müütidest ja veidrustest. Iga liigi kohta on ära toodud tema andmed, näiteks eluiga, kaal ja poegade arv.
Raamatu eestikeelset väljaannet on täiendatud laiemalt Põhjamaade andmetega, samuti on täpsustatud ja lisatud Eestit ja teisi Baltimaid puudutavat teavet.

Pean tunnistama, et juba tükk aega pole näinud asjalikumat ja ilusamat looma/looduseraamatut, kui see rootslaste kirjutatud teos. Kindlasti on ilmunud igasugu vahvaid ja esinduslikke fotograafilisi pildiraamatuid, kuid sellist põhjalikku ülevaadet imetajatest annab otsida. Olen kindel, et see raamat teeb head meelt kõikidele looduse- ja loomasõpradele, olgu nad siis noored või vanad, sest üsna põnev on teada saada, millised imetajad põhjamaades elavad ja tegelikult elab neid siin üsna palju.

Raamat on jagatud erinevateks peatükkideks ja kohe alguses saame teada, mis või kes need imetajad on, kui kaua nad olemas olnud, millised on nende meeleorganid. Seejärel räägitakse imetajate süstemaatikast ja selle põhjal kujunevadki järgmised peatükid ehk imetajate seltsid, mis omakorda jagunevad sugukondadeks, perekondadeks ja liikideks. Nii saame lugeda hirvedest, põtradest, huntidest, karudest kui ka palju väiksematest loomadest, nt käsitiivalistest ja putuktoidulistest loomadest. Väga huvitav on lugeda ka loivalistest ja vaalalistest, kes põhjamaade meredes ujuvad.

Ülevaade on põhjalik, kuid samas lihtsalt haaratav ja kindlasti teps mitte igav. Kõik, mis on kirjas, on põnev ning huvitav, lisaks väikesed joonised levikualadest.

Muidugi on vaatamisväärsus omaette Bo Lundwalli illustratsioonid, sest need on võrratud. Need on joonistatud pildid, mis annavad vaata et silmad ette ka paljudele fotodele. Ühesõnaga – vapustavalt ilusad joonistused!

Ka raamatu väljanägemine on igati esinduslik. Usun, et esimese koolipäeva kingitusena oleks see raamat igati lahe päris paljudele kooliminejatele!

Tekst: Marko Tiidelepp



« Eelmised nädalad