KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: “101 Eesti looma”
Uus raamat: “101 Eesti looma” (10 aprill 2012)

Peeter Ernits

“101 Eesti looma”


(Varrak)

Selles raamatus portreteerib Peeter Ernits loomi, kellega eestlane kõige enam kokku puutub: ükskõik kas siis kodus, suviti maal, aias, põllul, metsas või rannas. Kõige väiksem loom on vähem kui 3 mm pikkune oa-lehetäi. Kõige suurem on ligi kolme meetri pikkuse kerega põder. Kõik ülejäänud mahuvad kenasti nende kahe tegelase vahele.
Autori oskus näha looduses tavapärast mõne ootamatu nurga alt ja seda ka mõnusalt kirja panna lummab lugejaid ning ärgitab ümbritsevat nägema teise pilguga.

Kirjastus Varraku raamatusari “101 Eesti…” on tänuväärt ettevõtmine. Uus loomadest rääkiv raamat on sarja üheksas üllitis ja enne seda on olnud meil võimalik tutvuda ajaloosündmuste, popmuusikaalbumite, lillede, lindude, pühapaikade, puude ja põõsaste, kirjandusteoste ja spordilugudega. Pärast loomade raamatut peaks ilmuma raamatud lahingutest, arhitektuuripärlitest ja kunstiteostest.
Maailmas on ilmunud igasuguseid põnevaid raamatuid, kus vaadeldakse erinevaid asju 500, 1000 või 1001 kaupa. Minu arust on arv 101 Eesti jaoks igati sobilik.

Peeter Ernits on zooloog ja ajakirjanik, kes ka varem lahedaid looduse- ja loomaraamatuid kirjutanud, näiteks “Mõned mu naabrid”, “Kivialused ja teised” jt. Seekord on legendaarne loodusemees kokku kogunud 101 Eesti looma. Raamatu eessõnas kinnitab ta, et valik polnud sugugi lihtne, sest palju loomi pidi välja jätma – arv 101 on küllaltki üsna piirav.

Üllatav on seegi, et 101 Eesti looma viitaks justkui imetajatele. 101 imetajat Eestis siiski ei ela, seetõttu on raamatu autor arvesse võtnud nii imetajad kui ka putukad, roomajad, kahepaiksed ja kalad. See teebki raamatu huvitavamaks, sest valik on seinast seina – alates 3 mm pikkusest oa-lehetäist kuni kolme meetri pikkuse kerega põdrani välja. Ja sinna vahele mahub oi-oi kui palju erinevaid elukaid!

Olen 100% kindel, et avastamisrõõmu jätkub siin nii noorele kui ka vanale loodushuvilisele. Leidsin minagi raamatust mitmeid ”tegelasi”, kellest varem midagi kuulnud polnud nagu näiteks mügri või okaspuu-kooresikk. Kindlasti on selline teos suurepärane lisa kooliõpikutele, kui Eestimaa loodusest ja loomadest rohkem teada tahate.

Lood on selged ja lihtsalt loetavad, arusaadava ning mõnusa keelega. Põnevaid fakte leiab kõikide 101 peategelase kohta.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad