KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: “Punane raamat. 365 ohustatud liiki”
Uus raamat: “Punane raamat. 365 ohustatud liiki” (9 juuni 2012)

“Punane raamat. 365 ohustatud liiki”


(Tänapäev)

„Punane raamat. 365 ohustatud liiki” on ainulaadne ülevaade 365 looma- ja taimeliigist, kes on kantud IUCN-i ohustatud liikide nimistusse. Tegemist on maailma kõige põhjalikuma informatsiooniallikaga ohustatud looduslike liikide seisundi kohta. Muu hulgas sisaldab „Punane raamat” iga liigi kirjeldust, ohustatuse kategooriat („hävimisohust päästetust” kuni „looduses välja surnuni”) ja ohustatuse põhjuseid. Iga liigi juures on ka imeilus värvifoto ja levila maakaardil.

See raamat võiks olla küll kõikide loodusesõprade raamaturiiulil ja enne, kui see sinna jõuab, tuleks see kindlasti ka läbi lugeda ja uurida. On ju see omamoodi looduse “appikarje” – aidake meid, meiega on lood kehvasti! See teeb muidugi asjad kurvaks, kuid kindlasti on praegu üsna viimane aeg midagi ette võtta, et hävimisohus liike päästa.

”Punane raamat” ei ole raamat ainult imetajatest, vaid selles on ülevaated ohustatud lindudest, putukatest, roomajatest, kahepaiksetest, kaladest, puudest, taimedest ja lilledest. Liigid on erinevatelt kontinentidelt: Aasiast, Aafrikast, Austraaliast, Lõuna-Ameerikast jne. Kõik ülevaated on omakorda jaotatud erinevate ”nimetajate” alla nagu hinnang puudub, ebapiisavalt uuritud, hävimisohust päästetud, tõenäoliselt ohustatud, haavatud, ohustatud, kriitiliselt ohustatud, looduses välja surnud ja välja surnud.

Sellest raamatust õnneks täielikult välja surnud liike ei leia, küll aga mõned looduses välja surnud nagu wyomingi kärnkonn, pinta kilpkonn, honduurase torkjuurpalm, männas-eerika või pisi-vesiroos. Kuid kriitiliselt ohustatud liike on siin oi-oi kui palju ja sellest on ju vaid üks samm väljasuremiseni.

Iga liigi kohta on pisike ja konkreetne kirjeldus, millega on tegemist ja miks ohustatud on, mida tehakse, et seda konkreetset liiki säilitada. Lisaks eelpool mainitud värvifotod ja maakaart levila kohta.

Väga põnev ja vajalik looduseraamat, mida tasuks meil kõigil lugeda.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad