KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: “Laste matkaraamat”
Uus raamat: “Laste matkaraamat” (3 juuli 2012)

Bärbel Oftring

“Laste matkaraamat”


(Varrak)

Oled juba ammu tahtnud matkale minna? Mida peab arvestama, et seiklusest saaks põnev kogemus? Kuidas looduses õigesti käituda?
See vahva raamat valmistab sind matkaks loodusesse suurepäraselt ette. Siin on palju kasulikke nõuandeid, näiteks kuidas kaitsvat varjualust ehitada, tikkudeta tuld teha, loomajälgi lugeda ja loodusest toitu leida. Peale selle õpid kaardi ja kompassi või tähtede abil õiget teed leidma. Loomulikult ei saa minna õigele matkale, kui pole korralikku varustust. Selleks, et teaksid, mida tingimata seljakotti panna, anname sulle kaasa nimekirja, kus on kirjas kõik hädavajalik alates joogiveest päästetekini ja taskulambist hambaharjani. Nüüd võib põnev seiklus alata!

See on tõepoolest üks väärt raamat kõikidele nendele lastele, kellele meeldib looduses matkata. No muidugi tasub ka vanemad inimesed kaasa kutsuda, kuid on ju vahva, kui ise mõnda olulist matkatarkust tead – nii võid teinekord vanemale matkakaaslasele abiks olla.

Raamatul on veel mitu alapealkirja nagu ”Ekspeditsioon loodus” ja ”Löö kaasa”. Usun, et neist esimene on raamatusarja pealkiri, mis võib tähendada seda, et põnevaid loodusraamatuid ilmub veel teisigi ja teine seda, et lugeja saab siit palju põnevat õppida ja ise kaasa lüüa. See on eriti vahva!

Autor räägib sellest, kuidas seiklusmatka ette valmistada (näiteks tasuks matkaideed eelnevalt paika panna) ja kuidas seiklusmatka kavandada. Seejärel tutvustab ta varustust, mida tasuks matkale kaasa võtta, sest ilma õige varustuseta võid matkal hätta jääda. Juttu tuleb orienteerumisest väljas ja ka pimedas. Uuritakse ilmaolusid, sest ilm on ülimalt oluline, kui matkale minnakse – mitte keegi ei tahaks ju tormi või paduvihma kätte jääda. Loomulikult on ka selliseid matkajaid, kes tormituuli naudivad, kuid nemad on tõenäoliselt professionaalsed matkajad ja seikluste otsijad.

Bärbel Oftring õpetab noorele lugejale jälgede uurimist, sõlmede tegemist ja turvalist liikumist. Seejärel räägib ta põhjalikult lõkke tegemisest, kuidas toitu ja vett leida, kala püüda ja kala valmistada. Matkalisi õpetatakse noole ja vibuga laskma, ragulkat või viskerelva kasutama ning tagatipuks õpetatakse isegi lehma lüpsma. Oluline on söödavate viljade ja taimede tundmine, peavarju ehitamine, aseme valmistamine ja isegi iglu ehitamine. Juttu tuleb ka sellest, mida teha siis, kui matkal hätta satud.

”Laste matkaraamat” on kindlasti igati tarvilik lugemine just suvel ja tegelikult sobib see lugemiseks ka koos vanematega.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad